BRAVO ZA NIŠKE LEKARE! Pacijent skinut sa respiratora posle 50 dana!
Veliki uspeh kardiohirurga iz Niša
Lekari Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetsko kliničkog centra u Nišu nakon tačno 50 dana uspešno su skinuli sa respiratora pacijenta koji je operisan 7.jula zbog teške koronarne bolesti i on se uspešno oporavlja.
-Naš pacijent Miodrag uspešno je skinut sa mašine za ventilaciju pluća nakon tacno 50 dana i u fazi je stabilnog oporavka! Operisan je kod nas 7.jula 2021.godine zbog teške koronarne bolesti u subakutnom infarktu miokarda sa teškim oštećenjem pluća… Krajnje teška klinička slika zakomplikovala se još više kada je došlo do zastoja bubrega zbog čega je morao da bude na programu dijalize. Činilo se da je tu kraj. Bitka za Miodragov život trajala je skoro dva meseca. Nije bilo predaje i svaki dan je bio obelezen angažmanom celog osoblja, do poslednjeg atoma snage i znanja. Jedna jevrejska poslovica kaže da “Onaj ko spasi jedan život, spasio je ceo svet”. Verujem da je tako. Miodragu želimo da se uskoro vrati svojoj kući na Kosovu i Metohiji i da uživa u životu sa svojom porodicom, saopštio je direktor Kardiohirurgije UKC Niš dr Dragan Milić.
On je izrazio "zahvalnost i divljenje" svojim kolegama koji su najzaslužniji za ovaj ishod, ali i svima koji su zaslužni za vrhunsko opremanje ove klinike.
-Pre svega i iznad svega kardioanesteziolozima na Klinici za kardiohirurgiju koji su jos jednom potvrdili da je kardioanestezija kraljica svih anestezija. Svi oni su 24 časa dnevno bdeli nad pacijentom neprekidno korigujući terapiju u skladu sa potrebama i od nemogućeg učinili moguće. Sestrama u našoj intenzivnoj nezi koje svojim radom i posvećenošcu za svakog bolesnika neprekidno potvrđuju da su stub kvaliteta rada na našoj klinici (bolesnik je nakon ovih 50 dana bez dekubitusa ili bilo kojih drugih rana ili infekcije). Osoblju i lekarima Klinike za ORL i posebno dr Stojanovu koji su pomogli u plasiranju i održavanju traheostomske kanile, i rešavanju komplikacije u ključnom trenutku za oporavak našeg pacijenta. Osoblju i lekarima sa Klinike sa nefrologiju koji su redovno radili dijalize, često i vanredne, dr Milanu Lazareviću i njegovom timu na svakodnevnom praćenju biohemijskih parametara i filigranskoj korekciji u skladu sa nalazima. Mladim kardiohirurzima na svakodnevnom angazmanu u toaleti rana i postoperativnom praćenju bolesnika. Americkoj ambasadi i našim američkim prijateljima koji su nam donirali mašine i aparate koji su nam omogućili savršen uvid u stanje naših bolesnika i otvorili vidike koje do nedavno nismo imali. Pomoćnom osoblju na savršenom održavanju higijene bez koje ovako teški bolesnici ne bi imali šansu za preživljavanjem, naveo je dr Milić.
Niški stručnjak je istakao da ovaj slučaj potvrđuje da "svi zajedno možemo mnogo, sami svakako manje".
"Postoje trenuci koji se pamte zauvek"
-Postoje trenuci u životima zdravstvenih radnika koji se pamte zauvek. Trenuci koji potvrđuju sav smisao i lepotu bavljenja medicinom… I ponekada kada vam se čini da je sve protiv vas i da je bitka za pacijenta uzaludna, upornošću i istrajnošću, timskim radom, poštujući sve protokole lečenja, primenjujući možda i nesto novo sto do tada nije rađeno, ipak uspete da pobedite bolest i omogućite nov život svom pacijentu…Ovo je jedan od tih trenutaka… - ističe dr Milić.