MAKRONOV HLADAN TUŠ ZA HRVATE, BUGARE I RUMUNE: Traži novu Šengen zonu, a ne bi samo oni imali problem!
Francuski predsednik je rekao da će "zemlje koje ne pokazuju solidarnost na kraju morati da napuste Šengen i više neće dobijati finansijsku pomoć iz strukturnih fondova".
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da se zalaže za nove pregovore o šengenskom prostoru, čak i ako bi rezultat bio "šengenski prostor sa manje zemalja članica".
AMERIČKA KRVAVA POLITIKA donela je PATNJU mnogim ZEMLJAMA, a evo šta se krije iza konflikata od početka 20. veka do danas
RUSIJA POSLE TRAMPOVE ODLUKE: Amerika će nekontrolisano trgovati oružjem i naneće ozbiljnu štetu
AMERIKANCI HOĆE DA VIDE ASANŽA MRTVOG! Vikiliks izdao opasno upozorenje, OVO su njihove namere!
Makron je ocenio da "zajedničke granice, Šengen, kao i Dablinski sporazum više ne funkcionišu, misleći na neuspeh Evropske unije da revidira sistem azila. Prema odredbama Dablinskog sporazuma, država-članica koja je odgovorna za rešavanje zahteva za azil izbeglica ili migranata je prva zemlja u kojoj su ušli azilanti.
Međutim, izbeglička kriza koja je pogodila Evropu u perodu 2015-2016. godine pokazala je da većina tražilaca azila ne želi da ostane u zemlji prvog ulaska EU (najčešće u Grčkoj, Italiji ili Španiji), već nastoje da stignu do Nemačke ili Švedske.
Makronova ideja o novim pregovorima Šengen zoni sa manje država članica nisu novina. Na neformalnom samitu Evropske unije u Salcburgu prošle godine, on je kritikovao države Višegradske grupe (Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka) jer odbijaju da preuzmu migrante u okviru programa za razmeštanje Evropske komisije.
Francuski predsednik je tom prilikom rekao da će "zemlje koje ne pokazuju solidarnost na kraju morati da napuste Šengen i više neće dobijati finansijsku pomoć iz strukturnih fondova".
ZAGONETKA: Prvi CIA Instagram post je prepun skrivenih poruka, a ovo su neke od najzanimljivijih
SAD TREBA DA ODIGRAJU JOŠ JEDNU BITNU ULOGU: Mir na Korejskom poluostrvu će uskoro biti POSTIGNUT?
Šengen zona sa manje države-članica, najverovatnije bi isključila Grčku, koja se smatra problematičnom članicom u smislu efikanosti u procesuiranju zahteva za azil.
- To bi takođe bilo "polivanje hladnom vodom" tri zemlje kandidatkinje za Šengen zonu, Bugarsku, Rumuniju i Hrvatsku, koje se takođe nadaju pristupanju Šengen zoni" - pišu mediji.