Жарко Лаушевић је водио БИТКУ са овом ОПАКОМ БОЛЕШЧУ! РАНА ДИЈАГНОСТИКА може спасити живот - ево који су СИМПТОМИ које не смете занемарити
У Србији 13 људи дневно премине од последица обољења!
Прослављени глумац Жарко Лаушевић је преминуо, саопштила је породица. Како су навели он је овај свет напустио у 63. години изгубивши битку са краткотрајном, али веома тешком болешћу.
Како "Република" сазнаје, Жарко је у болницу примљен ради редовне контроле, а извор им је открио да му је тада наводно дијагностикован рак плућа.
Рак плућа је озбиљно обољење које се јавља када нормалне ћелије плућа постану абнормалне и неконтролисано се деле, формирајући тумор. Ова болест је један од најчешћих облика рака, ево који су главни симптоми смртоносне болести.
Жарко Лаушевић преминуо је од ОВЕ БОЛЕСТИ - Откривени детаљи
Од СВЕТЛА ПОЗОРНИЦЕ до МРАКА ТАМНИЦЕ - Ово је животна прича Жарка Лаушевића који нас је НАПУСТИО после КРАТКОТРАЈНЕ, али ТЕШКЕ БОЛЕСТИ
- Жарко се пре неколико месеци јавио на редовну контролу код доктора, када су му доктори, после снимка плућа, дијагностиковали рак плућа. Све се десило пре неколико месеци, а породица се и тада трудила да све остане ван сазнања јавности - говорио је добро обавештен извор за Републику.
Како преносе медији, Жарко је у болницу био примљен ради редовне контроле, а његово стање је тада било стабилно.
Ипак ова болест је јако подмукла, али доктори апелују да се раном дијагностиком може да се преведе у хроничну болест и у одређеним случајевима, да се лечи новим таргет лековима и имунолошком терапијом.
Рак плућа (карцином бронха), један од најучесталијих малигних тумора, у 90% случајева се јавља код дугогодишњих пушача. Овај опомињући податак, указује на највећи фактор ризика за развој те болести, али истовремено потврђује и тезу Светске здравствене организације (СЗО), да се на многа онколошка обољења, па и на ово најсмртоносније, може деловати превентивно.
Болест је врло подмукла. Има наглашену склоност ка брзом ширењу (метастазирању) у околна ткива и друге делове тела, али без раних симптоматских сигнала. Када се дијагностикује, често већ има удаљене метастазе.
Рак плућа је на глобалном нивоу, водећи малигни узрок смртности мушкараца, код којих је 4 пута заступљенији и трећи узрок смртности код жена, после рака дојке и колоректалног карцинома.
Бронхоскопија - кључ дијагностике
За туморе плућа нема сензибилних и сигурних туморских биомаркера. Основни дијагностички поступак је бронхоскопија, метода која пружа податке о стању слузнице бронхијалног стабла.
Бронхоскопија је данас врло једнсотавна интервенција, која се ради рутински, без обрзира што се сматра инвазивном.
Изводи се у краткотрајној општој или локалној анестезији, уз помоћ флексибилне оптичке апаратуре, бронхоскопа, који се уводи кроз нос или уста. Просчно траје 10 до 15 минута. Уколико је слузница бронхија измењена, са места промене се одмах узимају исечци (биопсија), који се подвргавају патохистолошкој контроли, а истом приликом се одређеним катетерима, може ући у плућни паренхим, ради узимања узорака са местра инфилтрације, или са туморских типичних места.
Симптоми рака плућа
Рак плућа се дијагностикује код око 6.000 људи у Србији, а годишње од њега премине више од 4.600 особа. Ова неславна статистика указује на то да дневно од те болести у нашој земљи умре 13 људи, односно, на свака два сата по једна особа. Један од најважнијих разлога високе стопе смртности је то што се болест открива касно, у одмаклој фази. Зато је потребно отићи код лекара ако се примети било који од следећих упозоравајућих знакова који могу указивати на појаву тумора плућа.
Искашљавање крви
- Искашљавање крви никада није добар знак. Неопходно је што пре отићи код лекара – каже др Раја Флорес, торакални хирург и професор на Медицинском факултету "Ицахн" у Њујорку. Иако рак не мора нужно бити узрок за појаву крви у спутуму (испљувку), свакако је потребно урадити анализе, јер је то један од знакова упозорења на развој рака у плућима.
Бол у грудима може бити симптом рака плућа
Потребно је обратити пажњу на бол у грудима, леђима или раменима који се изненада појави и не престаје. Такође, може да се осети и стезање или пробадање у грудима које се погоршава при дубоким удисајима, кашљању или смеху.
- Бол може да се осећа тамо где се тумор налази. Ако је тумор са стране, ту се може осетити и бол. Ако се налази на задњој страни плућног крила, могу да боле леђа. Зато сваки бол у грудима или леђима захтева посету лекару, за сваки случај – каже др Флорес.
Упоран кашаљ
Напади кашља могу бити изазвани нечим безазленим као што су алергија, прехлада или чаша хладне воде. Међутим, ако кашаљ не престаје, то би могао да буде симптом много озбиљнијег стања.
- Рак у дисајним путевима може да иритира грло и тера на кашаљ, јер тело покушава да се ослободи нечега што му смета, каже др Флорес.
Недостатак ваздуха такође, може бити знак рака плућа
Уколико се остане без даха након пењања степеницама или свакодневне шетње, то би могао бити још један од знакова упозорења.
- Кратак дах може бити последица тумора који блокира душник. Такође, може бити последица накупљања течности у грудима, истиче др Флорес.
При формирању тумора на слузокожи плућа, долази до накупљања течности. Иако плућа могу да "држе" одређену количину течности, када се потпуно напуне, она више нису у стању да добијају довољно ваздуха. Проблеми са дисањем у седећем и лежећем положају такође захтевају преглед лекара.
Хроничан осећај умора
Осећај исрпљености иако није дошло до промене дневне рутине, могао би бити још један од симптома.
- Можда то не и указује посебно на рак плућа, али је дефинитивно аларм да нешто није у реду у организму. Поред тога, ненамеран губитак тежине и апетита, може бити још један у низу знакова упозорења - каже др Флорес.
Оболели од астме
Људи са астмом немају већи ризик од развоја рака плућа. Међутим, ако је астма дијагностикована у раном детињству а присутни су други фактори ризика, лекар може да предложи додатне прегледе како нешто не би промакло.
- Пулмолози често слушају плућа код асматичара и чују шиштање као један од пратећих симптома астме. Међутим, добра је идеја да се уради скенер плућа да би били сигурни да нема тумора. Код асматичара се може десити да промакне неки симптом који би уз астму могао да указује и на рак плућа, истиче др Фолерес.
Општи бол у телу
С обзиром на то да рак плућа често не даје симптоме док не дође до каснијих фаза, може остати неоткривен док се не прошири на друге делове тела. Главобоља, вртоглавица, проблеми са равнотежом или утрнулост руку и/или ногу, могу да буду знаци ширења рака плућа на мозак или кичмену мождину.