РОДИТЕЉИ, ово је важно да знате: Шта је АСК.ФМ, мрежа због КОЈЕ се деца УБИЈАЈУ?
Ова мрежа последњих година популарна је и међу младима у Србији
Последњих година све више се говори о популарној мрежи Аск.фм. Ова мрежа интересовање јавности задобила је након што се пре четири године девојчица Хана Смит (14) из Велике Британије обесила пошто су је вршњаци на поменутој мрежи малтретирали и омаложавали.
Родитељи обратите пажњу! Овако педофили навлаче децу да им шаљу своје голе фотографије
СТРАВИЧНА РЕАЛНОСТ: Педофили више не врбују само децу, слике нагих малишана траже и родитељима!
Она је одлучила да дигне руку на себе након што је на том сајту поставила фотографију и тражила савет у вези са екцемом.
"Ружна је*ена ку*ко, убиј се и сви ће бити срећни. Изврши самоубиство и свима ћеш учинити услугу. Патетична девојко, изврши самоубиство", били су неки од коментара који су постављени анонимно на популарном сајту. Након овог случаја, догодило се још неколико самоубистава тинејџера, и сви су имали слично искуство на овој мрежи - анонимна омаложавања и малтретирања која после одређене границе нису могли више да издрже.
Ова мрежа последњих година популарна је и међу младима у Србији.
Шта је Аск.фм?
Аск.фм је сајт платформа која се заснива на анонимном постављању питања и давању одговора која има око 65 милиона корисника широм света. Оно што је специфично код ове мреже јесте да током целокупне комуникације можете остати анонимни. Корисници се на сајт могу регистровати и путем својих Фејсбук и Твитер налога, а након уноса личних података могуће је додати и фотографије.
Као и на већини мрежа пуитем претраге корисници могу пронаћи особе које већ познају и тако се умрежити. Иако је препознатљива по томе што је могуће анонимно питати и одговарати на одређене теме, у подешавањима приватности Аск.фм пружа могућност блокирања анонимних садржаја и уклањање истих. У оквиру подешавања је и тзв. црна листа, која представља листу коју је власник профила блокирао. То је важно да млади знају, јер много њих ову опцију не користи.
Иако је ова мрежа замишљена тако да се људи што више зближе путем разговора и да се што боље упознају, она се све чешће доводи у везу са сајбер малтретирањем. Зашто је то тако?
Па замислите место на интернету на коме можете да питате или кажете све на свету што вас занима, све непријатности, табуе, фрустрације, а да притом не мора да се зна да сте то ви. Такво место предајте тинејџерима у руке. Једноставно, на овој мрежи, нема граница у питањима и одговорима. То подразумева да су изливи вређања, бруталног малтретирања, дозвољена и на жалост се често дешавају.
Још једна опасност која вреба јесте чињеница да је ова мрежа интегрисана са Фејсбуком, па уколико се корисници не заштите њихове преписке могу завршити и на овој друштвеној мрежи.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!