BEOGRAD DANAS: Večiti derbi - Epitom sportskog rivalstva između Crvene Zvezde i Partizana!
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Večiti derbi, poznat i kao Beogradski derbi, predstavlja kulminaciju rivalstva između dva najveća sportska društva u Srbiji - Crvene zvezde i Partizana. Ovo rivalstvo transcendiralo je fudbalsko igralište, protežući se na košarkaške, rukometne i odbojkaške sekcije ova dva giganta.
BEOGRAD DANAS: Gde se prepliću istorija i savremeni duh grada - Trg republike
BEOGRAD DANAS: Put kroz vreme u najboljem retro stilu - Šmizla Vintage Shop
BEOGRAD DANAS: Tašmajdanski park - zelena oaza i svedok srpske istorije usred Beograda
Crvena zvezda ima vernu bazu navijača, obuhvatajući impresivnih 48.2% stanovništva, dok je Partizanu odana 37.3% populacije prema istraživanju iz 2017. Oba kluba imaju ogromnu podršku i u Crnoj Gori, kao i među Srbima u zemljama bivše Jugoslavije i širom sveta.
Partizan se ponosi crnim i belim bojama, dok Crvena zvezda predstavlja snagu u crvenoj i beloj simbolici. Očekivanja su uvek velika, mečevi su spektakularni, iako je u poslednjim godinama kvalitet fudbala opao. Nažalost, nasilje i huliganizam su dodatni faktori koji su uticali na smanjenje prisustva na derbijima. Naime, meč odigran 11. maja 2005. godine u polufinalu Kupa Srbije i Crne Gore privukao je svega 8.000 gledalaca, što je najmanje u istoriji, dok je najveća poseta zabeležena oko 108.000 gledalaca na stadionu Crvene zvezde.
Fudbalski derbi Beograda: Crvena Zvezda vs. Partizan
Kada je reč o fudbalskom rivalstvu, Crvena zvezda je osnovana 4. marta 1945. godine od strane članova Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Srbije. Partizan, sa druge strane, vidi svoje korene u osnivanju 4. oktobra 1945. godine u Beogradu, kao dela Jugoslovenskog Sportskog Društva koje je poteklo od JNA - vojske FNRJ.
Prvi meč između ova dva kluba odigran je 5. januara 1947. na stadionu JNA, sa rezultatom 4:3 u korist Crvene zvezde. Usledile su taktičke partije i žestoki okršaji, definišući dugogodišnje rivalstvo.
Crvena zvezda je stigla do impresivnih 26 nacionalnih šampionata, uz 24 trofeja pobednika nacionalnog kupa. Kruna njihovih uspeha na međunarodnoj sceni je osvajanje titule evropskog prvaka 1991. godine, uz trijumfe u Interkontinentalnom kupu, Dunavskom kupu i Srednjoevropskom kupu.
Partizan se može pohvaliti sa 26 osvojenih nacionalnih šampionata, 12 trofeja pobednika nacionalnog kupa, i jednim trofejem pobednika nacionalnog superkupa (1989). Njihov najvažniji međunarodni rezultat je vicešampionska titula Evrope 1966. godine, upotpunjena osvajanjem Srednjoevropskog kupa 1978. godine.
Košarkaški derbi Beograda: Crvena Zvezda vs. Partizan
Košarkaško rivalstvo između Crvene zvezde i Partizana predstavlja drugo po važnosti rivalstvo između ova dva sportska giganta, odmah nakon fudbalskog derbija. U počecima, prvenstva su se održavala u formi turnira, a prvi zvanični prvenstveni derbi odigran je 25. juna 1949. na Malom Kalemegdanu. Zanimljivo je da je tada Crvena zvezda igrala u potpuno belim dresovima, dok je Partizan kombinovao beli šorts sa crvenom majicom.
Crvena zvezda može da se pohvali sa 16 osvojenih nacionalnih šampionata i 8 trofeja u kupu, dok je Partizan iza sebe 21 osvojeni šampionat i 13 pobeda u kupu. Kada su u pitanju međunarodni trofeji, Crvena zvezda ima Kup pobednika kupova (1974) i osvajanje Jadranske lige (2015), dok Partizan može da se pohvali sa Kupom evropskih šampiona (1992), tri puta Kupom Radivoja Koraća (1978, 1979. i 1989) i čak šest puta osvajanjem Jadranske lige (2007, 2008, 2009, 2010, 2011. i 2013).
Dvorana u kojoj se održavaju većina ovih spektakularnih duela je Hala Pionir. Ranije, obe ekipe su svoje utakmice igrale u Hali sportova. Tokom derbija, navijači Partizana, poznati kao "Grobari", zauzimaju istočnu tribinu, dok navijači Crvene zvezde, poznati kao "Delije", zauzimaju zapadnu tribinu. Međutim, iz bezbednosnih razloga, u poslednje vreme, gostujućim navijačima se ne prodaju karte, što znači da domaći navijači čine veliku većinu u hali.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.