Bio je epidemiolog na Torlaku u vreme variole vere: Rekao je "Imali smo osobu koja je sejala smrt", a onda uporedio tu epidemiju sa koronom
Iako je prošlo već 48 godina od epidemije variole vere, ostala je misterija ko ju je doneo u tadašnju Jugoslaviju.
Doktor Radmilo Petrović, epidemiolog u penziji, koji je za vreme epidemije variole vere radio na institutu "Torlak" u intervjuu za portal SrbijaDanas.com opisao kako je izgledala epidemija velikih boginja te davne 1972. godine, te uporedio sa aktuelnim korona virusom.
REČI LEKARA IZ LESKOVCA O KOJIMA SE PRIČA: Doktor Jovanović ostavio poruku na Fejsu o kojoj priča cela Srbija
NE ZOVU GA DŽABA SRPSKI DOKTOR HAUS: Ovako je dr Stevanović sa Infektivne spasao Beograđanku, NIKO NIJE ZNAO ŠTA JOJ JE
IZGUBILI SMO VOJNIKE Doktorka Milošević se uključila uživo i saopštila šta joj je najteže pada
- Epidemija je počela sredinom februara 1972. godine. Za vreme variole vere radio sam na Torlaku uzimanje materijala obolelih osoba i iste nosio na laboratorijsko ispitivanje. Bilo je zaraženo više od 140 ljudi, a umrle su i dve medicinske sestre - Dušica Spasić i Milka Đurašić. To je bio virus koji se širio veoma brzo, kapljićnim putem, i moram napomenuti da je smrtnost bila i do 50 odsto, dok je smrtnost korona virusa tek 2 do 3 odsto. Tada je panika bila velika, ali ne koliko je to slučaj kada se radi o ovom virusu sada, iako je postojao razlog da panika bude velika.
Ekipa virusologa i epidemiologa s Instituta "Torlak" uočila je pod mikroskopom virus variole vere 15. marta 1972, a već sutradan, čitava Jugoslavija bila je pod karantinom. Kako je napomenuo, SZO je nakon završetka epidemije, pohvalila tadašnju SFRJ za brzo suzibijanje virusa.
Dr Petrović je rekao da je olakšavajuća okolnost za vreme variole vere bilo to što je postojala vakcina protiv velikih boginja, kao i lek, dok za korona virus ne postoji, što dodatno može da produži ovu tešku situaciju u kojoj se našao čitav svet.
- Postojala je vakcina koja se primenjivala. Stariju su obolevali, ali se dešavalo i da mlade zadesi. Prva žrtva je bila na Kosovu odakle je i krenulo širenje te pošasti. Preko Čačka i Novog Pazara, došlo je i do Beograda. Znam da je 18 miliona jugoslovena tada moralo da bude vakcinisano protiv Variole - priseća se dr Petrović i dodaje da je jedan Albanac bio taj "nulti pacijent" koji je doneo u Srbiju virus, međutim, kako navodi, on je bio vakcinisan, nije osećao nikakve simptome i tako je išao od mesta do mesta i "sejao smrt".
Kako dr Radmilo Petrović kaže, stručnjaci poput doktora Predraga Kona i doktorke Darije Kisić Tapavčević rade svoj posao najbolje što mogu i ulažu sve napore kako se ova epidemija ne bi odužila u nedogled.
- To su mladi ljudi koji poseduju znanje. Moramo slušati savete stručnjaka, kako bismo izbegli katastrofu.
Ovaj stručnjak u penziji, koji se borio sa Variolom Verom, napominje da će proći više meseci, do godinu dana dok se ne pronađe vekcina ili lek protiv korona virusa.
- Već govore svi da se bliži kraj epidemije korona virusa, međutim, u Srbiji ovo može trajati i duže od dva meseca. Teška će biti borba, moramo biti istrajni kako bi se sve ovo što pre završilo, disciplina je ključna, to smo naučili iz epidemije pošasti iz 1972. godine. Stručnjaci rade na tome da se lek pronađe, i biće pronađen, ali je proces veoma dug i sigurno da će morati više meseci da prođe. Nažalost, po mojoj proceni, ove godine lek neće biti pronađen, tek sledeće, jer je proces ispitivanja veoma dug. - naglašava dr Petrović.