Јесте ли чули за "ШАБАЧКЕ ПРВИНЕ": Већ више од два века су први, а није реч о шали, већ о много чему другом! (ФОТО/ВИДЕО)
Захваљујући напредним схватањима Јеврема Обреновића, Шабац се током 19. века развија у "Прву варош Србије"
Нема света у Србији који није чуо за израз “шабачке првине”. Ипак, многи од њих не знају баш све детаље како је Шабац постао управо град који је први у много чему и да то није само пуки израз већ иза њега стоји богата и занимљива историја.
Град Шабац већ више од два века има грађанску традицију, односно прошло је више од два века од како је у ову тада варошицу стигао Јеврем Обреновић. Најмлађи брат српског кнеза Милоша Обреновића постао је давне 1816. године обор-кнез Шабачке нахије и тада почиње ера “шабачких првина”.
"У ШАПЦУ КРАЈ САВЕ..." Прошетајте овим прелепим градом и сазнајте због чега је дика и понос Србије
ПРАВИ ОДМОР НА ПРАВИ ВОЈВОЂАНСКИ НАЧИН: Паркови Беле Цркве - чудо природе које мами туристе (ФОТО/ВИДЕО)
На обалама Ковина је најбоље шетати: Туристички потенцијал Војводине - рукавац Дунава (ФОТО)
Захваљујући напредним схватањима Јеврема Обреновића, Шабац се током 19. века развија у „Прву варош Србије“ и постаје центар трговине, занатства, културе, кафана и боема.
Газда Јеврем је био писмен, напредан и проевропски оријентисан, те је тако уредио и своју варош, којом је управљао до 1831. године. Главне улице секле су се под правим углом, Шабац је међу првим градовима у Србији обновио школе, имао је своје учитеље, лекаре, апотекаре...
Како је река Сава у то време била граница са Аустроугарском све ново и вредно помена прво је стизало у Шабац, па тек онда у остале градове тадашње Србије. Тако је овај град имао први клавир, први стаклени прозор, први фијакер, гвоздени кревет, болницу, апотеку и жену лекара, прву метеоролошку станицу као и урбанистички план. Отуда и израз “шабачке првине”, јер је Шабац био први у свему.
- Шабачке првине не значи само то да треба бити први у нечему, већ се иза тога крије лепа локална прича. Та прича нас води кроз историју, да је град Шабац град који је имао једну од првих апотека у Србији, прву болницу, први рендген апарат је породица Винавер донела у наш град. Поред тога, како историја казује, први звуци клавира зачули су се овде из Конака Јеврема Обреновића, свирани руком Анке Обреновић, ћерке газда Јеврема - рекла је Тамара Пејић из Туристичке организације Шапца и додала:
- Традиција првина наставила се и у модерно доба, тако да је Шабац познат и по томе што је овде изграђен први Парк науке у Србији, који је прва првина 21. века.
На прелазу из 19. у 20. век Шабац наставља да се развија у сваком погледу – постаје центар трговине, занатства, културе и угоститељства. У Шабац се, у то време, сливао сав угледнији свет ондашње Србије. Шабац је у једном тренутку био градић са највише кафана те су га стога прозвали и “Мали Париз”.
Град Шабац је остао први и у модерно време, јер како то народ воли да каже “што је добро не треба мењати”. У граду на обали Саве туризам је просперирао у последњих пар година те не чуди што је све већи број туриста који хрле баш у овај град на одмор и излет. Надалеко чувени Шабачки вашар и даље је место окупљања гостију из читавог региона, а зна се да је управо у Шапцу најбоља шала и забава. И у томе су први, тако да се може рећи да са поносом носе надимак “шабачких првина” каквих нема у остатку Србије.
Пројекат је финансиран из буџета Града Шапца. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.