Srećna slava, DOMAĆINI! Pola SRBIJE će danas ići, a pola slaviti SVETOG NIKOLU - ovo su OBIČAJI koje treba da ISPOŠTUJU i jedni i drugi!
Danas, 19. decembra, pravoslavni vernici širom sveta slave jednog od najvoljenijih sveca, Svetog Nikolu. Ovaj dan posvećen je zaštitniku pomoraca, putnika, dece i trgovaca, čije ime odzvanja kroz vekove kao simbol darežljivosti, ljubavi i dobrote. Jutros je započeto svečano bogosluženje u crkvama, gde su vernici izrazili zahvalnost svetitelju i molili se za blagoslove. Danas je posebno naglašeno opraštanje dugova i podsticanje ljubaznosti prema drugima i najnežniji odnos prema mališaima. Deca su s posebnim iščekivanjem dočekivala poklone koje im je svetac ostavljao tokom noći, čineći ovaj dan posebno uzbudljivim. Srećna slava svima koji danas slave Svetog Nikolu!
Danas slavimo jedan od najznačajnijih trenutaka u godini - Svetog Nikolu, slavu koja donosi toplinu doma, okupljanje porodice i prijatelja, zajedničku molitvu i obilje tradicionalnih jela.
Nikola je bio sin jedinac znamenitih i bogatih roditelja Teofana i None. Rođen je u maloazijskoj oblasti Likiji, u gradu Patari oko 270. godine. Odmah po rođenju, u svetom Nikoli se, kako svedoči predanje, mogao prepoznati budući čudotvorac. Pri krštenju je dobio ime Nikolaj, što znači pobednik naroda.
DETE NE SME U CRKVU PRE KRŠTENJA! Majka pokrenula lavinu pitanjem, evo kako treba postupiti u ovoj situaciji
Sutra slavimo JEDNU OD NAJVEĆIH SLAVA U SRBIJI! Priča o SVETOM NIKOLI i tri ćerke će vam OTOPITI SRCE - evo zašto je on NAJPOŠTOVANIJI SVETAC
U Ohridskom Prologu o ovom velikom svecu vladika Nikolaj Velimirović piše: "Ovaj slavni svetitelj, slavljen i danas po celome svetu, bi jedinac sin u svojih znamenitih i bogatih roditelja, Teofana i None, žitelja grada Patare, u Likiji. Kao jedinca sina, darovanog im od Boga, oni opet posvetiše Bogu, i time dadoše ga Bogu kao uzdarje. Duhovnom životu nauči se sveti Nikolaj kod svog strica Nikolaja, episkopa patarskog, i zamonaši se u manastiru Novi Sion, osnovanom tim istim stricem njegovim".
"Po smrti roditelja Nikolaj razdade nasleđeno imanje siromasima ne zadržavajući ništa za sebe. Kao sveštenik u Patari beše se pročuo svojim milosrđem, mada on brižljivo skrivaše svoja milosrdna dela ispunjujući reč Gospodnju: 'Da ne zna levica tvoja što čini desnica tvoja' (Mt 6, 3). Kada se predade samoći i bezmolviju, smišljajući da tako do smrti proživi, dođe mu glas sviše: 'Nikolaje, pođi na podvig u narod, ako želiš biti od Mene uvenčan'".
"Odmah potom čudesnim Promislom Božjim bi izabran za arhiepiskopa grada Mira u Likiji. Milostiv, mudar, neustrašiv, sveti Nikolaj bio je pravi pastir dobri stadu svome".
"U vreme gonjenja hrišćana pod Dioklecijanom i Maksimijanom bačen u tamnicu, no i u tamnici poučavaše ljude zakonu Božjem".
"Prisustvovao Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji, i, iz velike revnosti prema istini, udario rukom jeretika Arija. Zbog toga dela bi uklonjen sa Sabora i od arhijerejske službe sve dok se nekolicini prvih arhijereja na Saboru ne javi sam Gospod Hristos i Presveta Bogorodica i ne objaviše Svoje blagovolenje prema Nikolaju".
"Zaštitnik istine Božje ovaj divni svetitelj bio je vazda i odvažan zaštitnik pravde među ljudima. U dva maha spasao je po tri čoveka od nezaslužene smrtne kazne. Milostiv, istinit, pravdoljubiv, on je hodio među ljudima kao angel Božji. Još za života njegova ljudi su ga smatrali svetiteljem i prizivali ga u pomoć u mukama i bedama; i on se javljao, u snu i na javi, onima koji su ga prizivali, podjednako lako i brzo nablizu i nadaleko, i pomagao".
