Bratski i stručno: Panići iz Titela znanje stečeno na fakultetu unovčili na selu, OVO JE NJIHOVA PRIČA!
Ovim mladim, akademski obrazovanim ljudima gotovo danonoćni rad ne pada teško, jer kako kažu, rade ono što vole, i ne mogu sebe da zamisle u nekim kancelarijama.
Braća Panić iz Vilova kod Titela, Nenad (34) i dve godine mlađi Rade, obojica poljoprivredni inženjeri, znanje stečeno na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu, već deceniju uspešno primenjuju na svom gazdinstvu. Mada se niko u porodici ranije nije bavio poljoprivredom, njih dvojica, bratski i stručno, uz podršku najbližih, u osam plastenika površine oko 3.000 kvadratnih metara gaje povrće, a istovremeno obrađuju oko 60 jutara zemlje, trećina je pod kukuruzom, a ostalo, pšenica i soja.
Ovim mladim, akademski obrazovanim ljudima gotovo danonoćni rad ne pada teško, jer kako kažu, rade ono što vole, i ne mogu sebe da zamisle u nekim kancelarijama. Doduše, stariji, Nenad se oprobao u tom poslu u titelskoj opštini, ali je posle godinu i po, 2014. godine, definitivno shvatio da to nije za njega.
SVEČANO U LEPOSAVIĆU: Veliki broj vernika sa Episkopom Teodosijem proslavio opštinsku slavu
Mališa je NAJTEŽI BIK U SRBIJI, ima 1.700 kilograma, i košta PRAVO BOGATSTVO
SUDBINA MLADIĆA IZ SEKURIČA KOJA JE POGODILA SRBIJU: Priča o Milanu (20) koga su roditelji OSTAVILI, sada ima SREĆAN KRAJ!
U dnu dvorišta, podno Titelskog brega, bele se četiri plastenika sa paradajzom i krastavcima. I u ona dva veća, rasprostrta na njivi u vilovskom ataru jedre zelene biljke su već pune cveta i plodova. Ponosno ističu da je sve njihovih ruku delo, sami su varili i montirali metalnu konstrukciju, a njihove supruge ih farbale, razvlačili najlone, postavljali sisteme za zalivanje, proizveli rasad. Za dva plastenika su dobili podsticaj od Pokrajine.
Ovim mladim, akademski obrazovanim ljudima gotovo danonoćni rad ne pada teško, jer kako kažu, rade ono što vole, i ne mogu sebe da zamisle u nekim kancelarijama. Doduše, stariji, Nenad se oprobao u tom poslu u titelskoj opštini, ali je posle godinu i po, 2014. godine, definitivno shvatio da to nije za njega.
- Prvi plastenik smo podigli pre deset godina, uzgajali smo papriku i dobro smo prošli - pričaju nam Panići u svom domu u kojem pod istim krovom, što je neoubičajeno za današnje prilike, složno žive četiri generacije, baka po ocu Zagorka, otac Stevo, majka Rosa, Nenad sa suprugom Zoricom i ćerkama Rosom i Stankom, i Rade sa suprugom Bojanom i sinom Stefanom.
- To nam je dalo podstrek da nastavimo, i sada, evo, imamo šest plastenika. Radi se od jutra do mraka, ali se ne žalimo, a u posao je uključena cela porodica - rekli su Panići.
U plastenicima braće Panić, povrće sezonski smenjuje jedno drugo, tako da proizvodnja traje bez prestanka 365 dana u godini. Već sada planiraju da posle berbe krastavaca i paradajza, čija sezona počinje 1. juna, posade papriku, pa u decembru ponovo na red dolaze zelena salata i rotkvice, i tako sve ukrug.
DO DIPLOME ZA SAMO TRI MESECA! U Srbiji sledeće godine prvi stručnjaci sa završenim KRATKIM PROGRAMOM STUDIJA
Od septembra NOVO PRAVILO u srpskim gimnazijama - UČIĆE SE KINESKI JEZIK: Evo šta to znači
ZVALI SU IH "NOĆNE VEŠTICE": Imale su samo kartu, kompas, svetiljke i olovke, a terale su STRAH U KOSTI Hitlerovoj armadi!
U maloj bratskoj zadruzi svako ima svoje zaduženje, kako u šali kažu, spram svoje stručnosti. Sve se detaljno isplanira i ništa se ne prepušta slučaju. Nenad, koji je završio ratarstvo, brine o proizvodnji, dok je Rade kao agroekonomista zadužen za plasman i tržište. A povrće koje oni proizvedu prodaje se na novosadskim pijacama, najviše Limanskoj, Futoškoj i Kvantaškoj.Ambiciozna braća Panić, koji su 1994. godine u Vilovo izbegli iz Bosne i Hercegovine iz sela Jezero kod Teslića, planiraju da prošire i povrtarsku i ratarsku proizvodnju, i svoju, i budućnost svojih porodica vide na selu i radu na zemlji. Otkrivaju nam da nameravaju uskoro da u dvorištu porodične kuće naprave i mini-hladnjaču.
U šest plastenika je, trenutno, ukupno 7.000 strukova paradajza i krastavaca. Prethodno su braća tu proizvela 30.000 glavica zelene salate i 10.000 rotkvica.
Za oprašivanje biljaka, braća Panić koriste bumbare, a u plastenicima su postavljene kartonske košnice. Upotrebu pesticida i herbicida izbegavaju, jer je njihovo opredeljenje proizvodnja zdrave hrane, te zbog toga koriste isključivo stajsko đubrivo.