БРИСЕЛСКИ "ПОЛИТИКО" ИЗНЕО САМО РЕЧИ ХВАЛЕ: Мудром политиком до водеће земље у вакцинисању - друге државе следе пример Србије
Четири од шест држава Западног Балкана још нису добиле ни једну дозу упркос обећањима Европске уније
Бриселски портал "Политико" констатује да је Србија постала водећа земља у вакцинацији на територији континенталне Европе и то захваљујући првенствено добрим односима са Кином.
ИСПЛИВАЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА У СРБИЈИ: Ево која вакцина даје НАЈБРЖИ имунолошки одговор
"ВАКЦИНИШУ КАО ЛУДИ, МАЛО МРТВИХ, СВЕ ОТВОРЕНО" Чешки лист о посети Бабиша Београду - господине премијеру ви идете овде!
BBC НАС НАХВАЛИО ЗБОГ ВАКЦИНА: Србија може да ужива, а Европска унија само да јој завиди
Наводи се чињеница да је у Србији, најмање једну дозу вакцине, примило око 7 процената популације што је "више него двоструко од тренутног просека Европске уније".
- Београд је кроз високу стопу вакцинације доказао вредност свог деликатног геополитичког балансирања. Земља је у преговорима о чланству у ЕУ, али такође негује блиске везе са Пекингом и традиционалним савезником Русијом - наводи Политико.
Наглашава се да већина од 1,1 милиона доза које до сада увезла Србија долази из кинеског Синофарма, а да још један милион треба да стигне пре марта.
Додаје се да Србија преговара са Русијом о набавци, али и и започињању домаће производњу своје вакцине Спутник, као и да је у преговорима са фармацеутским компанијама које је одобрила ЕУ.
Констатује се да кинеска вакцина до сада није одобрена од стране ЕУ и САД због недостатка података из треће фазе испитивања, али да је и Мађарска, као чланица ЕУ, дала ванредно "зелено светло" за употребу Синофарм вакцине на својој територји.
- За ЕУ ово је непријатно подсећање да се суочава са снажном конкуренцијом за утицај у њеном непосредном суседству, где расте фрустрација због спорог процеса приступња земаља кандидата. Испорука вакцина је само појачала ту фрустрацију, јер четири од шест држава Западног Балкана још нису добиле ни једну дозу упркос обећањима из Брисела - наводи Политико.
Подсећа се на чињеницу да је Европска комисија издвојила 70 милиона евра за вакцине за Западни Балкан за које се, као ни за оне из међународног инструмента Ковакс, још не зна када ће моћи да буду испоручене региону.
- Чекање на вакцине, које долази у тренутку када се улазак у ЕУ чини све удаљенијом перспективом, ризикује да одмакне Западни Балкан од блока. Следећи вођство Србије, многи у региону - који су забележили неке од највиших стопа смртности по становнику током пандемије, такође почињу да траже помоћ на Истоку - констатује Политико.
Саговорници "Политика" оцењују да је ЕУ, "геополитички пропустила прилику да покаже своју посвећеност региону" што је "оставило могућност Кини и Русији да прошире свој утицај и профил у региону".