ШТА ТО "СТРОГО ПОВЕРЉИВО" АМЕРИ ЗНАЈУ О РУСИЈИ И КИНИ? Обавештајне службе запретиле декласификацијом података
Захтев војске, према подацима листа, није објављен у јавности, али је "изазвао буру" у Пентагону
Америчке обавештајне службе разматрају могућност скидања ознаке поверљивости и откривања више информација о Русији и Кини у оквиру конфронтације у информационом рату, пише лист "Политико", позивајући се на сопствене изворе.
КОРОНА ЈЕ ПРОМЕНИЛА И ТРЖИШТЕ РАДА: Ова занимања су међу најтраженијима у Србији! Просечна плата је преко 100 хиљада, а нису програмери и банкари!
НЕОБИЧНО ОТКРИЋЕ У СВЕМИРУ: Откривена ЦРНА РУПА најближа Земљи - астрономи ИЗНЕНАЂЕНИ
СЕЛО ОД КОГА КОРОНА БЕЖИ: Ниједан случај заразе за 14 месеци, тајна успеха је једноставна
Према подацима листа, представници девет команди америчких Оружаних снага поднели су захтев обавештајним службама за декласификацију.
Како је прецизирано, они су прошле године саставили писмо и замолили да добију више информација које би затим могле да се објаве у циљу борбе против "штетног понашања" земаља. Лист пише да се у апелу наводи да Вашингтон може да добије подршку савезника само уз помоћ "јавне борбе за истину против изазова Америке у 21. веку".
У исто време, "Политико" пише да је став војске да је потребно учинити транспарентнијом област сателитских снимака. Она је позвала обавештајну службу да открије такве снимке и фотографије на којима је забележено "понашање противника".
Према мишљењу једног од неименованих бивших сарадника америчког Министарства одбране, шефови команди не добијају неопходне информације или их добијају са закашњењем, а понекад су и поверљиве и стога их није могуће ширити.
- Руси и Кинези, између осталог, користе информације као оружје. То је озбиљан проблем и руководиоци и специјалисти обавештајних служби покрећу то питање - изјавила је бивша заменица министра одбране за обавештајна и безбедносна питања Кери Биген којој је, како се наводи, познат садржај захтева.
Захтев војске, према подацима листа, није објављен у јавности, али је "изазвао буру" у Пентагону, обавештајној заједници и у Конгресу.
Састављање писма организовао је шеф Индо-пацифичке команде Филип Дејвидсон. Потписало га је девет од 11 шефова команди. Белешка није била поверљива, али је означена са: "само за службену употребу".
Раније је "Политико" писао да ће канцеларија директора националне обавештајне службе САД формирати Центар за борбу против злонамерног страног утицаја. Центру је наложено да се бави "злонамерном" активношћу Русије, Ирана, Северне Кореје и Кине.
Подсетимо, америчка обавештајна служба је 2021. године објавила извештај у којем је оптужила Москву за покушаје да подржи бившег лидера САД Доналда Трампа, дискредитује актуелног председника Џоа Бајдена и да "посеје раздор" у америчком друштву.
Москва негира било какву умешаност у то. С тим у вези, председник Одбора за међународне послове руске Думе Леонид Слуцки изјавио је раније да Америка користи мит о "руској претњи" у унутарполитичке сврхе.