КРАЉИЦА ИСТОРИЈЕ: Градска библиотека у Сомбору рај за љубитеље књига (ВИДЕО)
Градска библиотека Карло Бијелицки у Сомбору је матична библиотека Западно-бачког округа основана 2. јануара 1859.године.
Од Прве генералне скупштине Удружења за оснивање јавне општинске библиотеке, 2. јануара 1859. године, Градска библиотека у Сомбору била је непрекидно до 1920. године смештена у Градској кући.
Њен утемељитељ и дугогодишњи библиотекар био је финансијски службеник Карло Бијелицки (1813‒1878). У најранијим деценијама постојања главнину књижног фонда чиниле су књиге на немачком језику. Од 22.687 књига у 1881. години на немачком језику је 19.582, на мађарском 2.595, на српском 352 и 158 књига на латинском, француском и другим језицима.
Половином педесетих година прошлог века нашла је свој први кров у суседству Грашалковићеве палате, у згради некадашње Мађарске читаонице, сазидане између 1884. и 1886. године у еклектичком стилу. У уређеном простору данас су смештени Одељење за децу и младе са читаоницом и управа.
БИСЕР ДУХОВНОСТИ: Манастир Беочин и чудотворна икона Богородице (ВИДЕО)
Средња школа у Новом Бечеју изнедрила је многе брилијантне умове: Огроман допринос за будућност младих (ВИДЕО)
ДА СЕ НИКАД НЕ ЗАБОРАВИ: Највећи споменици посвећени народно-ослободилачкој борби у Другом светском рату (ВИДЕО)
Због нарастајућег књижног фонда Одељење одраслих се крајем шездесетих година сели.
Доградњом библиотеке, зграде на три нивоа, од 1988. године Библиотека добија нови простор за књигу и посебне збирке и постаје место савременијег библиотечког пословања. Политичко-територијалном организацијом Сомборске општине 1963. године Градској библиотеци припојене су Народне књижнице и читаонице, као 14 огранака. Новим Законом о библиотекарству 1994. године постала је матична библиотека Западнобачког округа.
Библиотека нови озбиљнији искорак започиње 1999. године реновирањем, уређењем и новим програмским концептом.
Библиотека је 2009. године обележила 150 година непрекидног рада и њен целокупан библиотечки фонд тада је износио преко 340.000 књига, највише на српском, мађарском и немачком језику, и множину наслова периодике (новина и часописа).
Језгро Библиотеке чине завичајна збирка (5.000 књига), збирка старе књиге, споменика културе (300 књига) и збирка ретке књиге (400 књига), уз вредан фонд научне књиге.
"Вељкови дани"
Вељкови дани су двогодишња књижевна манифестација посвећена знаменитом сомборском књижевнику Вељку Петровићу. Основана је 2007. године са циљем да трајно чува успомену на Вељка Петровића, изучава и пропагира његово стваралаштво и наградом "Вељкова голубица" савременом српском писцу за целокупно приповедачко дело од изузетне уметничке вредности, промовише и подстиче приповедачки жанр. У оквиру манифестације додељује се и награда "Голубић" за најуспелију причу ученика основних и средњих школа.
"Дан Лазе Костића"
Књижевна манифестација Дан Лазе Костића је посвећена песниковој чувеној песми Санта Мариа дела Салуте.
"Сомборски књижевни фестивал"
Сомборски књижевни фестивал је дводневна манифестација током које се публици представљају савремени токови домаће књижевности, донети писане речи, њен однос према свету, стварности, друштву, окружењу и филму.
"Подунавски дани Јаноша Херцега"
Дводневна манифестација посвећена делу великог књижевника током које буде уручена књижевна награда "Херцег Јанош".
ИСТОРИЈСКО БЛАГО САКУЛА: Црква Светог Николе (ВИДЕО)
ИСТОРИЈА СТАРОГ МЛИНА У ЗРЕЊАНИНУ: Језиви ЛОГОР СМРТИ кроз који је прошло више хиљада Јевреја, Срба, Рома, комуниста и партизана (ВИДЕО)
Најчувеније обраћање било је са балкона ове грађевине: Градска кућа у Зрењанину (ВИДЕО)
НАЈСТАРИЈЕ ПОЗОРИШТЕ СА ОЧУВАНОМ БАРОКНОМ САЛОМ: "Тоша Јовановић" у Зрењанину (ВИДЕО)
ЕЛИТНА ЗГРАДА У КОЈОЈ СУ СЕ ОДРЖАВАЛИ БАЛОВИ И СВЕЧАНОСТИ: Очаравајућа палата Дунђерски (ВИДЕО)