Срећна слава, ДОМАЋИНИ! Пола СРБИЈЕ ће данас ићи, а пола славити СВЕТОГ НИКОЛУ - ово су ОБИЧАЈИ које треба да ИСПОШТУЈУ и једни и други!
Данас, 19. децембра, православни верници широм света славе једног од највољенијих свеца, Светог Николу. Овај дан посвећен је заштитнику помораца, путника, деце и трговаца, чије име одзвања кроз векове као симбол дарежљивости, љубави и доброте. Јутрос је започето свечано богослужење у црквама, где су верници изразили захвалност светитељу и молили се за благослове. Данас је посебно наглашено опраштање дугова и подстицање љубазности према другима и најнежнији однос према малишаима. Деца су с посебним ишчекивањем дочекивала поклоне које им је светац остављао током ноћи, чинећи овај дан посебно узбудљивим. Срећна слава свима који данас славе Светог Николу!
Данас славимо један од најзначајнијих тренутака у години - Светог Николу, славу која доноси топлину дома, окупљање породице и пријатеља, заједничку молитву и обиље традиционалних јела.
Никола је био син јединац знаменитих и богатих родитеља Теофана и Ноне. Рођен је у малоазијској области Ликији, у граду Патари око 270. године. Одмах по рођењу, у светом Николи се, како сведочи предање, могао препознати будући чудотворац. При крштењу је добио име Николај, што значи победник народа.
ДЕТЕ НЕ СМЕ У ЦРКВУ ПРЕ КРШТЕЊА! Мајка покренула лавину питањем, ево како треба поступити у овој ситуацији
Сутра славимо ЈЕДНУ ОД НАЈВЕЋИХ СЛАВА У СРБИЈИ! Прича о СВЕТОМ НИКОЛИ и три ћерке ће вам ОТОПИТИ СРЦЕ - ево зашто је он НАЈПОШТОВАНИЈИ СВЕТАЦ
У Охридском Прологу о овом великом свецу владика Николај Велимировић пише: "Овај славни светитељ, слављен и данас по целоме свету, би јединац син у својих знаменитих и богатих родитеља, Теофана и Ноне, житеља града Патаре, у Ликији. Као јединца сина, дарованог им од Бога, они опет посветише Богу, и тиме дадоше га Богу као уздарје. Духовном животу научи се свети Николај код свог стрица Николаја, епископа патарског, и замонаши се у манастиру Нови Сион, основаном тим истим стрицем његовим".
"По смрти родитеља Николај раздаде наслеђено имање сиромасима не задржавајући ништа за себе. Као свештеник у Патари беше се прочуо својим милосрђем, мада он брижљиво скриваше своја милосрдна дела испуњујући реч Господњу: 'Да не зна левица твоја што чини десница твоја' (Мт 6, 3). Када се предаде самоћи и безмолвију, смишљајући да тако до смрти проживи, дође му глас свише: 'Николаје, пођи на подвиг у народ, ако желиш бити од Мене увенчан'".
"Одмах потом чудесним Промислом Божјим би изабран за архиепископа града Мира у Ликији. Милостив, мудар, неустрашив, свети Николај био је прави пастир добри стаду своме".
"У време гоњења хришћана под Диоклецијаном и Максимијаном бачен у тамницу, но и у тамници поучаваше људе закону Божјем".
"Присуствовао Првом васељенском сабору у Никеји, и, из велике ревности према истини, ударио руком јеретика Арија. Због тога дела би уклоњен са Сабора и од архијерејске службе све док се неколицини првих архијереја на Сабору не јави сам Господ Христос и Пресвета Богородица и не објавише Своје благоволење према Николају".
"Заштитник истине Божје овај дивни светитељ био је вазда и одважан заштитник правде међу људима. У два маха спасао је по три човека од незаслужене смртне казне. Милостив, истинит, правдољубив, он је ходио међу људима као ангел Божји. Још за живота његова људи су га сматрали светитељем и призивали га у помоћ у мукама и бедама; и он се јављао, у сну и на јави, онима који су га призивали, подједнако лако и брзо наблизу и надалеко, и помагао".
