ЗИМСКИ ПЕРИОД ЈЕ НАЈКРИТИЧНИЈИ ЗА ЧЕТВРТИНУ ЉУДИ У СРБИЈИ: Докторка упозорила на 1 СИМПТОМ КОЈИ МНОГИ ИГНОРИШУ
Она је истакла да је проблем и то што неки пацијенти, чак и када се постави дијагноза, не жели да пије лекове "јер нема тегобе".
Хипертензија је стање повишеног крвног притиска па је најчешће без икаквих симптома. Особа може годинама имати хипертензију без сазнања о овој болести. Како би се открила на време, притисак је потребно мерити учестало одређени временски период, а о хипертензији се ради када вредности на апарату износе више од 140/90 mmHg у мировању.
Повишен крвни притисак није без разлога назван и „тихи убица“, прича професор др Весна Стојанов, председница Удружења за хипертензију Србије. Не боли и дуго не даје симптоме, а не бира – погађа и мушкарце и жене свих узраста.
ПРЕХЛАДА, УПАЛА ГРЛА, СИНУСА И УХА... Ово су симптоми најчешће инфекције, а ево како да их зауставите и спречите ПРИРОДНИМ путем
СВИ У ШОКУ! ПУЦАЛИ НА НАЈЛЕПШУ ГЛУМИЦУ: За длаку избегла несрећу, метак погодио ауто
"Некада се пацијенти жале на главобољу, некада осећају притисак у средогруђу, зујање у ушима, али то су симптоми који могу да говоре и о неким другим болестима. Тако да тек мерењем крвног притиска можемо да поставимо некакву дијагнозу и да посумњамо да се ради о високом крвном притиску", наглашава докторка.
"Артеријска хипертензија често нема никакве тегобе. Пацијент са повишеним крвним притиском у највећем проценту нема буквално никакве тегобе или се понекад јави главобоља која не мора да буде знак само повишеног крвног притиска, то могу да буду и други разлози, па често узму неки од аналгетика, а не измере вредност крвног притиска и то је један од разлога зашто дуго остане неоткривена хипертензија", рекла је у емисији "Уранак" на К1 проф. др Весна Стојанов.
Она је истакла да је проблем и то што неки пацијенти, чак и када се постави дијагноза, не жели да пије лекове "јер нема тегобе".
Др Стојанов упозорила је и да је зимски период најкритичнији, због намирница које једемо у том периоду.
"Наш начин живота, поготово у зимском периоду, када крене сва ова нездрава храна пуна соли, зимница, суво месо, разне грицкалице које док седимо и гледамо ТВ, оне су пуне соли, тај повећан унос соли је један од разлога за повишен крвни притисак", упозорила је докторка, па навела и остале факторе ризика.
"Некретање. Добили податак на Симпозијуму да 20-30 одсто људи не хода ни 30 минута дневно, то је поражавајуће. Деца нам нон-стоп седе, и деца и ми смо све гојазнији, све је већи број пушача, већа је количина употребе енергетских пића, све су то разлози због чега имамо овај проблем. Зато сваки седми становник ове земље који болује од повишеног крвног притиска има адекватно контролисан крвни притисак. А ако је добро контролисан, онда нећемо имати ни мождани удар, ни инфаркт срца, то ће све бити у много мањем проценту него ако имамо нагле скокове и падове притиска и уопште повишен крвни притисак".
Она је изнела и неколико савета како смањити ризик од овог честог здравственог проблема.
"Здрав живот, бар једном дневно шетња од 45 до 60 минута, умерен унос соли, до пет грама соли дневно укупно, умерен унос алкохола, једно до два жестока пића, зависно да ли је мушкарац или жена, 150-350мл пива или једна до две чаше вина. То су мере које морамо да спроведемо. Регулација телесне тежине, мање уношење масне хране, слаткиши, бели шећер, то ствара велики проблем са гојазношћу и доводи до повећања холестерола и триглицерида. То су све ризико фактори и пушење, наравно, које је јако важно", закључила је.