PUTINOV SAVETNIK POSLAO MOĆNU PORUKU SRBIJI: Braćo, znam i osećam!
Savetnik ruskog predsednika Vladimir Tolstoj kaže da Moskva razume koliko je teško Srbiji jer trpi ogroman pritisak Zapada da raskinu odnose sa Rusijom.
Pritisak se, kako konstatuje, vrši na ekonomiju Srbije, na finansijski sistem, trgovinske odnose, a takođe politički, pa i vojni pritisak.
- I problem Kosova i Metohije koristi se kao oruđe protiv Srbije da bi je otrgli od Rusije. Mi sve to razumemo i upravo smo zato posebno zahvalni i s poštovanjem se odnosimo prema onom što trpi Srbija i što ne želi da raskida dobronamerne, prijateljske i bratske odnose sa Rusijom - rekao je Tolstoj.
RUSI GREŠKOM BOMBARDOVALI SOPSTVENI GRAD: Oglasilo se Ministarstvo odbrane i regionalni guverner (FOTO/VIDEO)
"OVO JE PRAVA TVRĐAVA, OVDE IMAMO BUNKERE" Rusi su se žestoko obrušili na ovaj ukrajinski grad, evo zašto im je bitan
BIVŠI DIREKTOR CIA: Rusi su napravili tri ključne greške u invaziji na Ukrajinu!
Dodaje da je čvrsto uveren da je srpski narod bratski ruskom.
- Znam i osećam da ljudi, narod sasvim izvesno podržavaju Rusiju - poručuje savetnik ruskog predsednika.
Tolstoj, koji je od 2012. savetnik ruskog predsednika za kulturna pitanja, je komentarisao i složenu situaciju u svetu, a na pitanje kako objašnjava nerazumevanje koje Zapad pokazuje prema ruskoj civilizaciji kaže:
- Možda je čak previše dobro shvataju, otud i takav neprijateljski stav. Jednostavno, Rusija veoma ceni svoju istoriju, svoje tradicije, svoj jezik, tradicionalnu porodicu... Nama je važno da sačuvamo i nasleđe naših predaka i da te tradicije prenesemo našim potomcima. I u tome naizgled nema ničeg čudnog - objašnjava on.
- Ali Rusija je osetila da je zapadni svet, anglosaksonski svet krenuo nešto drukčijim putem, njima nameću nekakvu raspusnost, kad je sve dozvoljeno. Mi ne želimo da tako nešto postoji kod nas. Želimo i da se podvizi naših predaka ne izvrću i ne prećutkuju, da se uloga Rusije u svetskoj kulturi i u svetskoj istoriji ne izvrće i ne tumači izvitopereno. A niko neće oduzeti čovečanstvu ni muziku Čajkovskog, ni knjige Dostojevskog, Čehova, Tolstoja, ni najbolja dela naših umetnika, zato što je to tekovina svetske kulture. Mi se njima ponosimo kao što se ja lično ponosim istorijom svog roda. I nisam spreman da se to nekako rastvori u globalnom svetu - objašnjava Tolstoj uz opasku da se to što Rusi žele da sačuvaju svoj identitet ne sviđa onima koji rukovode svetskim procesima i kojima je zgodnije da upravljaju nekakvom masom koja se ne seća srodnika, istorije, pa se ona može prekrajati - dodaje.
Na pitanje zašto na Zapadu smatraju da je ruska civilizacija ratoborna i da se može pacifikovati samo tako što će je uništiti ili podeliti, sagovornik Sputnjika kaže da su dramatični događaji izazvani time što su ljudima u Donbasu uskratili pravo da žive u ruskoj tradiciji.
- I došao je trenutak kad se više nije moglo miriti s tim i kad je trebalo zaštititi te ljude, trebalo je zaštititi njihovo pravo da govore na maternjem jeziku i braniti istinsku istoriju. To je zapravo bio okidač a dalje vidimo šta se dešava. U suštini, protiv Rusije su se udružile i krenule na nju ogromne zapadne snage kojima se ne sviđa što neko ima svoju volju i ta gordost ruskog čoveka i žele da ga bace na kolena. Ali nemoguće je ruskog čoveka baciti na kolena. Zato se zapravo sve što se danas zbiva svodi se na to da ruski narod nije spreman da klekne, pogne glavu i prihvati ono što mu nameću - ističe Vladimir Tolstoj.