"Од његовог лица сијала је светлост као од лица Мојсијева, и он је самом својом појавом доносио утеху, тишину и добру вољу међу људе. У старости поболе мало и упокоји се у Господу, многотрудан и многоплодан, да се вечно весели у Царству небеском продужујући да чудесима на земљи помаже вернима и прославља Бога свога. Упокојио се 6. децембра 343. године", завршава владика о овом дивном свецу.
Обичаји
Осим током богослужења, пре него што се приступи резању славског колача, уобичајено је певати тропар посвећен светитељу и изговорити молитву која је посвећена њему. Зато вас подсећамо да, док сте окупљени у вашем дому око трпезе, не заборавите заједно отпевати овај тропар и упутити молитву светом Николи, захваљујући му што вас је благословио да прославите његово име у здрављу и заједништву:
"Као правило вере и пример кроткости, показа те стаду твојему истина ствари. Ради тога стекао си смирењем висину и сиромаштвом богатство, оче архијереју Николаје, моли Христа Бога да се спасу душе наше. Амин."
Црвено слово
Свети Никола је посебно обележен црвеним словом у календару Српске православне цркве, што носи са собом веровање да би тог дана требало избегавати кућне послове попут усисавања, прања веша или чишћења.
Заштитник деце
Познат је као заштитник деце, постоји стари обичај даривања деце орасима, јабукама и слаткишима на дан када се слави Свети Никола. Током ноћи, док малишани мирно спавају, Свети Никола оставља дарове у њихове ципеле или поред прозора. Деца, с посебном пажњом, очисте своје ципеле и поставе их близу кревета како би се ујутру обрадовала изненађењима која су им приређена.
Сађење божићног жита
Уз то, један од лепих обичаја који се практикује на овај празник је садња божићног жита. Оно симболизује плодност надолазеће године, нови живот и добре усеве. Божићно жито се сади на Светог Николу како би до Божића имало довољно времена да порасте и донесе обиље.
Испаљивање топова
Није необично видети и обичај лађара да на овај празник испале топове. Где год да се налазе, лађари спуштају сидра, заустављају лађе како би се помолили светитељу, а затим настављају пут. Ово традиционално испаљивање топова представља почаст светитељу. Тај обичај није био стран ни кнезу Милошу Обреновићу, који је на овај начин обележавао славу.
Направите шарене колаче у облику птице
На југу Србије традиционално се на овај дан праве шарени колачи у облику птице. Заједно са погачом и вином односе се у цркву на освештење молитвом и вином. Након тога, служе се гостима, а пре свих деци.
Опростите дугове и делите дарове
У време Византије, Свети Никола је био повезан с обичајем амнестирања затвореника на његов дан. Ово веровање наставило се кроз народну традицију, где постоји уврежено уверење да ће онај ко опрости дугове на Светог Николу у наредној години доживети богатство и обилан род. У духу овог древног обичаја, препоручује се да на овај дан избегавамо подсећања на дугове и да не додатно отежавамо положај дужника.
Такође, традиција налаже да се на Светог Николу донесу поклони онима који славе овог свеца. Овај гест дељења радости и љубави треба бити узајаман, јер чак и домаћини, који су у фокусу прославе, не би смели пропустити прилику да својим гостима пруже дарове пре него што крену својим кућама. Овај симболичан чин доприноси духу заједништва и узајамног поштовања током овог посебног празничног дана.
Опраштање дугова и даривање љубави су вредности које Свети Никола симболизује, а придржавање ових традиција доприноси стварању позитивне атмосфере и међуљудских односа током празничне сезоне.
Свети Никола доноси не само духовну радост већ и разноврсне обичаје који заједно чине овај празник посебним и драгоценим за многе домове.