"Od njegovog lica sijala je svetlost kao od lica Mojsijeva, i on je samom svojom pojavom donosio utehu, tišinu i dobru volju među ljude. U starosti pobole malo i upokoji se u Gospodu, mnogotrudan i mnogoplodan, da se večno veseli u Carstvu nebeskom produžujući da čudesima na zemlji pomaže vernima i proslavlja Boga svoga. Upokojio se 6. decembra 343. godine", završava vladika o ovom divnom svecu.
Običaji
Osim tokom bogosluženja, pre nego što se pristupi rezanju slavskog kolača, uobičajeno je pevati tropar posvećen svetitelju i izgovoriti molitvu koja je posvećena njemu. Zato vas podsećamo da, dok ste okupljeni u vašem domu oko trpeze, ne zaboravite zajedno otpevati ovaj tropar i uputiti molitvu svetom Nikoli, zahvaljujući mu što vas je blagoslovio da proslavite njegovo ime u zdravlju i zajedništvu:
"Kao pravilo vere i primer krotkosti, pokaza te stadu tvojemu istina stvari. Radi toga stekao si smirenjem visinu i siromaštvom bogatstvo, oče arhijereju Nikolaje, moli Hrista Boga da se spasu duše naše. Amin."
Crveno slovo
Sveti Nikola je posebno obeležen crvenim slovom u kalendaru Srpske pravoslavne crkve, što nosi sa sobom verovanje da bi tog dana trebalo izbegavati kućne poslove poput usisavanja, pranja veša ili čišćenja.
Zaštitnik dece
Poznat je kao zaštitnik dece, postoji stari običaj darivanja dece orasima, jabukama i slatkišima na dan kada se slavi Sveti Nikola. Tokom noći, dok mališani mirno spavaju, Sveti Nikola ostavlja darove u njihove cipele ili pored prozora. Deca, s posebnom pažnjom, očiste svoje cipele i postave ih blizu kreveta kako bi se ujutru obradovala iznenađenjima koja su im priređena.
Sađenje božićnog žita
Uz to, jedan od lepih običaja koji se praktikuje na ovaj praznik je sadnja božićnog žita. Ono simbolizuje plodnost nadolazeće godine, novi život i dobre useve. Božićno žito se sadi na Svetog Nikolu kako bi do Božića imalo dovoljno vremena da poraste i donese obilje.
Ispaljivanje topova
Nije neobično videti i običaj lađara da na ovaj praznik ispale topove. Gde god da se nalaze, lađari spuštaju sidra, zaustavljaju lađe kako bi se pomolili svetitelju, a zatim nastavljaju put. Ovo tradicionalno ispaljivanje topova predstavlja počast svetitelju. Taj običaj nije bio stran ni knezu Milošu Obrenoviću, koji je na ovaj način obeležavao slavu.
Napravite šarene kolače u obliku ptice
Na jugu Srbije tradicionalno se na ovaj dan prave šareni kolači u obliku ptice. Zajedno sa pogačom i vinom odnose se u crkvu na osveštenje molitvom i vinom. Nakon toga, služe se gostima, a pre svih deci.
Oprostite dugove i delite darove
U vreme Vizantije, Sveti Nikola je bio povezan s običajem amnestiranja zatvorenika na njegov dan. Ovo verovanje nastavilo se kroz narodnu tradiciju, gde postoji uvreženo uverenje da će onaj ko oprosti dugove na Svetog Nikolu u narednoj godini doživeti bogatstvo i obilan rod. U duhu ovog drevnog običaja, preporučuje se da na ovaj dan izbegavamo podsećanja na dugove i da ne dodatno otežavamo položaj dužnika.
Takođe, tradicija nalaže da se na Svetog Nikolu donesu pokloni onima koji slave ovog sveca. Ovaj gest deljenja radosti i ljubavi treba biti uzajaman, jer čak i domaćini, koji su u fokusu proslave, ne bi smeli propustiti priliku da svojim gostima pruže darove pre nego što krenu svojim kućama. Ovaj simboličan čin doprinosi duhu zajedništva i uzajamnog poštovanja tokom ovog posebnog prazničnog dana.
Opraštanje dugova i darivanje ljubavi su vrednosti koje Sveti Nikola simbolizuje, a pridržavanje ovih tradicija doprinosi stvaranju pozitivne atmosfere i međuljudskih odnosa tokom praznične sezone.
Sveti Nikola donosi ne samo duhovnu radost već i raznovrsne običaje koji zajedno čine ovaj praznik posebnim i dragocenim za mnoge domove.