Srpski stručnjaci otkrivaju: Vođe OVK sada iz fotelja stvaraju Veliku Abaniju
Nekadašnje vođe ozloglašenih terorističkih formacija OVK i ONA sada su prešli sa ratnih na čisto političke metode delovanja
Nekadašnje vođe terorističke organizacije OVK ( Oslobodilačke vojske Kosova) koji su činili najmonstruoznija zlodela na Kosovu polako preuzimaju vodeća politička mesta , a najbolji primer za tako nešto su Ramuš Haradinaj, Hašim Tači i Talat Džaferi, novoizabrani predsednik makedonskog parlamenta ( Sobranje), član albanske partije DUI.
Već se ponašaju kao da su oformili Veliku Albaniju: Meta pozvao u zvaničnu posetu Džaferija
Džaferi se javno narugao u lice Zaevu: Sednice u Sorbanju će se voditi i na albanskom jeziku
Džaferi, je odmah nakon izbora za prvog čoveka Sobranja napravio skandal tako što je uneo albansku zastavu u svoju kancelariju, bio je takođe borac OVK.
Talat Džaferi se tako svojevremeno ponosno slikao u uniformi te kriminalne i terorističke organizacije, a sada je imenovanjem dobio priliku da legitimno ostvari ciljeve koje je ta formacija imala, a to je stvaranje takozvane velike Albanije.
Milovan Drecun, predsednik skupštinskog odbora za KiM, nije iznenađen prošlošću novog predsednika Sobranja.
- Čim je završen rat, lideri OVK su postigli dogovor, iz terorističkih formacija su pojedinci formirali stranke, ušli u izbore i sada nažalost legalno deluju. Sviđalo se to nama ili ne, mi takve ljude imamo na Kosovi, i Tači i Haradinaj su bili teroristi, sada su lideri stranaka i na našu žalost sada su na vlasti. Ali problem je što oni nastavljaju da realizuju iste ciljeve koje su imali kada su bili vođe zločinačkih organizacija. Svi oni koji su se borili u bilo kojoj formaciji, bilo u OVK ili u ONA u Makedoniji, borili su se što se može videti u njihovoj zakletvi da stvore veliku Albaniju- objašnjava Drecun.
I general i bivši načelnik VBA Momir Stojanović napominje da su svi lideri OVK, koji su okoreli zločinci, sada na jakim pozicijama i upozorava da se vrlo brzo u Makedoniji može desiti isti scenario koji je 1999. bio na Kosovu.
- Opšte je poznato da međunarodna zajednica, kada je juna 1999. došla na Kosovo, nikada nije suštinski rasformirala i razoružala sastav OVK. Bili su neki pokušaji da predaju oružje na dobrovoljnoj osnovi i to oružje ostojalo je na mnogim mestima na KiM na tajnim lokacijama, a ne verujem da međunarodna zajednica ili bar neke od zemalja ne znaju gde je. Spiskovi boraca OVK su i dalje ažurni i u svakom trenutku oni mogu da se ponovo mobilišu - kaže Stojanović dodajući da je veliki broj boraca nekadašnje OVK sada u Makedoniji.