СПАС ИЛИ ВРСТА ОПАСНОСТИ?! Ево каква је улога интернета у највећим проблемима као што је трговина децом?!
Једна од поражавајућих чињеница је да се деца као бело робље експлоатишу алармантном брзином...
Трговина људима је генерално вишеслојан, комплексан и динамичан друштвени феномен који захтева правни и друштвени приступ проблему, односно примену ефикасних мера на плану превенције, сузбијања, кажњавања учинилаца и заштите жртава, уз обавезну међусобну сарадњу држава. Као облик организованог криминала, трговина људима није ограничена на територију само једне земље. Овај феномен, обухватајући фазе врбовања, транспорта и експлоатације жртава, у својим различитим облицима, дешава се на територији земаља порекла, транзита и крајњег одредишта. Кроз трговину особама, неретко се жртве подвргавају разноврсним облицима злостављања и искоришћавања којима се повређују њихова основна људска права.
Ко је најугроженији
У овом проблему најугроженију групу представљају деца која су у домовима за незбринуту децу. У последњих десет година операције ФБИ су интензивне, а њихови извештаји казују да је највећи број баш из домова за незбринуту децу или из хранитељских породица.
Трговина људима је једна од највећих и најпрофитабилнијих глобалних криминалних активности, заједно са трговином наркотицима, оружјем и прањем новца. Овај феномен, обухватајући фазе врбовања, транспорта и експлоатације жртава, у својим различитим облицима, дешава се на територији земаља порекла, транзита и крајњег одредишта. Кроз трговину људима, неретко се жртве подвргавају разноврсним облицима злостављања и искоришћавања којима се повређују њихова основна људска права.
Деца као жртве
Једна од поражавајућих чињеница је и та да се деца експлоатишу алармантном брзином, велики број њих је изложен ланцима проституције, при чему је просечна старост оних која су била експлоатисана између 13 и 14 година.
Боримо се у име све деце! Алексина мама о покретању поступка против одговорних за смрт њеног сина
Поставља се питање - каква је улога интернета у пор?
Из удружења грађана за борбу против трговине људима и свих облика родно заснованог насиља "Атина", поручују за портал SrbijaDanas.com како је у таквој криминалној активности коришћење интернета имало и позитивне и негативне стране, а предочили су нам и могуће кораке који особу претварају у жртву трговине људима.
Став НВО Атина поводом повезаности трговине децом и интернета подразумева на истовремено постојање како позитивних, тако и негативних аспеката интернета. Као пример наводе једну девојку која је била пример жртве трговине људима, а која је успела да се спасе контактирајући своје ближње и то путем друштвених мрежа. Дакле, комуникација путем интернета јој је омогућила да јави шта јој се дешава, па је стога полиција имала довољно података да је лоцира и одреагује правовремено.
Опет, са друге стране, може да буде и предмет злостављача због уцене коју он предочава. Тако је у могућности да узурпатор манипулише и управља њоме, па тако она чини све што он жели, и стога врло лако мође да заврши у ситуацији трговине људима.
Многе девојке се јављају на дежурни телефон НВО Атина због претњи
Јелена Хрњак, испред НВО Атина поручује како се овај проблем још више одражава на старије генерације. Наиме, на дежурни телефон НВО Атина у последње време јављају се многе девојке које траже савет у вези са претњама које су примиле, поводом тога да ће њихов партнер да објави фотографије или снимке, за које оне не желе да буду јавне.
- Саветујемо да се овакве ситуације увек пријаве – између осталог, према нашем кривичном закону и његовом члану 154, неовлашћено објављивање фотографија се може пријавити као полна или имовинска уцена - поручила је наша саговорница.
У вези са овим проблемом, из НВО Атина наглашавају да је неопходно да законодавци стално прате и унапређују одговор на ова питања, не би ли заштитио све девојчице и жене које трпе овакав вид насиља.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!