Jeste li čuli za "ŠABAČKE PRVINE": Već više od dva veka su prvi, a nije reč o šali, već o mnogo čemu drugom! (FOTO/VIDEO)
Zahvaljujući naprednim shvatanjima Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u "Prvu varoš Srbije"
Nema sveta u Srbiji koji nije čuo za izraz “šabačke prvine”. Ipak, mnogi od njih ne znaju baš sve detalje kako je Šabac postao upravo grad koji je prvi u mnogo čemu i da to nije samo puki izraz već iza njega stoji bogata i zanimljiva istorija.
Grad Šabac već više od dva veka ima građansku tradiciju, odnosno prošlo je više od dva veka od kako je u ovu tada varošicu stigao Jevrem Obrenović. Najmlađi brat srpskog kneza Miloša Obrenovića postao je davne 1816. godine obor-knez Šabačke nahije i tada počinje era “šabačkih prvina”.
"U ŠAPCU KRAJ SAVE..." Prošetajte ovim prelepim gradom i saznajte zbog čega je dika i ponos Srbije
PRAVI ODMOR NA PRAVI VOJVOĐANSKI NAČIN: Parkovi Bele Crkve - čudo prirode koje mami turiste (FOTO/VIDEO)
Na obalama Kovina je najbolje šetati: Turistički potencijal Vojvodine - rukavac Dunava (FOTO)
Zahvaljujući naprednim shvatanjima Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u „Prvu varoš Srbije“ i postaje centar trgovine, zanatstva, kulture, kafana i boema.
Gazda Jevrem je bio pismen, napredan i proevropski orijentisan, te je tako uredio i svoju varoš, kojom je upravljao do 1831. godine. Glavne ulice sekle su se pod pravim uglom, Šabac je među prvim gradovima u Srbiji obnovio škole, imao je svoje učitelje, lekare, apotekare...
Kako je reka Sava u to vreme bila granica sa Austrougarskom sve novo i vredno pomena prvo je stizalo u Šabac, pa tek onda u ostale gradove tadašnje Srbije. Tako je ovaj grad imao prvi klavir, prvi stakleni prozor, prvi fijaker, gvozdeni krevet, bolnicu, apoteku i ženu lekara, prvu meteorološku stanicu kao i urbanistički plan. Otuda i izraz “šabačke prvine”, jer je Šabac bio prvi u svemu.
- Šabačke prvine ne znači samo to da treba biti prvi u nečemu, već se iza toga krije lepa lokalna priča. Ta priča nas vodi kroz istoriju, da je grad Šabac grad koji je imao jednu od prvih apoteka u Srbiji, prvu bolnicu, prvi rendgen aparat je porodica Vinaver donela u naš grad. Pored toga, kako istorija kazuje, prvi zvuci klavira začuli su se ovde iz Konaka Jevrema Obrenovića, svirani rukom Anke Obrenović, ćerke gazda Jevrema - rekla je Tamara Pejić iz Turističke organizacije Šapca i dodala:
- Tradicija prvina nastavila se i u moderno doba, tako da je Šabac poznat i po tome što je ovde izgrađen prvi Park nauke u Srbiji, koji je prva prvina 21. veka.
Na prelazu iz 19. u 20. vek Šabac nastavlja da se razvija u svakom pogledu – postaje centar trgovine, zanatstva, kulture i ugostiteljstva. U Šabac se, u to vreme, slivao sav ugledniji svet ondašnje Srbije. Šabac je u jednom trenutku bio gradić sa najviše kafana te su ga stoga prozvali i “Mali Pariz”.
Grad Šabac je ostao prvi i u moderno vreme, jer kako to narod voli da kaže “što je dobro ne treba menjati”. U gradu na obali Save turizam je prosperirao u poslednjih par godina te ne čudi što je sve veći broj turista koji hrle baš u ovaj grad na odmor i izlet. Nadaleko čuveni Šabački vašar i dalje je mesto okupljanja gostiju iz čitavog regiona, a zna se da je upravo u Šapcu najbolja šala i zabava. I u tome su prvi, tako da se može reći da sa ponosom nose nadimak “šabačkih prvina” kakvih nema u ostatku Srbije.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Šapca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.