НАСТАВЉАЈУ СЕ ПРОТЕСТИ У МАКЕДОНИЈИ! Грађани против Заева и "Тиранске платформе" (ФОТО, ВИДЕО)
Протести за "очување јединства државе" најављени у пет градова
За данас су у више македонских градова најављени протести у организацији удружења "За заједничку Македонију", а протести ће, како преносе македонски медији, бити одржани у Скопљу, Прилепу, Ботољу, Штипу и Кичеву.
Организатори кажу да се протести одржавају с циљем очувања јединствене државе.
На јучерашњем протесту у Скопљу најављено је да ће се грађани окупљати сваког дана с намером да онемогуће промену Устава, а сматра се да ови протести прете да Македонију уведу у нову политичку кризу.
У Македонији су, наиме, 11. децембра прошле године одржани ванредни парламентарни избори с циљем да земљу извуку из готово двоипогодишње политичке кризе.
"НЕЋЕ ВАМ ПРОЋИ": Велики протест у Скопљу - Заев прихватио албанску платформу
Нови протести долазе након што је јуче захтев за добијање мандата за састав нове владе председнику Ђорђу Иванову предао председник опозиционе СДСМ Зоран Заев, а након што је уз подршку албанских партија ДУИ и Беса обезбедио 67 посланичких мандата у парламенту, шест више од неопходног броја.
Давање мандата за састав нове владе Заеву, од Иванова су тражили европски комесар Јоханес Хан и Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг.
Иначе, мандат за састав нове владе први је добио лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, али су преговори те странке са традиционалним партнером ДУИ пропали, јер је бивши премијер одбио да прихвати делове албанске платформе која, између осталог, предвиђа промену Устава и да албански језик буде равниоправан са македонским.
ЗА НАСТАВАК ДЕМОКРАТСКОГ ПРОЦЕСА У МАКЕДОНИЈИ: Заев и Жбогар разговарали о процесу формирања владе
Чини се да је Заев прихватио захтеве из платформе, коју су Албанци још у јануару усвојили уз подршку званичне Тиране, па се тај документ у Скопљу још назива "Тиранска платформа". Реч је о платформи коју су усвојиле три албанске партије ДУИ, покрет Беса и коалиција Алијанса за Албанце, а којом се, између осталог, тражи увођење албанског као службеног језика, решавање спора око имена Македонија, отварање дебате о застави, химни и грбу Македоније, као и равномерна заступљеност Албанаца у државним структурама.
Позива се и на усвајање резолуције о Собрању којом се, како се тврди, осуђује "геноцид над албанским народом у Македонији" у периоду 1912. до 1956. године, пренела је македонска телевизија Телма.
Платформа подразумева седам главних тачака, међу којима се истиче да Албанце треба сматрати конститутивним народом Македоније. Захтева се и употреба албанског језика на свим државним нивоима, као и да у Уставу треба да стоји да су званични језици Македоније "македонски са својим ћириличним писмом и албански са својим алфабетом".
ПОДРШКА ГРУЕВСКОГ УЗ УСЛОВ: Заевски да не спроводи албанску политику
Албанци захтевају и дебату о застави, химни и националним симболима, "тако да они одражавају мултиетничност друштва и ентичку једнакост". Такође, траже и стварање "интегрисаног граничног управљања" на границама са Косовом и Албанијом, што се може протумачити као покушај стварања "велике Албаније".
И НАТО ПОДРЖАВА ЗАЕВА: Столтенберг позвао председника Македоније да мандат додели лидеру опозиције
Експерти су захтев за двојезичност окарактерисали као "небулозан и антиуставан предлог", као и да је та платформа "озбиљан ударац на јединство Македоније, уништавање концепта цивилног друштва и рестаурацију националних позиција што доводи до бујања национализма".
Питање "двојезичности" је окарактерисано и као први корак ка федерализацији и распарчавању државе, као и да Македонија никада не би могла да буде двонационална држава, пошто у њој живе и грађани других националности.