Nakon mesec dana grčevite borbe: Opština u Srbiji ukinula vanrednu situaciju
Najveća šteta nastala je na stambenim objektima
Štab u Žitorađi ukinuo je posle mesec dana vanrednu situaciju proglašenu 11. januara, nakon obilnih padavina i pojave bujičnih potoka koji su poplavili veliki broj seoskih domaćinstava.
NE SMIRUJE SE ŽARIŠTE NA JUGU SRBIJE: Nove korona brojke u Vranju pozivaju na oprez
BRITANSKI SOJ SE ŠIRI SRBIJOM: Medicinski deo Kriznog štaba zabrinut, predlažu nove, rigoroznije mere
Šta se dešava sa vozačima kada dođu na hrvatsku granicu: Zašto kamiondžije plaćaju hiljade evra zbog migranata?
U Opštinskoj upravi u Žitorađi podsećaju da je petak 12. februar poslednji rok za prijavu štete nastale tokom januarskih poplava i ističu da je komisija za procenu, odmah nakon smirivanja situacije i nakon što se voda povukla, izašla na teren, a građani prijavljuju, osim štete u domaćinstvu, i štetu nastalu na poljoprivrednom zemljištu, pišu juznevesti.com.
- Najveća šteta nastala je na stambenim objektima, jer su ljudima poplavljeni podrumi i niži delovi kuće. Pokušavamo da sve obiđemo i nadamo se da će nam i država pomoći oko saniranja posledica nastalih tokom poplava. Komisija je na terenu svakodnevno i očekujemo da naredne nedelje imamo okvirnu procenu štete kako u stambenim jedinicama, tako i na poljoprivrednom zemljištu - kažu u Opštini Žitorađa.
Dan posle Žitorađe, vanrednu situaciju je proglasila Opština Kuršumlija i ona je još uvek na snazi, a tamo je najveći problem struja koju još uvek nemaju pojedini meštani razuđenih planinskih sela.
U ovoj opštini nije bilo velike štete od poplava, ali ledena kiša koja je tokom noći padala, napravila je veliki problem na dalekovodima niskonaponske mreže, zbog čega je u jednom trenutku bez struje ostalo preko 1.000 domaćinstava.
Popravku kvarova je otežalo i polomljeno drveće i bandere, zbog čega su sela u kojima žive mahom staračka domaćinstva bila odsečena od sveta bez puta i struje i do dve nedelje.