KRALJICA ISTORIJE: Gradska biblioteka u Somboru raj za ljubitelje knjiga (VIDEO)
Gradska biblioteka Karlo Bijelicki u Somboru je matična biblioteka Zapadno-bačkog okruga osnovana 2. januara 1859.godine.
Od Prve generalne skupštine Udruženja za osnivanje javne opštinske biblioteke, 2. januara 1859. godine, Gradska biblioteka u Somboru bila je neprekidno do 1920. godine smeštena u Gradskoj kući.
Njen utemeljitelj i dugogodišnji bibliotekar bio je finansijski službenik Karlo Bijelicki (1813‒1878). U najranijim decenijama postojanja glavninu knjižnog fonda činile su knjige na nemačkom jeziku. Od 22.687 knjiga u 1881. godini na nemačkom jeziku je 19.582, na mađarskom 2.595, na srpskom 352 i 158 knjiga na latinskom, francuskom i drugim jezicima.
Polovinom pedesetih godina prošlog veka našla je svoj prvi krov u susedstvu Grašalkovićeve palate, u zgradi nekadašnje Mađarske čitaonice, sazidane između 1884. i 1886. godine u eklektičkom stilu. U uređenom prostoru danas su smešteni Odeljenje za decu i mlade sa čitaonicom i uprava.
BISER DUHOVNOSTI: Manastir Beočin i čudotvorna ikona Bogorodice (VIDEO)
Srednja škola u Novom Bečeju iznedrila je mnoge brilijantne umove: Ogroman doprinos za budućnost mladih (VIDEO)
DA SE NIKAD NE ZABORAVI: Najveći spomenici posvećeni narodno-oslobodilačkoj borbi u Drugom svetskom ratu (VIDEO)
Zbog narastajućeg knjižnog fonda Odeljenje odraslih se krajem šezdesetih godina seli.
Dogradnjom biblioteke, zgrade na tri nivoa, od 1988. godine Biblioteka dobija novi prostor za knjigu i posebne zbirke i postaje mesto savremenijeg bibliotečkog poslovanja. Političko-teritorijalnom organizacijom Somborske opštine 1963. godine Gradskoj biblioteci pripojene su Narodne knjižnice i čitaonice, kao 14 ogranaka. Novim Zakonom o bibliotekarstvu 1994. godine postala je matična biblioteka Zapadnobačkog okruga.
Biblioteka novi ozbiljniji iskorak započinje 1999. godine renoviranjem, uređenjem i novim programskim konceptom.
Biblioteka je 2009. godine obeležila 150 godina neprekidnog rada i njen celokupan bibliotečki fond tada je iznosio preko 340.000 knjiga, najviše na srpskom, mađarskom i nemačkom jeziku, i množinu naslova periodike (novina i časopisa).
Jezgro Biblioteke čine zavičajna zbirka (5.000 knjiga), zbirka stare knjige, spomenika kulture (300 knjiga) i zbirka retke knjige (400 knjiga), uz vredan fond naučne knjige.
"Veljkovi dani"
Veljkovi dani su dvogodišnja književna manifestacija posvećena znamenitom somborskom književniku Veljku Petroviću. Osnovana je 2007. godine sa ciljem da trajno čuva uspomenu na Veljka Petrovića, izučava i propagira njegovo stvaralaštvo i nagradom "Veljkova golubica" savremenom srpskom piscu za celokupno pripovedačko delo od izuzetne umetničke vrednosti, promoviše i podstiče pripovedački žanr. U okviru manifestacije dodeljuje se i nagrada "Golubić" za najuspeliju priču učenika osnovnih i srednjih škola.
"Dan Laze Kostića"
Književna manifestacija Dan Laze Kostića je posvećena pesnikovoj čuvenoj pesmi Santa Maria dela Salute.
"Somborski književni festival"
Somborski književni festival je dvodnevna manifestacija tokom koje se publici predstavljaju savremeni tokovi domaće književnosti, doneti pisane reči, njen odnos prema svetu, stvarnosti, društvu, okruženju i filmu.
"Podunavski dani Janoša Hercega"
Dvodnevna manifestacija posvećena delu velikog književnika tokom koje bude uručena književna nagrada "Herceg Janoš".
ISTORIJSKO BLAGO SAKULA: Crkva Svetog Nikole (VIDEO)
ISTORIJA STAROG MLINA U ZRENJANINU: Jezivi LOGOR SMRTI kroz koji je prošlo više hiljada Jevreja, Srba, Roma, komunista i partizana (VIDEO)
Najčuvenije obraćanje bilo je sa balkona ove građevine: Gradska kuća u Zrenjaninu (VIDEO)
NAJSTARIJE POZORIŠTE SA OČUVANOM BAROKNOM SALOM: "Toša Jovanović" u Zrenjaninu (VIDEO)
ELITNA ZGRADA U KOJOJ SU SE ODRŽAVALI BALOVI I SVEČANOSTI: Očaravajuća palata Dunđerski (VIDEO)