Da beba spava celu noć - MOGUĆE JE! Samo primeni ovih 11 trikova!
Nije toliko teško...
Neprospavane noći su naporne za svakog roditelja a za veliki broj njih one traju mesecima. Ako ste u potrazi za metodom koja će ovaj period skratiti i pomoći vašem detetu da spava bar malo duže pročitajte ove predloge. Možda i vi pronađete rešenje i uspete da se odmorite čak i sa bebom u kući.
OBRATITE PAŽNJU NA 19. JUL: Ako vas tog dana posluži sreća, ovo leto ćete zauvek pamtiti
1. Promenite vaš stav
Realna očekivanja će vam pomoći da preživite buran noćni život sa bebom. Teško je da će beba stara četiri nedelje spavati celu noć, iako vas svekrva ubeđuje u suprotno. Novorođeno dete spava između 15 i 18 sati ali je ovo vreme raspoređeno na 4 do 7 perioda spavanja. Predvidiv raspored spavanja možete da očekujete negde između drugog i šestog meseca starosti. Ali, imajte u vidu da je svaka beba različita i nemojte se nervirati što baš vaša nikako ne uspeva da uspostavi ritam. Neke bebe će mirno spavati celu noć dosta rano dok će se druge buditi dva, tri puta noću da bi jele. Sve ovo je sasvim normalno.
"KUĆI DO PONOĆI" Postavila je SPISAK PRAVILA ako njen muž hoće na okupljanje generacije, a onda se intrenet usijao: Na kraju je usledio ŠOK
2. Uvežbajte uvijanje
Medicinske sestre koje uvijaju bebe u takozvane “vekne” dobro znaju svoj posao. Naime, sasvim male bebe se lako probude i zbog sopstvenih pokreta. Ovakvo uvijanje će sprečiti ova iznenadna buđenja i pomoći bebi da se oseća udobnije. Ovakvo uvijanje za spavanje se preporučuje u prva 4 meseca života a beba će vam sama staviti do znanja da ga više ne želi vađenjem ručica.
3. Nemojte praviti tišinu
Mnogi roditelji, pre svega kod prvog deteta, misle da je mališanu za dobar san neophodna apsolutna tišina i plaše se da će dete probuditi bilo kakav zvuk. Međutim, bebe vole malo buke u pozadini jer ih ona podseća na “siguran dom” u maminom stomaku gde je buka konstantna. Uobičajeni zvukovi u kući, nisu nikakva prepreka za miran san. Stalna buka normalnog intenziteta, na primer usisivača ili zvukova prirode sa cd-a, obezbeđuju blokadu zvukova koji u stvari mogu da probude osobu koja spava, kao što je na primer glas ukućana. Pročitajte više na ovu temu u tekstu.
4. Pokušajte hranjenje u snu
Ako morate da ustanete iz kreveta da biste nahranili bebu samo pola sata nakon što ste legli probajte da nahranite bebu iako spava kako biste dobili na vremenu. Hranjenje u snu ne bi trebalo da probudi bebu već samo da joj da rezervu hrane da bi mogla da produži san. Ova metoda neće funkcionisati kod svake bebe ali vredi pokušati.
POST NA FEJSBUKU ZAPALIO SRBIJU: Najteži posao kod nas je BITI SNAJKA! Svekrva će OVAKO da ti pametuje
5. Obezbedite "miris mame" u blizini
Bebe mogu da prepoznaju miris svoje majke koji ima veliku moć da ih smiri. Nosite sa sobom bebin prekrivač za uvijanje tokom dana, na primer preko ramena, i vaše dete će imati nešto što ga podseća na vas tokom noći.
6. Smanjite noćnu zabavu
Sve bebe se bude noću, cilj je da "motivišete" bebu da se ponovo uspava sama. Potrudite se zato da noć bude dosadna. Prigušite svetlo, izbegavajte da uzimate bebu i da se igrate sa njom (to radite ppo danu) i izbegavajte da menjate pelenu ako to bas nije neophodno. Menjajte bebu samo ako morate uz sasvim prigušeno svetlo i pre spavanja stavljajte deblji sloj kreme kao dodatnu zaštitu.
7. Uvedite rutinu
Uvedite i održavajte konstantnu rutinu koja će smiriti stvari pred spavanje. To može da izgleda tako što ćete prvo obući bebu u pidžamu, zatim zajedno čitati knjigu i otpevati uspavanku. Možda ćete ubaciti i kupanje, odredite sami. Nemojte očekivati od deteta da iznenada pređe iz igre u krevet. Prigušite svetla, snizite buku u kući i polako se pripremajte za spavanje. Ako vašu rutinu ponavljate svakoga dana beba će ove događaje povezati sa spavanjem. Kako raste moraćete da prilagođavate vašu rutinu ali je važno da je održite kako bi dete znalo da je vreme za krevet.
8. Smanjite bebi alarm
Bebi alarm je korisna spravica koja vam omogućava da kontrolišete pokrete vaše bebe iako se nalazite u drugoj prostoriji. Međutim, većina modela preuveličava zvukove koji se čuju i samo vas tera da bezbroj puta obilazite bebu koju na kraju upravo vi i probudite. Smanjite ton da ne biste slušali baš svaki pokret već samo čuli pravi plač.
NAUČNO DOKAZANO: Maženje beba POMAŽE u razvoju njihovog MOZGA!
9. Stavljajte bebu na redovno dnevno spavanje
Dnevno spavanje je neophodno za dobar noćni san. Obezbedite detetu mirne odmore (u kolicima ili krevetiću) da se ne bi previše umorilo. Naime, naš organizam se štiti od prevelikog umora adrenalinom koji kada uđe u sistem dovodi do tolikog uzbuđenja da nema spavanja. Zato će dete koje je umorno zaspati lako a ono previše umorno biti nervozno i nemoguće za uspavljivanje.
10. Ljuškajte ako neće da zaspi
Poljuškajte bebu ako neće da zaspi kako biste je podsetili na pokrete u avšem stomaku. Beba je tada mirno spavala dok ste se kretali i budila čim biste legli ili seli. Roditelji pokušavaju različite metode ljuškanja, čak i onu u ljuljaškici za bebe ili vožnju kolima. Imajte na umu da će se beba navići na ovakvo uspavljivanje i da će biti potrebno odvikavanje kada malo poraste.
11. Prilagođavajte se
Čim budete mislili da ste uspeli da savladate sve što treba oko uspavljivanja i spavanja počeće da rastu zubići, otićićete na odmor ili će biti vreme za velike razvojne korake. A sve to može da dovede do noćnog buđenja tokom perioda od nekoliko meseci. Pokušajte tada ponovo ono što je imalo efekta kada je beba bila novorođenče i ne očajavajte. To su sve faze koje prolaze.