ŠTA TO "STROGO POVERLJIVO" AMERI ZNAJU O RUSIJI I KINI? Obaveštajne službe zapretile deklasifikacijom podataka
Zahtev vojske, prema podacima lista, nije objavljen u javnosti, ali je "izazvao buru" u Pentagonu
Američke obaveštajne službe razmatraju mogućnost skidanja oznake poverljivosti i otkrivanja više informacija o Rusiji i Kini u okviru konfrontacije u informacionom ratu, piše list "Politiko", pozivajući se na sopstvene izvore.
KORONA JE PROMENILA I TRŽIŠTE RADA: Ova zanimanja su među najtraženijima u Srbiji! Prosečna plata je preko 100 hiljada, a nisu programeri i bankari!
NEOBIČNO OTKRIĆE U SVEMIRU: Otkrivena CRNA RUPA najbliža Zemlji - astronomi IZNENAĐENI
SELO OD KOGA KORONA BEŽI: Nijedan slučaj zaraze za 14 meseci, tajna uspeha je jednostavna
Prema podacima lista, predstavnici devet komandi američkih Oružanih snaga podneli su zahtev obaveštajnim službama za deklasifikaciju.
Kako je precizirano, oni su prošle godine sastavili pismo i zamolili da dobiju više informacija koje bi zatim mogle da se objave u cilju borbe protiv "štetnog ponašanja" zemalja. List piše da se u apelu navodi da Vašington može da dobije podršku saveznika samo uz pomoć "javne borbe za istinu protiv izazova Amerike u 21. veku".
U isto vreme, "Politiko" piše da je stav vojske da je potrebno učiniti transparentnijom oblast satelitskih snimaka. Ona je pozvala obaveštajnu službu da otkrije takve snimke i fotografije na kojima je zabeleženo "ponašanje protivnika".
Prema mišljenju jednog od neimenovanih bivših saradnika američkog Ministarstva odbrane, šefovi komandi ne dobijaju neophodne informacije ili ih dobijaju sa zakašnjenjem, a ponekad su i poverljive i stoga ih nije moguće širiti.
- Rusi i Kinezi, između ostalog, koriste informacije kao oružje. To je ozbiljan problem i rukovodioci i specijalisti obaveštajnih službi pokreću to pitanje - izjavila je bivša zamenica ministra odbrane za obaveštajna i bezbednosna pitanja Keri Bigen kojoj je, kako se navodi, poznat sadržaj zahteva.
Zahtev vojske, prema podacima lista, nije objavljen u javnosti, ali je "izazvao buru" u Pentagonu, obaveštajnoj zajednici i u Kongresu.
Sastavljanje pisma organizovao je šef Indo-pacifičke komande Filip Dejvidson. Potpisalo ga je devet od 11 šefova komandi. Beleška nije bila poverljiva, ali je označena sa: "samo za službenu upotrebu".
Ranije je "Politiko" pisao da će kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe SAD formirati Centar za borbu protiv zlonamernog stranog uticaja. Centru je naloženo da se bavi "zlonamernom" aktivnošću Rusije, Irana, Severne Koreje i Kine.
Podsetimo, američka obaveštajna služba je 2021. godine objavila izveštaj u kojem je optužila Moskvu za pokušaje da podrži bivšeg lidera SAD Donalda Trampa, diskredituje aktuelnog predsednika Džoa Bajdena i da "poseje razdor" u američkom društvu.
Moskva negira bilo kakvu umešanost u to. S tim u vezi, predsednik Odbora za međunarodne poslove ruske Dume Leonid Slucki izjavio je ranije da Amerika koristi mit o "ruskoj pretnji" u unutarpolitičke svrhe.