IMUNITET NA KORONA VIRUS TRAJE MNOGO DUŽE? Marija (30) preležala koronu u junu, a nakon šest meseci stigle dobre vesti
Naučnici su dokazali da imunitet na korona virus traje duže nego što se mislilo.
30-godišnja Marija R. koja je korona virus imala još u junu, govorila je o tome kako su simptomi infekcije tekli po danima.
Šest meseci kasnije i u jeku najgoreg talasa virusa u Srbiji od početka marta, Marija je bila više nego zabrinuta da li će korona virus dobiti po drugi put.
2021. ĆE BITI GODINA VAKCINACIJE: Onima koji su preležali kovid vakcina neće štetiti! (VIDEO)
"OKANITE SE TEORIJA ZAVERE PO PITANJU VAKCINA" Naš celokupni sistem ozbiljno se sprema za imunizaciju stanovništva
Krcate bolnice u Zlatiborskom okrugu: U užičkoj bolnici 275 pacijenata, 16 u teškom stanju
Strah od ponovne infekcije se probudio kada je jedan član njene porodice oboleo od korona virusa, ali i od neposrednog kontakta koji su imali.
Iako prethodno nije imala preveliko interesovanje da uradi serološki tekst na IgG antitela, sada je to učinila i bila više nego iznenađena.
- Doktorka mi je rekla da imam sasvim zadovoljavajući nivo antitela, te da sam posle 6 meseci od infekcije, ali i kontakta sa zaraženom osobom, i dalje zaštićena. Ipak, rekla mi je da i dalje moram da se čuvam kao da je nikad nisam imala. Malo mi je psihički bilo lakše u trenutku kada imamo između 7 i 8 hiljada novozaraženih dnevno u Srbiji - kaže Marija.
Iako se često isticalo da antitela posle tri meseca kreću naglo da opadaju, dosadašnja testiranja u Srbiji pokazuju da je njihov "rok trajanja" ipak znatno duži. O tome je govorila i dr Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije.
- Imunitet traje mesecima. Svi pacijenti koje pratimo od marta i dalje imaju antitela. Svakako je odgovor dosta individualan i šarolik, ali dosta njih stvara ćelije koje ostaju mesecima. Ima pojedinaca koji su ih izgubili nakon nekoliko meseci, ali nisu u potpunosti nezaštićeni, tu su i drugi imunološki parametri poput T-ćelija koje pri svakom novom izlaganju reaguju brže i efikasnije - istakla je.
I strani stručnjaci dokazali da imunitet traje mnogo duže
Jedna studija univerzitetske klinike u Insbruku pokazala je da izlečeni od korona virusa imaju stabilan dugoročni imunitet i da ne treba da strahuju od nove infekcije ili mutacija.
Učesnici u studiji, njih 29, bili su prosečne starosti od 44 godine i svi su u martu oboleli od Kovid19, objasnio je rukovodilac studije Florian Dajzenhamer.
Kod svih učesnika, kako je rekao agenciji APA, otkrivena su antitela i nakon šest meseci za imunitet potrebna neutrališuća antitela, što govori o konstantnom, stabilnom dugoročnom imunitetu.
- Svi elementi zaštitnog imuniteta postoje - naglasio je Dajzenhamer.
Rezultati studije iz Insbruka podudaraju se sa značajnim međunarodnim saznanjima, dodao je on podsećajući da su u Islandu i Njujorku došli do istog zaključka.
Naglasio je da se izlečeni ne moraju bojati novog oboljenja, ali je ukazao da postoje izuzeci, koji nisu pravilo.
A da li osoba koja ima imunitet može biti kliconoša?
Pitanje koje muči mnoge jeste da li osobe koje su preležale korona virus i imaju antitela, u slučaju kontakta sa zaraženim i uprkos stečenom imunitetu, mogu biti "kliconoše", odnosno da li mogu raznositi ništa čak iako po njihovo zdravlje neće biti posledica?
Odgovor da li se osobe sa antitelima moraju ponovo testirati i izolovati, potražili smo kod stručnjaka iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
- Prema Evropskom Centru ѕa kontrolu i prevenciju bolesti, osobe koje su imale pozitivan test na korona virus ne trebaju da se stavljaju u karantin ili da se ponovo testiraju do tri meseca nakon COVID-19 infekcije ukoliko ponovo ne razviju simptome bolesti - rekli su.
Oni navode da se kod osobe koja je bolovala od kovida-19 tokom infekcije stvara specifičan imunski odgovor i da je mala mogućnost da će u prva tri meseca biti "kliconoše" sve i da dođu u kontakt sa nekim ko je zaražen.
- Koncentracija antitela i dužina njihovog trajanja u organizumu zavisi, pored ostalog, i od težine kliničke slike kod obolele osobe (što je teža klinička slika, to je, po pravilu, veća koncentracija antitela i duže zadržavanje u cirkulaciji). Antitela se, prema dosadašnjim saznanjima, zadržavaju u cirkulaciji 6 i više meseci, ali opadanje njihove koncentracije počinje već nakon trećeg meseca. Zahvaljujući sekretornim antitelima (IgA), u tom periodu je i manja mogućnost da će osoba nositi virus u sekretima organa za disanje (biti kontaminirana) i biti rizična za prenošenje infekcije na druge osetljive osobe - navode.
Ipak, iz Batuta upozoravaju da su još uvek limitirana znanja o SARS-CoV-2 i imunitetu koji indukuje.
- Preporučuje se i osobama koje su se oporavile od COVID-19 da se pridržavaju propisanih mera zaštite - zaključuju.