KADA VAM ZAKUCAJU NA VRATA, MORATE OTVORITI: Ukoliko ne ispunite ovu obavezu sledi kazna i do 50.000 DINARA
Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Srbiji počeće za desetak dana, tačnije 1. oktobra, i već je poznato da će 15.000 popisivača od vrata do vrata metodom intervjua unositi podatke pomoću laptopova u elektronske obrasce, što će biti velika ostavština za budućnost.
Popisujuju se sva lica koja žive u domu, njihovi lični podaci, srodstvo, odnosi, položaj člana, prisustvo.
Od novog popisa se očekuje da obezbedi kvalitetnu bazu podataka o stanovništvu, obrazovnim i ekonomskim karakteristikama, stanovanju, migracionim kretanjima i o osobama sa invaliditetom...
KONAČNO LEPE VESTI! Čuveni virusolog otkrio: Možda se vidi svetlo na kraju tunela, ipak potreban OPREZ
U OVOM MESTU U SRBIJI TEMPERATURA JUTROS ISPOD NULE! Oboren jučerašnji rekord - od hladnoće se ledi krv u žilama
"ŠTA NAM DONOSI JESEN, ZIMA..." Oglasio se dr Udovičić: Sa kovidom nije gotovo, ako se brojke POVEĆAJU postoji samo jedno rešenje
Potrebno je odgovoriti na sva pitanja iz dva upitnika, jedan za svaku osobu u domaćinstvu, a drugi za domaćinstvo i stan u kome to domaćinstvo živi. Jedino, u skladu sa Ustavom i zakonom, na pitanja nacionalne pripadnosti i veroispovesti mogu da se ne izjasne.
U Republičkom zavodu za statistiku kažu da popisivanje počinje 1. oktobra u 8 sati i sprovodiće se svakodnevno, tokom celog dana. Svaki popisivač, u dogovoru sa instruktorom, imaće plan kretanja po terenu i plan pauza tokom dana.
- Podaci se prikupljaju od svakog odraslog lica pojedinačno, a ako to nije moguće, popisivač odgovore prikuplja od člana domaćinstva koji je najbolje upoznat sa podacima. Za decu mlađu od 15 godina odgovori se prikupljaju od roditelja, usvojitelja, staratelja ili hranitelja. Ukoliko popisivač nikoga ne zatekne kod kuće doći će ponovo u drugom terminu, a ako i tada kod kuće nema nikoga ostaviće pisano obaveštenje o dolasku i informaciju da građani pozivom na bespatan broj info-centra 0800 444 005 mogu uz pomoć operatera da stupe u kontakt sa popisivačem i dogovore termin - kažu u RZS.
Na pitanje da li će popisivači imati legitimacije, kako će one izgledati i na osnovu čega građani mogu biti sigurni da je reč o zvaničnom popisivaču, u RZS su objasnili da „popisivač nosi legitimaciju koju je u obavezi da pokaže pre nego što uđe u domaćinstvo“.
- Na prednjoj strani legitimacije nalazi se logo RZS-a, ime i prezime popisivača, njegova fotografija i broj lične karte. Na zadnjoj strani nalazi se ovlašćenje za rad - kažu u Zavodu.
Mnoge građane interesuje koliko će trajati za razgovor sa popisivačem - kažu u proseku neće trebati više od pola sata.
- Popisivač u jednom domaćinstvu popunjava upitnik za zgradu i stan, upitnik za domaćinstvo i po jedan upitnik za svakog člana domaćinstva. Broj pitanja nije jednak za sva lica, s obzirom na to da se, naprimer, za decu ne popunjava veliki broj pitanja, recimo, u vezi sa bračnim statusom, fertilitetom i ekonomskom aktivnošću. Procena je da za popisivanje prosečnog domaćinstva ne treba više od 20-30 minuta - rečeno je.
U obavezi da učestvuju u popisu, kazne do 50.000
Bitno je i da građani znaju da nisu u obavezi da popisivaču daju na uvid lična dokumenta, zato što se podaci u popisu prikupljaju na osnovu izjave. Međutim, još bitniji podatak je da su, prema Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, državljani Srbije sa prebivalištem, odnosno boravištem u Srbiji, i stalno nastanjeni stranci, u obavezi da učestvuju u popisu i da na sva pitanja daju tačne i potpune odgovore.
- Svako odbijanje, kao i davanje nepotpunih i netačnih podataka, za sobom povlači prekršajnu odgovornost i novčanu kaznu, od 20.000 do 50.000 dinara - kažu u RZS i naglašavaju da se podaci prikupljeni u popisu koriste isključivo u statističke svrhe i RZS ih ne može ustupiti drugim fizičkim i pravnim licima.
Naime, RZS je dužan da preduzme sve mere neophodne za zaštitu podataka prikupljenih u popisu od bilo kakve zloupotrebe.
- Prema članu 33. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine, novčanom kaznom, od 30.000 do 50.000 dinara, kazniće se popisivač, instruktor i drugo lice koje je zaduženo za popis ako ne obavlja poslove blagovremeno i na propisan način, ne vodi računa o tačnosti upisa i obrade podataka, ne čuva kao tajnu sve podatke o popisanim licima, protivno volji lica obuhvaćenog popisom zahteva da se izjašnjava o nacionalnoj pripadnosti ili veroispovesti - kažu u Zavodu.
Podaci o licima koji će se prikupljati su i o bračnom statusu i fertilitetu, načinu putovanja na posao ili u školu. Podaci o domaćinstvima odnose se na ukupan broj članova, srodnički i porodični sastav, osnov po kojem koriste stan... Sazaćemo i u kakavim objetkima građani stanuju, šta sve imaju od instalacija, prostorija...
- U ovom popisu nema suštinski novih pitanja, jedina novina je to što su pojedina pitanja pretrpela manje korekcije: tako da se lica koja su živela u inostranstvu, pored datuma povratka odnosno doseljenja u Srbiju, sada pitaju za datum odlaska u inostranstvo; zatim, o broju živorođene dece pitanje je do sada postavljano samo ženama, a sada se postavlja i muškarcima, usled povećanog interesovanja naučne zajednice. Takođe pitanje o glavnom razlogu doseljenja ranije se postavljalo samo licima koja su se u mesto popisa doselila iz inostranstva, a sada se ovo pitanje postavlja i onim licima koja su se doselila iz drugog mesta u Srbiji - poručuju iz Zavoda.
Rezervni popisivači
Bilo je slučajeva da su pojedini popisivači odustali jer su procenili da zarada koju mogu da ostvare nije dovoljna. U Zavodu kažu da se trude da blagovremeno i potpuno informišu sve zainteresovane za popis.
- Tokom intenzivne kampanje za informisanje građana o konkursu za popisivače više puta je ponovljen iznos prosečne zarade i opisani zadaci popisivača. U toku procesa selekcije, kao i tokom obuke u pojedinim opštinama i gradovima dolazilo je do odustajanja kandidata za popisivače, što je, u saradnji sa popisnim komisijama rešavano u hodu, na taj način što su uglavnom angažovani rezervni kandidati.