ŽENA-RATNIK I TO KAKAV! Zbog ovih podviga mnogi muškarci mogu da im pozavide (FOTO)
Heroine za sva vremena!
Kada se na kratko osvrnemo i pogledamo istoriju ratovanja, lako se može doneti zaključak da je u svim kulturama zastupljen momenat glorifikacije velikih ratnika, snažnih mišića, u limenim oklopima sa štitovima i kopljima većih od njih samih.
Međutim, nikako ne smemo izgubiti iz vida činjenicu da su istoriju najmoćnijih država upravo krojile mnoge velike žene, heroine svog vremena, vrhunske ratnice. Tako kroz istoriju imamo mnogo primera junaštva i podviga velikih žena, koje su oduševljavale ne samo britkim umom, nego i snagom kakva krasi najveće junake.
Nakon Sirije, Libije i Nagorno Karabaha, otvara se novo ratište u svetu (MAPA/VIDEO)
OVIH PET FOTOGRAFIJA SU SVIMA POZNATE: Ali malo ko zna da su zapravo lažne (FOTO)
EVROPA ODLUČILA DA PROMENI KURS: U Briselu se stvara revolucionarni globalni plan koji menja EU
Pre svega treba navesti primer devojke iz malog mesta u Francuskoj, koja je smatrala da ju je sam Bog poslao kako bi uspela da pomogne svom narodu u borbama protiv neprijatelja.
Jovanka Orleanka, istina, smatra se jednom od najboljih ratnica u istoriji. U krvavim borbama borila se kao lav, tokom kojih je dva puta ranjena, ali je uspela da se zaleči.
Na američkom tlu prva žena koja je dobila vojnu penziju od američkog Kongresa bila je Margaret Korbin. Tokom Bitke za Fort Vašington 1776, njen muž je ubijen dok je bio za jednim od samo dva topa kojima su se branili od napada 4.000 Hesena. Margaret je odmah utrčala da ga zameni u tobdžijskoj jedinici i pucala na neprijatelje. Ranjena je u vilicu, ruku i grudi, pre nego što je konačno odustala.
Britanci su dobili bitku, a Margaret je zarobljena i kasnije uslovno oslobođena. Iako je ranjavanje ostavilo trajne posledice, ostala je aktivna u vojnoj službi sve do 1783.
Kao i u drugim kulturama, i mi danas negujemo uspomenu na veliku ratnicu i heroinu prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena. Reč je o najodlikovanijoj ženi u istoriji ratovanja, našoj Milunki Savić. I pored toga što je srpski vojnik bio oskudan u naoružanju i garderobi za vreme trajanja Balkanskih ratova, ali i Velikog rata, Milunka je svojim borbama mnogo zadužila naš narod.
Sa teškim povredama glave, prešla je put Albanije, a nakon toga je nastavila žestoke borbe u cilju oslobađanja svog naroda. Za sve što je uradila dobila je mnogo ordena i medalja.
Milunka Savić. Serbian female hero from the Great war. Serbia lost over 1,2 million people in WWI. Today we salute them. #ArmisticeDay100 #ArmisticeDay #Serbia 🇷🇸#TheGreatWar #WWI100 pic.twitter.com/FDMZGBKZwm
Žene ne samo da su mogle da rukuju teškim naoružanjem već su mogle, poput Lorete Volš da imaju i velike zasluge u mornarici. Nemci su u zamahu Prvog svetskog rata objavili da planiraju da upotrebe svoju podmornicu u borbi protiv Antante. Tom prilikom, uništili su četiri američka broda i ubili su 15 vojnika. Kao posledica toga američki trgovački brodovi su naoružani i dobili su instrukciju da napadnu bilo koju podmornicu koja im se nađe na putu. Ovi događaji su privukli i Loretu da se prijavi u mornaricu 17. marta 1917. godine. Posle nekoliko dana ova 18-godišnjakinja postala je prva žena podoficir.
Od mača do oklopa, pa sve do današnjih dana kada vojska raspolaže najelitnijm naoružanjem, žene su pokazale da mogu i umeju da barataju oružjem jednako dobro kao i muškarci.
Svakako se mora sačuvati od zaborava jedna od najboljih snajperistkinja svih vremena. Reč je o čuvenoj Ljudmili Pavličenko koja je bila snajperistkinja u Crvenoj armiji SSSR-a tokom Drugog svetskog rata. Veruje se da je ubila čak 309 neprijateljskih vojnika.
Ovo su neke od velikih heroina koje su svakako uticale na svest žena da ratovanje i naoružanje nije nešto što se nužno mora povezivati sa muškim polom. One su svakako poslužile kao insipiracija potonjim generacijama mladih žena i u Srbiji da nastave njihovim koracima i ostanu snažne i odlučne u vojnim podvizima. Od 2007. godine vrata vojnih škola otvorena su i za pripadnice lepšeg pola, kojih je prema zvaničnim podacima sve više.
U srpskoj vojsci žene čine petinu ukupnog sastava sistema državne odbrane, obavljaju iste poslove kao i njihove kolege, a nadležni kažu da su i plaćene identično kao i muškarci.
Vremena su se promenila, možemo zaključiti i na sopstvenom primeru da žene mogu i te kako sudelovati u vojnim akcijama u cilju zaštite svoje otadžbine.
Ukoliko nas u budućnosti i sačekaju prepreke i izazovi, sasvim je izvesno da će i među pripadnicama nežnijeg pola biti veliki broj heroina, na koje ćemo moći da se oslonimo i zbog kojih ćemo imati osećaj da smo sigurni i zaštićeni.