Био је епидемиолог на Торлаку у време вариоле вере: Рекао је "Имали смо особу која је сејала смрт", а онда упоредио ту епидемију са короном
Иако је прошло већ 48 година од епидемије вариоле вере, остала је мистерија ко ју је донео у тадашњу Југославију.
Доктор Радмило Петровић, епидемиолог у пензији, који је за време епидемије вариоле вере радио на институту "Торлак" у интервјуу за портал SrbijaDanas.com opisao како је изгледала епидемија великих богиња те давне 1972. године, те упоредио са актуелним корона вирусом.
РЕЧИ ЛЕКАРА ИЗ ЛЕСКОВЦА О КОЈИМА СЕ ПРИЧА: Доктор Јовановић оставио поруку на Фејсу о којој прича цела Србија
НЕ ЗОВУ ГА ЏАБА СРПСКИ ДОКТОР ХАУС: Овако је др Стевановић са Инфективне спасао Београђанку, НИКО НИЈЕ ЗНАО ШТА ЈОЈ ЈЕ
ИЗГУБИЛИ СМО ВОЈНИКЕ Докторка Милошевић се укључила уживо и саопштила шта јој је најтеже пада
- Епидемија је почела средином фебруара 1972. године. За време вариоле вере радио сам на Торлаку узимање материјала оболелих особа и исте носио на лабораторијско испитивање. Било је заражено више од 140 људи, а умрле су и две медицинске сестре - Душица Спасић и Милка Ђурашић. То је био вирус који се ширио веома брзо, капљићним путем, и морам напоменути да је смртност била и до 50 одсто, док је смртност корона вируса тек 2 до 3 одсто. Тада је паника била велика, али не колико је то случај када се ради о овом вирусу сада, иако је постојао разлог да паника буде велика.
Екипа вирусолога и епидемиолога с Института "Торлак" уочила је под микроскопом вирус вариоле вере 15. марта 1972, а већ сутрадан, читава Југославија била је под карантином. Како је напоменуо, СЗО је након завршетка епидемије, похвалила тадашњу СФРЈ за брзо сузибијање вируса.
Др Петровић је рекао да је олакшавајућа околност за време вариоле вере било то што је постојала вакцина против великих богиња, као и лек, док за корона вирус не постоји, што додатно може да продужи ову тешку ситуацију у којој се нашао читав свет.
- Постојала је вакцина која се примењивала. Старију су оболевали, али се дешавало и да младе задеси. Прва жртва је била на Косову одакле је и кренуло ширење те пошасти. Преко Чачка и Новог Пазара, дошло је и до Београда. Знам да је 18 милиона југословена тада морало да буде вакцинисано против Вариоле - присећа се др Петровић и додаје да је један Албанац био тај "нулти пацијент" који је донео у Србију вирус, међутим, како наводи, он је био вакцинисан, није осећао никакве симптоме и тако је ишао од места до места и "сејао смрт".
Како др Радмило Петровић каже, стручњаци попут доктора Предрага Кона и докторке Дарије Кисић Тапавчевић раде свој посао најбоље што могу и улажу све напоре како се ова епидемија не би одужила у недоглед.
- То су млади људи који поседују знање. Морамо слушати савете стручњака, како бисмо избегли катастрофу.
Овај стручњак у пензији, који се борио са Вариолом Вером, напомиње да ће проћи више месеци, до годину дана док се не пронађе векцина или лек против корона вируса.
- Већ говоре сви да се ближи крај епидемије корона вируса, међутим, у Србији ово може трајати и дуже од два месеца. Тешка ће бити борба, морамо бити истрајни како би се све ово што пре завршило, дисциплина је кључна, то смо научили из епидемије пошасти из 1972. године. Стручњаци раде на томе да се лек пронађе, и биће пронађен, али је процес веома дуг и сигурно да ће морати више месеци да прође. Нажалост, по мојој процени, ове године лек неће бити пронађен, тек следеће, јер је процес испитивања веома дуг. - наглашава др Петровић.