БРАВО ЗА НИШКЕ ЛЕКАРЕ! Пацијент скинут са респиратора после 50 дана!
Велики успех кардиохирурга из Ниша
Лекари Клинике за кардиохирургију Универзитетско клиничког центра у Нишу након тачно 50 дана успешно су скинули са респиратора пацијента који је оперисан 7.јула због тешке коронарне болести и он се успешно опоравља.
-Наш пацијент Миодраг успешно је скинут са машине за вентилацију плућа након тацно 50 дана и у фази је стабилног опоравка! Оперисан је код нас 7.јула 2021.године због тешке коронарне болести у субакутном инфаркту миокарда са тешким оштећењем плућа… Крајње тешка клиничка слика закомпликовала се још више када је дошло до застоја бубрега због чега је морао да буде на програму дијализе. Чинило се да је ту крај. Битка за Миодрагов живот трајала је скоро два месеца. Није било предаје и сваки дан је био обелезен ангажманом целог особља, до последњег атома снаге и знања. Једна јеврејска пословица каже да “Онај ко спаси један живот, спасио је цео свет”. Верујем да је тако. Миодрагу желимо да се ускоро врати својој кући на Косову и Метохији и да ужива у животу са својом породицом, саопштио је директор Кардиохирургије УКЦ Ниш др Драган Милић.
Он је изразио "захвалност и дивљење" својим колегама који су најзаслужнији за овај исход, али и свима који су заслужни за врхунско опремање ове клинике.
-Пре свега и изнад свега кардиоанестезиолозима на Клиници за кардиохирургију који су јос једном потврдили да је кардиоанестезија краљица свих анестезија. Сви они су 24 часа дневно бдели над пацијентом непрекидно коригујући терапију у складу са потребама и од немогућег учинили могуће. Сестрама у нашој интензивној нези које својим радом и посвећеношцу за сваког болесника непрекидно потврђују да су стуб квалитета рада на нашој клиници (болесник је након ових 50 дана без декубитуса или било којих других рана или инфекције). Особљу и лекарима Клинике за ОРЛ и посебно др Стојанову који су помогли у пласирању и одржавању трахеостомске каниле, и решавању компликације у кључном тренутку за опоравак нашег пацијента. Особљу и лекарима са Клинике са нефрологију који су редовно радили дијализе, често и ванредне, др Милану Лазаревићу и његовом тиму на свакодневном праћењу биохемијских параметара и филигранској корекцији у складу са налазима. Младим кардиохирурзима на свакодневном ангазману у тоалети рана и постоперативном праћењу болесника. Америцкој амбасади и нашим америчким пријатељима који су нам донирали машине и апарате који су нам омогућили савршен увид у стање наших болесника и отворили видике које до недавно нисмо имали. Помоћном особљу на савршеном одржавању хигијене без које овако тешки болесници не би имали шансу за преживљавањем, навео је др Милић.
Нишки стручњак је истакао да овај случај потврђује да "сви заједно можемо много, сами свакако мање".
"Постоје тренуци који се памте заувек"
-Постоје тренуци у животима здравствених радника који се памте заувек. Тренуци који потврђују сав смисао и лепоту бављења медицином… И понекада када вам се чини да је све против вас и да је битка за пацијента узалудна, упорношћу и истрајношћу, тимским радом, поштујући све протоколе лечења, примењујући можда и несто ново сто до тада није рађено, ипак успете да победите болест и омогућите нов живот свом пацијенту…Ово је један од тих тренутака… - истиче др Милић.