Жалфија против нервозе, прехладе и инфекција: Природни антибиотик који лечи широк спектар болести
Одушевићете се!
До открића антибиотика чај од жалфије је коришћен код упале грла, ждрела, промуклости, упале унутрашњих органа, за вагинална испирања, код туберкулозног знојења, гљивичних инфекција.
Све болести почињу од отрова у цревима: 4 симптома која указују да тело пуно токсина
ХАЈДУЧКА ТРАВА КАО ЛЕК: Зацељује ране и регулише циклус
БИЉКА СА ХИЉАДУ БЛАГОДЕТИ: Ловор чисти тело, успорава старење и још доста тога
У медицинском смислу, слободно се може рећи да је жалфија антибиотик широког спектра. Томе сведочи и њена употреба код регулације знојења, код топлотних таласа у климаксу, поремећаја менструације, за јачање нерава, за прочишћавање јетре, код реуматизма.
Листови жалфије су у прошлости коришћени за чишћење зуба и десни, а данас се често екстракт жалфије додаје у пасте за зубе. Примењује се и као зачин у кулинарству.
Утиче и на процесе варења и лучења жучи. Користи се за смањење лучења пљувачке код Паркинсонове болести.
Дојиље које желе да престану са дојењем користе је свакодневно за заустављање продукције млека. Жалфија се примењује и за релаксацију, код нервозе, напетости и вртоглавице.
Примењује се и као општи тоник код умора, нервне исцрпљености, ослабљеног имунитета, слабе меморије и концентрације. Жалфија је састојак крема против различитих инфекција коже и шампона против перути.
Ова лековита биљка делује антисептично, па се примењује за испирање грла код упале, афти. Жалфија делује антимикробно (природни конзерванс) и спазмолитично (опушта глатке мишиће). Смањује лучење пљувачке, а регулише и знојење.
Захваљујући својству да спречава развој вируса, примењује се и у мастима против херпеса. Делује адстригентно, па се споља примењује за заустављање крварења рана, али и за дезинфекцију рана и чирева.
Пошто делује спазмолитички, користи се и за инхалацију код астме, бронхитиса, али и код инфекција дисајних путева, јер делује и антимикробно.
Жалфија се користи у виду чаја, тинктуре, етарског уља. За унутрашњу употребу кашика чаја жалфије се прелије шољом воде и кува од три до пет минута, а за спољашњу примену (испирање, дезинфекција) не кува се, већ се чај жалфије прелије кључалом водом, поклопи и остави да одстоји пола сата, после чега се процеди и испира неколико пута дневно.
Етарско уље жалфије је одговорно за њена антисептична својства, па је зато битно не кувати чај и поклопити, да етарско уље не би испарило. Код унутрашње примене, чај се кува да би испариле компоненте које могу деловати конвулзивно, ако се користе у великим дозама.