NATO kupuje RUSKO oružje: Pregovori već počeli, a iznenadiće vas koje članice pakta stoje u redu za S-400
Neke članice ne žale novac
U svetu raste interesovanje za ruske raketne sisteme S-400 "Trijumf". Glavni kupci tih sistema u ovom trenutku su američki saveznici - Turska i Saudijska Arabija, a takođe i Kina. Moskva intenzivno pregovara i sa zemljama Bliskog istoka i jugoistočne Azije, a ruski mediji navode da je najmanje 10 zemalja zainteresovano za kupovinu tih raketnih sistema.
Pročitajte i:
Već je potpisan ugovor o isporuci raketnog sistema S-400 Turskoj. Turska je druga članica NATO-a koja je kupila ruske sisteme vazdušne odbrane. Prva je Grčka, koja je naoružana sistemom S-300. Dogovor je postignut i sa Saudijskom Arabijom, a kao potencijalni kupci pominju se i Indija, Sirija, Irak, Sudan, Egipat, Maroko, Alžir i Vijetnam.
Neki vojni izvori navode da Rusija i Indija završavaju pregovore o isporuci pet diviziona S-400. Iznos transakcije je, kako se navodi, blizu 5,5 milijardi dolara.
Vojni eksperti kažu da su kupci ruskih raketnih sistema sve one zemlje koje osećaju pretnju po svoju bezbednost od strane terorističkih organizacija i zemalja NATO-a.
LAZANSKI O TRGOVINI ORUŽJEM: Amerika i Tramp svim sredstvima štite svoj najveći biznis
- Naš S-400 smatra se jednim od najboljih protivvazdušnih raketnih kompleksa u svetu, on je bolji od američkog ’Patriota‘, a po svojim tehničkim karakteristikama je ispred svih drugih protivvazdušnih sistema koji danas postoje. Rusija prodaje izvoznu varijantu S-400, tako da vojne tajne i tehničke inovacije ostaju u Rusiji. Osim toga, dobićemo još i S-500. To je protivvazdušni sistem nove generacije. U svakom slučaju, Rusija zauzima dostojno mesto na svetskom tržištu oružja - rekao je ruski vojni ekspert Oleg Glazunov.
S-400 je trenutno najnapredniji sistem raketne vazdušne odbrane, a u službi je od 2007. godine. Namenjen je za gađanje svih savremenih sredstava vazdušnog napada srednjeg i dugog dometa, uključujući i strateške bombardere, taktičke balističke i krstareće rakete i hipersonične ciljeve, a može se primenjivati i protiv kopnenih objekata. Ima mogućnost da napada ciljeve na daljini do 400 kilometara i visini do 30 kilometara. Eksperti ističu da taj sistem nema pandane u svetu.
Kvalitet ruskog oružja potvrđuju i brojke - Rusija je na drugom mestu u svetu kao najveći izvoznik naoružanja. Operacija u Siriji je dodatno podstakla interesovanje za rusku vojnu tehniku i oružje, a po svemu sudeći S-400 je postao veoma tražen.