MOSKVA TESTIRA NOVO ORUŽJE: "Strategija" uvlači strah u kosti Amerima! Ruska flota postaje nepobediva
Sjedinjene Države i njeni saveznici ne kriju činjenicu da su jako zabrinuti zbog vojnih sposobnosti večitog rivala
Odrediti cilj, njegove parametre, saznati kurs i kome pripada, Ministarstvo odbrane Ruske Federacije testira u Crnom moru najnoviji automatski sistem "Strategiju" za praćenje situacije na površini mora.
AMERI PRESTRAŠENI: Preduzeće sve da suzbiju potpunu dominaciju Moskve i Pekinga!
"CIRKON" JE ČUDO OD RAKETE: Vladimir Putin otkriva dokle je Rusija stigla u razvoju najnovijeg naoružanja
RUSKA AMFIBIJSKA ZVER: Ne postoji prepreka koju "Sprut" ne može da prevaziđe (VIDEO)
Ovaj razvoj Istraživačkog instituta za radio-komunikacije velikog dometa (RTI) omogućiće Rusiji da značajno osigura svoje južne granice i spreči kršenje državne granice.
"Strategija" obuhvata sva sredstva za praćenje koja su dostupna Crnomorskoj floti.
Većina savremenih sistema za nadzor vodenih površina su, po pravilu, radarske stanice koje su povezane u zajedničku mrežu i skeniraju more mnogo kilometara udaljeno od obale.
Sve informacije o kretanju brodova šalju se u jedan centar u kome se donose odluke. Na primer, informacije o presretanju uljeza.
"Startegija" se takođe zasniva na principu radara, objasnio je za RIA Novosti glavni urednik časopisa "Arsenal otadžbine" Viktor Murahovski.
- Ona automatski u režimu realnog vremena određuje koordinate svih brodova i plovila u području koje pokriva. Crta takozvane signature. To je jedinstveni portret broda u moru, po kojem se prepoznaje njegov tip i kome pripada. I, naravno, sistem beleži osnovne parametre kretanja: kurs i brzinu. Koliko znam, sličan sistem se primenjuje i u arktičkoj zoni - rekao je Murahovski.
Prema rečima eksperta, "Strategija" je jedinstvena po tome što kombinuje mogućnosti svih radarskih stanica koje nadgledaju Crno more, kako na kopnu, tako i na brodovima.
A za nadgledanje udaljenih područja, zajedno sa sistemom "Strategija" se mogu uključiti prekohorizontski radari koji skeniraju prostor u radijusu većem od hiljadu kilometara. Ključna karakteristika nove tehnologije je automatizacija na visokom nivou.
- Trenutno su stručnjaci iz takozvanog Centra za borbeno komandovanje flota angažovani u praćenju situacije na površini mora - kaže Murahovski.
- Ovo je struktura koja još uvek datira iz sovjetskog doba. Operatori obrađuju ogromne količine podataka, često ručno. Ranije je bilo tako, na primer, u PVO, gde je postojalo posebno radno mesto, operator tableta. Oni su markerima beležili sve promene vazdušne situacije na ekranima sa providnom mapom. Sada to obavljaju računari. Tako će i u novom sistemu veći deo rutine biti automatizovan - dodao je.
Tvorci ovog sistema su uvereni da će "Strategija" moći da koristi ne samo radar, već i satelitske i zemaljske automatske informacione sisteme, unutrašnje kanale za prenos informacija o objektima flote.
Pored toga, ona će u dvosmernom režimu funkcionisati sa tehničkim sredstvima i kompleksima od kojih će primati podatke.
Specijalisti RTI očigledno imaju dovoljno iskustva u ovoj oblasti. Oni su ti koji su napravili sistem za upozoravanje na raketni napad "Voronjež DM", prekohorizontske radarske sisteme "Podsolnuh" (suncokret), "Kontejner" i druge radare.
Pitanje kontrole situacije u Crnom moru nikako nije besmisleno za Rusiju.
Poslednjih godina brodovi NATO-a redovno ulaze na ovu teritoriju. Krajem septembra načelnik Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije, Sergej Rudskoj, saopštio je da su 2020. godine ratni brodovi Severnoatlantske alijanse bili u Crnom moru za trećinu duže nego 2019. godine.
Aktivnost NATO-a je dostigla vrhunac u julu, kada su se održavale vojne vežbe "Morski povetarac 2020".
U njima je učestvovalo oko dve hiljade vojnih lica iz SAD, Ukrajine, Bugarske, Gruzije, Norveške, Rumunije, Španije i Turske, više od 25 brodova, kao i avijacija.
- Do 40 odsto ovih brodova su nosači visoko-preciznog oružja velikog dometa - rekao je Rudskoj.
- Konkretno, razarač američke mornarice "Ruzvelt", sposoban da nosi do 90 krstarećih raketa "Tomahavk", više puta je ušao u Crno more - dodao je on.
U suštini, jedina stvar koja sprečava mornaricu NATO-a da neprestano manevriše u Crnom moru je Konvencija Montre iz 1936. godine.
Sporazum definiše status moreuza Bosfor i Dardanele, a takođe ograničava prisustvo ratnih brodova necrnomorskih država u vodenom području tokom perioda od tri nedelje.
Pored toga, konvencija predviđa da do devet takvih brodova čija ukupna tonaža ne prelazi 30 hiljada tona, može istovremeno biti u Crnom moru.
Većina svih stranih mornarica je, naravno, zainteresovana za Krim.
Brodovi zapadnih zemalja više puta su se približavali poluostrvu, izviđački avioni i dronovi redovno lete u granicama ruskog vazdušnog prostora.
Alijansa pokušava da utvrdi lokaciju vojnih objekata na Krimu, kao i da sazna na kojim frekvencijama funkcionišu sistemi komunikacije, navigacije i sistemi elektronskog ratovanja.
Sjedinjene Države i njeni saveznici ne kriju činjenicu da su jako zabrinuti zbog ruskih vojnih sposobnosti u Crnom moru.
U decembru je američki strateški analitički centar "RAND" čak izradio model konfrontacije između Crnomorske flote i mornarice zemalja NATO-a u regionu, stvarajući nešto poput društvene igre.
Ispostavilo se da će na ovom vodenom području Rusija pobediti bilo koju koaliciji, čak i ako Sjedinjene Države deluju zajedno sa Bugarskom, Rumunijom, Turskom, Ukrajinom i Gruzijom.
Moskva zaista ima čime da odgovori na agresiju. Pomorske snage koje su razmeštene u regionu redovno se dopunjavaju novim brodovima i podmornicama sa moćnim udarnim sistemima.
Pored toga, na samom Krimu, koji se često naziva "kopnenim nosačem aviona", nalazi se impresivna armijska grupa, koja je opremljena najsavremenijim sistemima PVO i protivbrodskim raketnim kompleksima koji su sposobni da pogađaju morske ciljeve na znatnoj udaljenosti od obale.
Oni su pokretni i mogu brzo da promene položaj, što ih čini teškim za otkrivanje i uništavanje.
Američki analitičari su došli do zaključka da će Rusija držati Crno more pod kontrolom, čak i bez ulaska u oružani sukob sa zemljama NATO-a.
Za to Moskva ima impresivan arsenal nesmrtonosnih sredstava.
Stručnjaci iz "RAND-a" ovde misle na psihološke napade, sajber operacije, informacione udare, kao i na elektronski rat.
Više vesti o domaćem i stranom naoružanju, pročitajte OVDE.