DIPLOMATSKI MAHER: Ovako se Ivo Andrić obratio Adolfu Hitleru
"Poštovani kancelare..."
Prvog aprila 1939. godine saopšteno je da je za novog opunomoćenog ministra i vanrednog poslanika u Berlinu postavljen Ivo Andrić, pomoćnik ministra spoljnih poslova.
Dvanaest dana kasnije Andrić je stigao u Berlin. Bilo je to vreme kada su Italijani okupirali Albaniju, a u Berlinu i u celoj Nemačkoj obavljane pripreme za proslavu pedestog rođendana vođe Rajha – Adolfa Hitlera, piše portal Buka.
Firer je Andrića, novog poslanika Jugoslavije, primio 1. aprila u 11 sati i 30 minuta. Bila je sreda. Andrić je prilikom predaje akreditivnih pisama održao sledeći govor:
Poštovani kancelare,
Čast mi je da Vašoj Ekselenciji predam pisma kojima je Kraljevsko Namesništvo, u ime Njegovog Veličanstva Kralja Jugoslavije, moga uzvišenog Suverena, izvolelo da me akredituje kod Vaše Ekselencije u svojstvu svoga izvanrednog poslanika i opunomoćenog ministra, kao i opozivna pisma moga prethodnika g. Cincar Markovića.
Smatram za naročitu sreću što mi je Kraljevsko Namesništvo poverilo taj časnu zadatad.
Na OVOM LINKU pročitajte šta je Andrić krio u vezi sa Jelenom, ženom koje nema.
Odnosi dobrog susedstva, kao i živa privredna i kulturna izmena dobara između Nemačke i Jugoslavije odgovaraju potpuno željama i namerama Kraljevske vlade, i ja sam naročito povlašćen što mi je Kraljevska vlada stavila u dužnost da rad moga prethodnika na tom delu nastavim, a u cilju produbljenja i učvršćenja tih prijateljskih odnosa i uzajamnog poštovanja koje vlada između oba naroda.
Dozvolite, Gospodine Kancelare Rajha, da uverim Vašu Ekselenciju da ću sve svoje snage posvetiti tom zadatku koji predstavlja jedan od značajnijih ciljeva spoljne politike moje vlade.
Slobodan sam izraziti nadu da mi blagonaklona podrška Vaše Ekselencije neće nedostajati u izvršenju moje prijatne dužnosti. Predajući Vašoj Ekselenciji moja pisma, koristim ovu svečanu priliku da izrazim u ime Njegovog Kraljevskog Visočanstva Kneza Namesnika, Kraljevskog Namesništva i Kraljevske vlade najlepše želje za ličnu sreću vaše Ekselencije, koja sa toliko uspeha i dostojanstva stoji na čelu Velikog Rajha, kao i za dobro i napredak nemačkog naroda.
OVDE pročitajte mudre misli Ive Andrića.
Nemci su u jesen te godine okupirali Poljsku, a tada je Andrić intervenisao kod nemačkih vlasti i pomogao da se mnogi spasu iz zarobljeništva. Uskoro je, zbog neslaganja sa politikom vlade nadležnima u Beogradu podneo ostavku na mesto ambasadora, koja nije prihvaćena, pa je imao priliku da kao zvanični predstavnik prisustvuje potpisivanju Trojnog pakta. Andrić posle bombardovanja Beograda napušta Berlin, a 1. juna 1941. godine doputovao je u Beograd. U novembru 1941. godine je postao penzionisan diplomata. Odbio je da prima penziju.