БЕОГРАД ДАНАС: Вечити дерби - Епитом спортског ривалства између Црвене Звезде и Партизана!
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
Вечити дерби, познат и као Београдски дерби, представља кулминацију ривалства између два највећа спортска друштва у Србији - Црвене звезде и Партизана. Ово ривалство трансцендирало је фудбалско игралиште, протежући се на кошаркашке, рукометне и одбојкашке секције ова два гиганта.
БЕОГРАД ДАНАС: Где се преплићу историја и савремени дух града - Трг републике
БЕОГРАД ДАНАС: Пут кроз време у најбољем ретро стилу - Шмизла Винтаге Shop
БЕОГРАД ДАНАС: Ташмајдански парк - зелена оаза и сведок српске историје усред Београда
Црвена звезда има верну базу навијача, обухватајући импресивних 48.2% становништва, док је Партизану одана 37.3% популације према истраживању из 2017. Оба клуба имају огромну подршку и у Црној Гори, као и међу Србима у земљама бивше Југославије и широм света.
Партизан се поноси црним и белим бојама, док Црвена звезда представља снагу у црвеној и белој симболици. Очекивања су увек велика, мечеви су спектакуларни, иако је у последњим годинама квалитет фудбала опао. Нажалост, насиље и хулиганизам су додатни фактори који су утицали на смањење присуства на дербијима. Наиме, меч одигран 11. маја 2005. године у полуфиналу Купа Србије и Црне Горе привукао је свега 8.000 гледалаца, што је најмање у историји, док је највећа посета забележена око 108.000 гледалаца на стадиону Црвене звезде.
Фудбалски дерби Београда: Црвена Звезда вс. Партизан
Када је реч о фудбалском ривалству, Црвена звезда је основана 4. марта 1945. године од стране чланова Уједињеног савеза антифашистичке омладине Србије. Партизан, са друге стране, види своје корене у оснивању 4. октобра 1945. године у Београду, као дела Југословенског Спортског Друштва које је потекло од ЈНА - војске ФНРЈ.
Први меч између ова два клуба одигран је 5. јануара 1947. на стадиону ЈНА, са резултатом 4:3 у корист Црвене звезде. Уследиле су тактичке партије и жестоки окршаји, дефинишући дугогодишње ривалство.
Црвена звезда је стигла до импресивних 26 националних шампионата, уз 24 трофеја победника националног купа. Круна њихових успеха на међународној сцени је освајање титуле европског првака 1991. године, уз тријумфе у Интерконтиненталном купу, Дунавском купу и Средњоевропском купу.
Партизан се може похвалити са 26 освојених националних шампионата, 12 трофеја победника националног купа, и једним трофејем победника националног суперкупа (1989). Њихов најважнији међународни резултат је вицешампионска титула Европе 1966. године, употпуњена освајањем Средњоевропског купа 1978. године.
Кошаркашки дерби Београда: Црвена Звезда вс. Партизан
Кошаркашко ривалство између Црвене звезде и Партизана представља друго по важности ривалство између ова два спортска гиганта, одмах након фудбалског дербија. У почецима, првенства су се одржавала у форми турнира, а први званични првенствени дерби одигран је 25. јуна 1949. на Малом Калемегдану. Занимљиво је да је тада Црвена звезда играла у потпуно белим дресовима, док је Партизан комбиновао бели шортс са црвеном мајицом.
Црвена звезда може да се похвали са 16 освојених националних шампионата и 8 трофеја у купу, док је Партизан иза себе 21 освојени шампионат и 13 победа у купу. Када су у питању међународни трофеји, Црвена звезда има Куп победника купова (1974) и освајање Јадранске лиге (2015), док Партизан може да се похвали са Купом европских шампиона (1992), три пута Купом Радивоја Кораћа (1978, 1979. и 1989) и чак шест пута освајањем Јадранске лиге (2007, 2008, 2009, 2010, 2011. и 2013).
Дворана у којој се одржавају већина ових спектакуларних дуела је Хала Пионир. Раније, обе екипе су своје утакмице играле у Хали спортова. Током дербија, навијачи Партизана, познати као "Гробари", заузимају источну трибину, док навијачи Црвене звезде, познати као "Делије", заузимају западну трибину. Међутим, из безбедносних разлога, у последње време, гостујућим навијачима се не продају карте, што значи да домаћи навијачи чине велику већину у хали.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.