BRISELSKI "POLITIKO" IZNEO SAMO REČI HVALE: Mudrom politikom do vodeće zemlje u vakcinisanju - druge države slede primer Srbije
Četiri od šest država Zapadnog Balkana još nisu dobile ni jednu dozu uprkos obećanjima Evropske unije
Briselski portal "Politiko" konstatuje da je Srbija postala vodeća zemlja u vakcinaciji na teritoriji kontinentalne Evrope i to zahvaljujući prvenstveno dobrim odnosima sa Kinom.
ISPLIVALI PRVI REZULTATI ISTRAŽIVANJA U SRBIJI: Evo koja vakcina daje NAJBRŽI imunološki odgovor
"VAKCINIŠU KAO LUDI, MALO MRTVIH, SVE OTVORENO" Češki list o poseti Babiša Beogradu - gospodine premijeru vi idete ovde!
BBC NAS NAHVALIO ZBOG VAKCINA: Srbija može da uživa, a Evropska unija samo da joj zavidi
Navodi se činjenica da je u Srbiji, najmanje jednu dozu vakcine, primilo oko 7 procenata populacije što je "više nego dvostruko od trenutnog proseka Evropske unije".
- Beograd je kroz visoku stopu vakcinacije dokazao vrednost svog delikatnog geopolitičkog balansiranja. Zemlja je u pregovorima o članstvu u EU, ali takođe neguje bliske veze sa Pekingom i tradicionalnim saveznikom Rusijom - navodi Politiko.
Naglašava se da većina od 1,1 miliona doza koje do sada uvezla Srbija dolazi iz kineskog Sinofarma, a da još jedan milion treba da stigne pre marta.
Dodaje se da Srbija pregovara sa Rusijom o nabavci, ali i i započinjanju domaće proizvodnju svoje vakcine Sputnik, kao i da je u pregovorima sa farmaceutskim kompanijama koje je odobrila EU.
Konstatuje se da kineska vakcina do sada nije odobrena od strane EU i SAD zbog nedostatka podataka iz treće faze ispitivanja, ali da je i Mađarska, kao članica EU, dala vanredno "zeleno svetlo" za upotrebu Sinofarm vakcine na svojoj teritorji.
- Za EU ovo je neprijatno podsećanje da se suočava sa snažnom konkurencijom za uticaj u njenom neposrednom susedstvu, gde raste frustracija zbog sporog procesa pristupnja zemalja kandidata. Isporuka vakcina je samo pojačala tu frustraciju, jer četiri od šest država Zapadnog Balkana još nisu dobile ni jednu dozu uprkos obećanjima iz Brisela - navodi Politiko.
Podseća se na činjenicu da je Evropska komisija izdvojila 70 miliona evra za vakcine za Zapadni Balkan za koje se, kao ni za one iz međunarodnog instrumenta Kovaks, još ne zna kada će moći da budu isporučene regionu.
- Čekanje na vakcine, koje dolazi u trenutku kada se ulazak u EU čini sve udaljenijom perspektivom, rizikuje da odmakne Zapadni Balkan od bloka. Sledeći vođstvo Srbije, mnogi u regionu - koji su zabeležili neke od najviših stopa smrtnosti po stanovniku tokom pandemije, takođe počinju da traže pomoć na Istoku - konstatuje Politiko.
Sagovornici "Politika" ocenjuju da je EU, "geopolitički propustila priliku da pokaže svoju posvećenost regionu" što je "ostavilo mogućnost Kini i Rusiji da prošire svoj uticaj i profil u regionu".