НАТО купује РУСКО оружје: Преговори већ почели, а изненадиће вас које чланице пакта стоје у реду за С-400
Неке чланице не жале новац
У свету расте интересовање за руске ракетне системе С-400 "Тријумф". Главни купци тих система у овом тренутку су амерички савезници - Турска и Саудијска Арабија, а такође и Кина. Москва интензивно преговара и са земљама Блиског истока и југоисточне Азије, а руски медији наводе да је најмање 10 земаља заинтересовано за куповину тих ракетних система.
Прочитајте и:
Већ је потписан уговор о испоруци ракетног система С-400 Турској. Турска је друга чланица НАТО-а која је купила руске системе ваздушне одбране. Прва је Грчка, која је наоружана системом С-300. Договор је постигнут и са Саудијском Арабијом, а као потенцијални купци помињу се и Индија, Сирија, Ирак, Судан, Египат, Мароко, Алжир и Вијетнам.
Неки војни извори наводе да Русија и Индија завршавају преговоре о испоруци пет дивизиона С-400. Износ трансакције је, како се наводи, близу 5,5 милијарди долара.
Војни експерти кажу да су купци руских ракетних система све оне земље које осећају претњу по своју безбедност од стране терористичких организација и земаља НАТО-а.
ЛАЗАНСКИ О ТРГОВИНИ ОРУЖЈЕМ: Америка и Трамп свим средствима штите свој највећи бизнис
- Наш С-400 сматра се једним од најбољих противваздушних ракетних комплекса у свету, он је бољи од америчког ’Патриота‘, а по својим техничким карактеристикама је испред свих других противваздушних система који данас постоје. Русија продаје извозну варијанту С-400, тако да војне тајне и техничке иновације остају у Русији. Осим тога, добићемо још и С-500. То је противваздушни систем нове генерације. У сваком случају, Русија заузима достојно место на светском тржишту оружја - рекао је руски војни експерт Олег Глазунов.
С-400 је тренутно најнапреднији систем ракетне ваздушне одбране, а у служби је од 2007. године. Намењен је за гађање свих савремених средстава ваздушног напада средњег и дугог домета, укључујући и стратешке бомбардере, тактичке балистичке и крстареће ракете и хиперсоничне циљеве, а може се примењивати и против копнених објеката. Има могућност да напада циљеве на даљини до 400 километара и висини до 30 километара. Експерти истичу да тај систем нема пандане у свету.
Квалитет руског оружја потврђују и бројке - Русија је на другом месту у свету као највећи извозник наоружања. Операција у Сирији је додатно подстакла интересовање за руску војну технику и оружје, а по свему судећи С-400 је постао веома тражен.