ZLOKOBNA PETORKA STIŽE U BEOGRAD: Pritisak na Srbiju nikad jači, tražiće dve stvari od Vučića
Petočlani tim bio je u Srbiji 20. januara, kada je pred našu zemlju tokom razgovora sa predsednikom Vučićem, bukvalno stavio ultimatum
Velika petorka u kojoj se nalaze izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, kao i emisari predsednika SAD, Francuske i Nemačke, kao i italijanske premijerke, dolaze do kraja meseca ponovo u posetu Srbiji.
Prema informacijama, na stolu će biti još snažniji pritisci da naša zemlja uvede sankcije Rusiji, kao i da se u potpunosti primeni Ohridski sporazum, koji inače predsednik Aleksandar Vučić nije potpisao. Ali, kako je posle sukoba u Banjskoj klatno krivice u delu međunarodne javnosti gotovo preko noći prešlo sa Aljbina Kurtija na našu stranu, za očekivati je da pomenuti kvintet iskoristi to kako bi od Vučića iznudio "kooperativnost". U prevodu, da se Srbija ne protivi članstvu lažne države Kosovo u međunarodnim organizacijama i UN, što nam je diskretno nedavno poručio i američki ambasador Kristofer Hil. Odnosno da se stavi tačka na kosovsku priču, ali na štetu Srbije.
POHVALE PLJUŠTE Morali su i oni da priznaju da je Srbija najbrže spasila svoje građane iz Izraela: Vučiću, svaka čast (VIDEO)
"KURTI I SVEČLJA NISU MU NI DO KOLENA" Oglasio se šef Kancelarije za KiM povodom napada na porodicu Vučića
VUČIĆ ODGOVORIO NA SRAMNE NAPADE KURTIJA: Ćerku si mi vređao, onako, junački, za Danila ne brini, hrabar je mladić (FOTO)
Pomenuti petočlani tim bio je u Srbiji 20. januara, kada je pred našu zemlju tokom razgovora sa predsednikom Vučićem, bukvalno stavio ultimatum - prihvatanje nemačko-francuskog odnosno evropskog plana, koji je kasnije i dogovoren u Ohridu ili razne vrste kazni - od uvođenja viza do povlačenja investitora.
Ova nova turneja zakazana je posle događaja u Banjskoj gde su poginuli albanski policajac i trojica Srba, što je Zapadu poslužilo da na mah zaboravi Kurtijev teror - provokacije, prebijanja i hapšenja Srba, pucanje na našu decu... Posle oružanog sukoba na severu KiM, do kojeg je došlo iako je Beograd mesecima upozoravao da se može desiti nešto slično, usledile su izjave u kojoj je Srbija označena kao agresor. U tome je prednjačio ambasador Nemačke u Prištini Jens Rode. Sinhronizovano, stizali su zahtevi da nam se uvedu sankcije, a taj front u EU od najmanje sedam država predvodili su predstavnici Letonije, Litvanije i Estonije, ali i Hrvatske.
Predsednik Vučić je posle jovanjdanskog ultimatuma otkrio javnosti detalje teških razgovora:
- Šta me je zabrinulo? Došla je petorka, predstavnici tri najveće evropske zemlje, Eskobar i Lajčak. U drugoj rečenici koja mi je saopštena rečeno je - morate da prihvatite ovaj plan, a ako ga ne prihvatite, jer mi smatramo da on mora da bude prihvaćen, odnosno defakto novi pregovarački okvir, suočićete se sa prekidom evrointegracija, zaustavljanjem, a zatim i povlačenjem investicija, sa sveobuhvatnim merama u političkom i ekonomskom smislu koje će naneti štetu Srbiji. Dakle, citirao sam. Zatim mi je to ponovljeno još tri puta tokom razgovora i svaki put sam veoma snažno reagovao.
Inače, francusko-nemački plan predviđa uspostavljanje dobrosusedskih odnosa, priznavanje dokumenata i simbola, mirno rešavanje sporova, da Srbija ne sprečava članstvo tzv. Kosova u međunarodnim organizacijama, prava srpske manjine i zaštitu SPC, osnivanje Zajednice srpskih opština. Vučić je u više navrata rekao da o svemu što se odnosi na normalizaciju života može da se razgovara, ali da priznavanja tzv. Kosova i stolice za Prištinu Ujedinjenim nacijama nema, te da ništa nije potpisao.