ZABRINJAVAJUĆI PODACI NA KONFERENCIJI FAKULTETA "DŽON NEZBIT": Internet nam umesto roditelja vaspitava decu!
Na velikoj međunarodnoj naučnoj konferenciji koju je organizovao Fakultet za kulturu i medije Univerziteta „Džon Nezbit“ učestvovalo 50 predavača iz 14 zemalja.
Čak 30 odsto mladih je medijski nepismeno, a Internet je preuzeo primat od roditelja u vaspitanju dece. U medijskom izveštavanju naglasak se pomerio sa kritičkog mišljenja na bombardovanje informacijama, a mediji pored toga što su izvor znanja postali su i sredstvo manipulacije.
Ovo su neki od zaključaka koji su se čuli danas na velikoj međunarodnoj naučnoj konferenciji „Informaciona revoljucija, novi mediji i društvene promene u svetu, regionu i Srbiji“ koju je organizovao Fakultet za kulturu i medije Univerziteta „Džon Nezbit“ na Novom Beogradu.
Treća naučna konferencija na kojoj je učestvovalo 50 učesnika iz Srbije i predavača iz 14 država otvorena je potpurijem melodija iz srpskog nacionalnog trezora kao i pesmama iz filma Siniše Kovačevića „Sinopsis“ koje su izveli čuveni frulaš Bora Dugić i harmonikaš Boban Prodanović.
Osnivač univerziteta „Džon Nezbit“ profesor Mića Jovanović naglasio je da je ta insitucija već 26 godina lider u obrazovanju ne samo u Srbioji već možda i u Evropi.
Studenti FON-a pobednici takmičenja u upravljanju projektima
- Ovaj univerzitet dva puta godišnje organizuje naučne skupove i nadam se će ovaj skup da preraste u tradicionalnu manifestaciju. Živimo u 21. veku u informatičkom društvu, a u vreme interneta ljudima su dostupni bilioni podataka. Informacije su danas od presudne važnosti, jer ko ima informaciju ima moć – naglasio je Jovanović obraćajući se prisutnima na engleskom u uvodnoj reči.
Od Gutenberga do Zukenberga
Na ovom naučnom skupu čulo se, između ostalog, da je na dugom putu od Gutenberga do Zukenberga oblikovan nov način stvaranja i prenošenja informacija, kao i da je u današnje vreme uznapredovale tehnologije prosečan korisnik medija postao manje osetljiv na zavodljive medijske obmane.
Govoreći o stanju u medijima profesor Marko Sredojević je naglasio da na tržištu najbolje prodavana grana – zabava i da je to samo jedan od oblika kontrole nad prosečnim čovekom.
U delu predavanja o propagandi i dezinformaciji kao vidu manipulativne prakse profesor Mihajlo Manić istakao je da se često dešava spinovanje informacija kao plasiranje dezinformacija i da je taj trend naročito vidljiv u novinskim člancima.
- Efekat čestog plasiranja dezinformacija je izazivanje nekritičkog verovanja kod prosečnog čoveka – rekao je Manić.
Među prisutnim učesnicima bila je i profesorka univerziteta Džon Nezbit Snežana Berić koja je javnosti postala poznata kao Ekstra Nena. Ona je u izjavi za portal Srbija. Danas. com rekla da iako se bavi naučnim radom nije batalila estradu.
- Od detinjstva se bavim muzikom i tu sam dostigla zenit i vrhunac. U trenutku kada se razbucala zemlja, kultura i kulturna politika ja sam rešila da se doškolujem i dopunim svoje osnovno znanje. Završila sam sve moguće škole, a zatim i doktorske nauke na ekonomiji. Kada su me pozvali da predajem na fakultetu „Džon Nezbit“ prihvatila sam i evo me tu sam predavač već devet godina – rekla je Berić.
Svi radovi predavača iz SAD-a, Španije, Italije, Nemačke, Poljske, Mađarske, Grčke , Albanije, Hrvatske, Rumunije, Hrvatske, Srbije biće objavljeni u posebnom tematskom zborniku i prema najavama organizatora naučnog skupa predstavljaće značajan izvor za istraživače društvenog razvoja.