RODITELJI, ovo je važno da znate: Šta je ASK.FM, mreža zbog KOJE se deca UBIJAJU?
Ova mreža poslednjih godina popularna je i među mladima u Srbiji
Poslednjih godina sve više se govori o popularnoj mreži Ask.fm. Ova mreža interesovanje javnosti zadobila je nakon što se pre četiri godine devojčica Hana Smit (14) iz Velike Britanije obesila pošto su je vršnjaci na pomenutoj mreži maltretirali i omaložavali.
Roditelji obratite pažnju! Ovako pedofili navlače decu da im šalju svoje gole fotografije
STRAVIČNA REALNOST: Pedofili više ne vrbuju samo decu, slike nagih mališana traže i roditeljima!
Ona je odlučila da digne ruku na sebe nakon što je na tom sajtu postavila fotografiju i tražila savet u vezi sa ekcemom.
"Ružna je*ena ku*ko, ubij se i svi će biti srećni. Izvrši samoubistvo i svima ćeš učiniti uslugu. Patetična devojko, izvrši samoubistvo", bili su neki od komentara koji su postavljeni anonimno na popularnom sajtu. Nakon ovog slučaja, dogodilo se još nekoliko samoubistava tinejdžera, i svi su imali slično iskustvo na ovoj mreži - anonimna omaložavanja i maltretiranja koja posle određene granice nisu mogli više da izdrže.
Ova mreža poslednjih godina popularna je i među mladima u Srbiji.
Šta je Ask.fm?
Ask.fm je sajt platforma koja se zasniva na anonimnom postavljanju pitanja i davanju odgovora koja ima oko 65 miliona korisnika širom sveta. Ono što je specifično kod ove mreže jeste da tokom celokupne komunikacije možete ostati anonimni. Korisnici se na sajt mogu registrovati i putem svojih Fejsbuk i Tviter naloga, a nakon unosa ličnih podataka moguće je dodati i fotografije.
Kao i na većini mreža puitem pretrage korisnici mogu pronaći osobe koje već poznaju i tako se umrežiti. Iako je prepoznatljiva po tome što je moguće anonimno pitati i odgovarati na određene teme, u podešavanjima privatnosti Ask.fm pruža mogućnost blokiranja anonimnih sadržaja i uklanjanje istih. U okviru podešavanja je i tzv. crna lista, koja predstavlja listu koju je vlasnik profila blokirao. To je važno da mladi znaju, jer mnogo njih ovu opciju ne koristi.
Iako je ova mreža zamišljena tako da se ljudi što više zbliže putem razgovora i da se što bolje upoznaju, ona se sve češće dovodi u vezu sa sajber maltretiranjem. Zašto je to tako?
Pa zamislite mesto na internetu na kome možete da pitate ili kažete sve na svetu što vas zanima, sve neprijatnosti, tabue, frustracije, a da pritom ne mora da se zna da ste to vi. Takvo mesto predajte tinejdžerima u ruke. Jednostavno, na ovoj mreži, nema granica u pitanjima i odgovorima. To podrazumeva da su izlivi vređanja, brutalnog maltretiranja, dozvoljena i na žalost se često dešavaju.
Još jedna opasnost koja vreba jeste činjenica da je ova mreža integrisana sa Fejsbukom, pa ukoliko se korisnici ne zaštite njihove prepiske mogu završiti i na ovoj društvenoj mreži.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!