VAŽNA VEST ZA BUDUĆE RODITELJE: Uveden obavezan test za sve bebe na retku bolest
Uvođenje skrininga na cističnu fibrozu je velika stvar za obolele jer se ranom dijagnostikom sprečava da bolest uznapreduje.
U Srbiji je u svim porodilištima uveden obavezan skrining novorođenčadi na cističnu fibrozu od ove godine, rekli su u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO). Rano otkrivanje cistične fibroze obavlja se između trećeg i petog dana po rođenju novorođenčeta. Zdravstvene ustanove koje su nadležne za sprovođenje ove preventivne zdravstvene usluge, obavljaće je besplatno kada se krene sa tim.
OVO JE MNOGIMA ZASMETALO: Greška u seriji "Porodica", da li ste primetili ovaj detalj (FOTO)
"DOBIO SAM ANONIMAN POZIV" I dalje traje potraga za nestalom devojčicom (15), oglasio se njen otac (FOTO)
ČOVEK U POZADINI RAZBESNEO SRBIJU: Radi ono što nikako ne bi smelo, a neki tvrde da znaju ko je! (VIDEO)
Uzorci krvi će biti uzimani u porodilištu i prosleđeni na analizu na Institut za majku i dete u Beogradu i na Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, sa pokrajinskog područja. RFZO u saradnji sa strukom još utvrđuje protokol za uvođenje prenatalne dijagnostike za cističnu fibrozu i za još jednu ozbiljnu bolest.
- Trenutno se u RFZO u saradnji sa strukom, radi na utvrđivanju protokola za uvođenje prenatalne dijagnostike za spinalnu mišićnu atrofiju kod svih trudnica na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Prema Pravilniku o obimu i sadržaju na zdravstvenu zaštitu za novorođenčad su propisane i sledeće preventivne zdravstvene usluge koje bolnice treba da pružaju za novorođenčad i to: skrining fenilketonurije i hipotireoidizma, neonatalni skrining oštećenja sluha i rana detekcija prematurne retinopatije.
U GAK "Narodni front" kažu da još uvek ne rade takvu vrstu analiza, ali da rade druge dve analize kod beba.
- U našoj ustanovi rade se propisani rani metabolički skrininzi na fenilketonuriju i hipotireozu. Skrininzi se ne naplaćuju - objasnila je prim. dr sci. med. Tanja Mitrović.
Kakva je to bolest?
Prema podacima Udruženja za pomoć i podršku osobama sa cističnom fibrozom Srbije, jedna u 2.500 beba rodi se sa ovom teškom bolešću.
Cistična fibroza je nasledna bolest od koje oboljevaju i dečaci i devojčice koji imaju dva CF gena, po jedan nasleđen od svakog roditelja. Nije zarazna i ne može se preneti sa jednog deteta na drugo.
- Simptomi i težina bolesti značajno variraju u različitih bolesnika sa cističnom fibrozom. Bolest napada više organa, ali najviše problema izaziva u: plućima, crevima, jetri i pankreasu. Poneki oboleli imaju više problema sa plućima, a drugi pak više sa organima za varenje; svaki bolesnik je u tom pogledu jedinstven. Cistična fibroza ne utiče na inteligenciju deteta. Za sada, još uvek ne postoji lek za cističnu fibrozu, već samo inovativna terapija koja može umnogome poboljšati kvalitet i produžiti život ovim obolelima - stoji na sajtu Udruženja.