SPAS ILI VRSTA OPASNOSTI?! Evo kakva je uloga interneta u najvećim problemima kao što je trgovina decom?!
Jedna od poražavajućih činjenica je da se deca kao belo roblje eksploatišu alarmantnom brzinom...
Trgovina ljudima je generalno višeslojan, kompleksan i dinamičan društveni fenomen koji zahteva pravni i društveni pristup problemu, odnosno primenu efikasnih mera na planu prevencije, suzbijanja, kažnjavanja učinilaca i zaštite žrtava, uz obaveznu međusobnu saradnju država. Kao oblik organizovanog kriminala, trgovina ljudima nije ograničena na teritoriju samo jedne zemlje. Ovaj fenomen, obuhvatajući faze vrbovanja, transporta i eksploatacije žrtava, u svojim različitim oblicima, dešava se na teritoriji zemalja porekla, tranzita i krajnjeg odredišta. Kroz trgovinu osobama, neretko se žrtve podvrgavaju raznovrsnim oblicima zlostavljanja i iskorišćavanja kojima se povređuju njihova osnovna ljudska prava.
Ko je najugroženiji
U ovom problemu najugroženiju grupu predstavljaju deca koja su u domovima za nezbrinutu decu. U poslednjih deset godina operacije FBI su intenzivne, a njihovi izveštaji kazuju da je najveći broj baš iz domova za nezbrinutu decu ili iz hraniteljskih porodica.
Trgovina ljudima je jedna od najvećih i najprofitabilnijih globalnih kriminalnih aktivnosti, zajedno sa trgovinom narkoticima, oružjem i pranjem novca. Ovaj fenomen, obuhvatajući faze vrbovanja, transporta i eksploatacije žrtava, u svojim različitim oblicima, dešava se na teritoriji zemalja porekla, tranzita i krajnjeg odredišta. Kroz trgovinu ljudima, neretko se žrtve podvrgavaju raznovrsnim oblicima zlostavljanja i iskorišćavanja kojima se povređuju njihova osnovna ljudska prava.
Deca kao žrtve
Jedna od poražavajućih činjenica je i ta da se deca eksploatišu alarmantnom brzinom, veliki broj njih je izložen lancima prostitucije, pri čemu je prosečna starost onih koja su bila eksploatisana između 13 i 14 godina.
Borimo se u ime sve dece! Aleksina mama o pokretanju postupka protiv odgovornih za smrt njenog sina
Postavlja se pitanje - kakva je uloga interneta u por?
Iz udruženja građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja "Atina", poručuju za portal SrbijaDanas.com kako je u takvoj kriminalnoj aktivnosti korišćenje interneta imalo i pozitivne i negativne strane, a predočili su nam i moguće korake koji osobu pretvaraju u žrtvu trgovine ljudima.
Stav NVO Atina povodom povezanosti trgovine decom i interneta podrazumeva na istovremeno postojanje kako pozitivnih, tako i negativnih aspekata interneta. Kao primer navode jednu devojku koja je bila primer žrtve trgovine ljudima, a koja je uspela da se spase kontaktirajući svoje bližnje i to putem društvenih mreža. Dakle, komunikacija putem interneta joj je omogućila da javi šta joj se dešava, pa je stoga policija imala dovoljno podataka da je locira i odreaguje pravovremeno.
Opet, sa druge strane, može da bude i predmet zlostavljača zbog ucene koju on predočava. Tako je u mogućnosti da uzurpator manipuliše i upravlja njome, pa tako ona čini sve što on želi, i stoga vrlo lako mođe da završi u situaciji trgovine ljudima.
Mnoge devojke se javljaju na dežurni telefon NVO Atina zbog pretnji
Jelena Hrnjak, ispred NVO Atina poručuje kako se ovaj problem još više odražava na starije generacije. Naime, na dežurni telefon NVO Atina u poslednje vreme javljaju se mnoge devojke koje traže savet u vezi sa pretnjama koje su primile, povodom toga da će njihov partner da objavi fotografije ili snimke, za koje one ne žele da budu javne.
- Savetujemo da se ovakve situacije uvek prijave – između ostalog, prema našem krivičnom zakonu i njegovom članu 154, neovlašćeno objavljivanje fotografija se može prijaviti kao polna ili imovinska ucena - poručila je naša sagovornica.
U vezi sa ovim problemom, iz NVO Atina naglašavaju da je neophodno da zakonodavci stalno prate i unapređuju odgovor na ova pitanja, ne bi li zaštitio sve devojčice i žene koje trpe ovakav vid nasilja.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!