OVO MORATE DA ZNATE: U čemu je razlika između PREHLADE I GRIPA, koji su SIMPTOMI i kako da se LEČITE
Domovi zdravlja su opet puni.
Sezona virusa odavno je počela, domovi zdravlja su dupke puni, ali, iako u oba slučaja treba da se obratite lekaru, bitno je znati kako da grip razlikujete od obične prehlade.
SAMO U TRAVELLAND-U: FIRST MINUTE PONUDE ZA LETOVANJE U GRČKOJ U HOTELIMA SA 5 ZVEZDICA
Strahuje se zbog virusa u Srbiji: ZABRANJENE posete bolnicama u NEKOLIKO gradova!
SRPSKI EPIDEMIOLOG otkriva: Da li je OPASNO jesti kinesku hranu i kupovati u kineskim radnjama zbog KORONAVIRUSA?
Iako su i prehlada i grip istog, virusnog porekla i prenose se na isti način, oni ipak nisu istog intenziteta jer prehlada ima daleko blaže simptome u odnosu na grip.
Prehlada nastupa nekoliko dana nakon što osoba "pokupi" virus, a simptomi se pojavljuju postepeno. S druge strane, grip "lomi" brzo, simptomi nastupaju već posle nekoliko sati, a odlikuje ga iznemoglost.
- Razlika između prehlade i gripa je u tome što je kod pojave gripa viša temperatura, koja uporno traje i teško se obara. Prisutna je jaka glavobolja i malaksalost, sa bolom u mišićima, kao i opšta slabost. Pacijent je vezan za postelju, gubi apetit i odlikuje ga loše opšte stanje - kaže pedijatar Dejan Jonev iz DZ "Simo Milošević" sa Čukarice.
Prehlada je po pravilu bezopasna i najčešće se povlači bez posledica. Teško ju je razlikovati od gripa jer ih izazivaju isti virusi i imaju zajedničke simptome. Prve naznake su obično svrab i osećaj žarenja u grlu, koji se postepeno pogoršavaju. Najčešće su zahvaćeni sinusi i grlo, a može se spustiti i na bronhije.
- Viroze se daleko lakše podnose. Temperatura je niža, dolazi do pojave kašlja, ali nema malaksalosti, glavobolje, bola u mišićima i pacijent može znatno bolje da funkcioniše - dodaje doktor Jonev.
Velike razlike u lečenju ova dva virusna oboljenja nema, ali je bitno obratiti se lekaru i ne otpisati simptome u startu kao prehladu, jer je moguće da vam se "prikrada" neko ozbiljnije virusno oboljenje.
- Razlike u lečenju nema. U pitanju je terapija koja se daje na osnovu simptoma - lekovi za skidanje temperature, preparati za kašalj, za nos, pojačanje imuniteta. Preporučuje se i ležanje i unošenje što više tečnosti u organizam - zaključuje doktor Jonev.
"Zabrinuti smo, POŠALJITE NAM AVION" Dramatična ispovest Srpkinje Snežane pravo iz Kine!
KINEZI IZ ZARAŽENOG VUHANA STIŽU U BEOGRAD! Biće pod nadzorom 24 sata!
LEKARI UPOZORAVAJU: Možete da dobijete koronavirus, a da nemate nikave simptome! Ovo vas može spasiti!
SRBIJA IZDALA APEL SRBIMA U KINI! Upućena HITNA POMOĆ: Sledi EVAKUACIJA naših državljana!
PRVI SLUČAJ KORONAVIRUSA U SRBIJI? Pacijent iz Kine primljen u bolnicu, ipak je LAŽNA UZBUNA