NASTAVLJAJU SE PROTESTI U MAKEDONIJI! Građani protiv Zaeva i "Tiranske platforme" (FOTO, VIDEO)
Protesti za "očuvanje jedinstva države" najavljeni u pet gradova
Za danas su u više makedonskih gradova najavljeni protesti u organizaciji udruženja "Za zajedničku Makedoniju", a protesti će, kako prenose makedonski mediji, biti održani u Skoplju, Prilepu, Botolju, Štipu i Kičevu.
Organizatori kažu da se protesti održavaju s ciljem očuvanja jedinstvene države.
Na jučerašnjem protestu u Skoplju najavljeno je da će se građani okupljati svakog dana s namerom da onemoguće promenu Ustava, a smatra se da ovi protesti prete da Makedoniju uvedu u novu političku krizu.
U Makedoniji su, naime, 11. decembra prošle godine održani vanredni parlamentarni izbori s ciljem da zemlju izvuku iz gotovo dvoipogodišnje političke krize.
"NEĆE VAM PROĆI": Veliki protest u Skoplju - Zaev prihvatio albansku platformu
Novi protesti dolaze nakon što je juče zahtev za dobijanje mandata za sastav nove vlade predsedniku Ðorđu Ivanovu predao predsednik opozicione SDSM Zoran Zaev, a nakon što je uz podršku albanskih partija DUI i Besa obezbedio 67 poslaničkih mandata u parlamentu, šest više od neophodnog broja.
Davanje mandata za sastav nove vlade Zaevu, od Ivanova su tražili evropski komesar Johanes Han i Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
Inače, mandat za sastav nove vlade prvi je dobio lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, ali su pregovori te stranke sa tradicionalnim partnerom DUI propali, jer je bivši premijer odbio da prihvati delove albanske platforme koja, između ostalog, predviđa promenu Ustava i da albanski jezik bude ravniopravan sa makedonskim.
ZA NASTAVAK DEMOKRATSKOG PROCESA U MAKEDONIJI: Zaev i Žbogar razgovarali o procesu formiranja vlade
Čini se da je Zaev prihvatio zahteve iz platforme, koju su Albanci još u januaru usvojili uz podršku zvanične Tirane, pa se taj dokument u Skoplju još naziva "Tiranska platforma". Reč je o platformi koju su usvojile tri albanske partije DUI, pokret Besa i koalicija Alijansa za Albance, a kojom se, između ostalog, traži uvođenje albanskog kao službenog jezika, rešavanje spora oko imena Makedonija, otvaranje debate o zastavi, himni i grbu Makedonije, kao i ravnomerna zastupljenost Albanaca u državnim strukturama.
Poziva se i na usvajanje rezolucije o Sobranju kojom se, kako se tvrdi, osuđuje "genocid nad albanskim narodom u Makedoniji" u periodu 1912. do 1956. godine, prenela je makedonska televizija Telma.
Platforma podrazumeva sedam glavnih tačaka, među kojima se ističe da Albance treba smatrati konstitutivnim narodom Makedonije. Zahteva se i upotreba albanskog jezika na svim državnim nivoima, kao i da u Ustavu treba da stoji da su zvanični jezici Makedonije "makedonski sa svojim ćiriličnim pismom i albanski sa svojim alfabetom".
PODRŠKA GRUEVSKOG UZ USLOV: Zaevski da ne sprovodi albansku politiku
Albanci zahtevaju i debatu o zastavi, himni i nacionalnim simbolima, "tako da oni odražavaju multietničnost društva i entičku jednakost". Takođe, traže i stvaranje "integrisanog graničnog upravljanja" na granicama sa Kosovom i Albanijom, što se može protumačiti kao pokušaj stvaranja "velike Albanije".
I NATO PODRŽAVA ZAEVA: Stoltenberg pozvao predsednika Makedonije da mandat dodeli lideru opozicije
Eksperti su zahtev za dvojezičnost okarakterisali kao "nebulozan i antiustavan predlog", kao i da je ta platforma "ozbiljan udarac na jedinstvo Makedonije, uništavanje koncepta civilnog društva i restauraciju nacionalnih pozicija što dovodi do bujanja nacionalizma".
Pitanje "dvojezičnosti" je okarakterisano i kao prvi korak ka federalizaciji i rasparčavanju države, kao i da Makedonija nikada ne bi mogla da bude dvonacionalna država, pošto u njoj žive i građani drugih nacionalnosti.