КАДА ВАМ ЗАКУЦАЈУ НА ВРАТА, МОРАТЕ ОТВОРИТИ: Уколико не испуните ову обавезу следи казна и до 50.000 ДИНАРА
Попис становништва, домаћинстава и станова у Србији почеће за десетак дана, тачније 1. октобра, и већ је познато да ће 15.000 пописивача од врата до врата методом интервјуа уносити податке помоћу лаптопова у електронске обрасце, што ће бити велика оставштина за будућност.
Пописујују се сва лица која живе у дому, њихови лични подаци, сродство, односи, положај члана, присуство.
Од новог пописа се очекује да обезбеди квалитетну базу података о становништву, образовним и економским карактеристикама, становању, миграционим кретањима и о особама са инвалидитетом...
КОНАЧНО ЛЕПЕ ВЕСТИ! Чувени вирусолог открио: Можда се види светло на крају тунела, ипак потребан ОПРЕЗ
У ОВОМ МЕСТУ У СРБИЈИ ТЕМПЕРАТУРА ЈУТРОС ИСПОД НУЛЕ! Оборен јучерашњи рекорд - од хладноће се леди крв у жилама
"ШТА НАМ ДОНОСИ ЈЕСЕН, ЗИМА..." Огласио се др Удовичић: Са ковидом није готово, ако се бројке ПОВЕЋАЈУ постоји само једно решење
Потребно је одговорити на сва питања из два упитника, један за сваку особу у домаћинству, а други за домаћинство и стан у коме то домаћинство живи. Једино, у складу са Уставом и законом, на питања националне припадности и вероисповести могу да се не изјасне.
У Републичком заводу за статистику кажу да пописивање почиње 1. октобра у 8 сати и спроводиће се свакодневно, током целог дана. Сваки пописивач, у договору са инструктором, имаће план кретања по терену и план пауза током дана.
- Подаци се прикупљају од сваког одраслог лица појединачно, а ако то није могуће, пописивач одговоре прикупља од члана домаћинства који је најбоље упознат са подацима. За децу млађу од 15 година одговори се прикупљају од родитеља, усвојитеља, старатеља или хранитеља. Уколико пописивач никога не затекне код куће доћи ће поново у другом термину, а ако и тада код куће нема никога оставиће писано обавештење о доласку и информацију да грађани позивом на беспатан број инфо-центра 0800 444 005 могу уз помоћ оператера да ступе у контакт са пописивачем и договоре термин - кажу у РЗС.
На питање да ли ће пописивачи имати легитимације, како ће оне изгледати и на основу чега грађани могу бити сигурни да је реч о званичном пописивачу, у РЗС су објаснили да „пописивач носи легитимацију коју је у обавези да покаже пре него што уђе у домаћинство“.
- На предњој страни легитимације налази се лого РЗС-а, име и презиме пописивача, његова фотографија и број личне карте. На задњој страни налази се овлашћење за рад - кажу у Заводу.
Многе грађане интересује колико ће трајати за разговор са пописивачем - кажу у просеку неће требати више од пола сата.
- Пописивач у једном домаћинству попуњава упитник за зграду и стан, упитник за домаћинство и по један упитник за сваког члана домаћинства. Број питања није једнак за сва лица, с обзиром на то да се, например, за децу не попуњава велики број питања, рецимо, у вези са брачним статусом, фертилитетом и економском активношћу. Процена је да за пописивање просечног домаћинства не треба више од 20-30 минута - речено је.
У обавези да учествују у попису, казне до 50.000
Битно је и да грађани знају да нису у обавези да пописивачу дају на увид лична документа, зато што се подаци у попису прикупљају на основу изјаве. Међутим, још битнији податак је да су, према Закону о попису становништва, домаћинстава и станова, држављани Србије са пребивалиштем, односно боравиштем у Србији, и стално настањени странци, у обавези да учествују у попису и да на сва питања дају тачне и потпуне одговоре.
- Свако одбијање, као и давање непотпуних и нетачних података, за собом повлачи прекршајну одговорност и новчану казну, од 20.000 до 50.000 динара - кажу у РЗС и наглашавају да се подаци прикупљени у попису користе искључиво у статистичке сврхе и РЗС их не може уступити другим физичким и правним лицима.
Наиме, РЗС је дужан да предузме све мере неопходне за заштиту података прикупљених у попису од било какве злоупотребе.
- Према члану 33. Закона о попису становништва, домаћинстава и станова 2022. године, новчаном казном, од 30.000 до 50.000 динара, казниће се пописивач, инструктор и друго лице које је задужено за попис ако не обавља послове благовремено и на прописан начин, не води рачуна о тачности уписа и обраде података, не чува као тајну све податке о пописаним лицима, противно вољи лица обухваћеног пописом захтева да се изјашњава о националној припадности или вероисповести - кажу у Заводу.
Подаци о лицима који ће се прикупљати су и о брачном статусу и фертилитету, начину путовања на посао или у школу. Подаци о домаћинствима односе се на укупан број чланова, сроднички и породични састав, основ по којем користе стан... Сазаћемо и у какавим објеткима грађани станују, шта све имају од инсталација, просторија...
- У овом попису нема суштински нових питања, једина новина је то што су поједина питања претрпела мање корекције: тако да се лица која су живела у иностранству, поред датума повратка односно досељења у Србију, сада питају за датум одласка у иностранство; затим, о броју живорођене деце питање је до сада постављано само женама, а сада се поставља и мушкарцима, услед повећаног интересовања научне заједнице. Такође питање о главном разлогу досељења раније се постављало само лицима која су се у место пописа доселила из иностранства, а сада се ово питање поставља и оним лицима која су се доселила из другог места у Србији - поручују из Завода.
Резервни пописивачи
Било је случајева да су поједини пописивачи одустали јер су проценили да зарада коју могу да остваре није довољна. У Заводу кажу да се труде да благовремено и потпуно информишу све заинтересоване за попис.
- Током интензивне кампање за информисање грађана о конкурсу за пописиваче више пута је поновљен износ просечне зараде и описани задаци пописивача. У току процеса селекције, као и током обуке у појединим општинама и градовима долазило је до одустајања кандидата за пописиваче, што је, у сарадњи са пописним комисијама решавано у ходу, на тај начин што су углавном ангажовани резервни кандидати.