Znate li da postoji SVETO PISMO za GREŠNIKE? Pronađen redak primerak SRAMNE BIBLIJE zbog kog je izbio NEVIĐEN SKANDAL
Englesko izdanje Biblije iz 17. veka, poznato kao "perverzna Biblija" zbog tipografske greške koja promeni značenje zapovesti o preljubi, postalo je izuzetno popularno, a njenog štampača koštalo je karijere i zatvora
U 17. veku, tačnije 1631. godine, dogodila se jedna od najzanimljivijih epizoda u istoriji biblijskih izdanja koja je stvorila neobično popularno delo poznato kao "perverzna Biblija" ili "Biblija za grešnike".
Ovo izdanje engleskog prijevoda Biblije privuklo je pažnju javnosti zbog jedne grube tipografske greške koja je potpuno izmenila značenje jedne od zapovesti.
Običaji kod SRBA za SAHRANU - Potrebno je uraditi ovo, kao znak poštovanja i da POKOJNIK izađe čist pred Boga
KUM nije dugme - Saznajte da li kumstvo sme da se ODBIJE, navlačite li tako GREH na sebe i kakva su verovanja
Umesto reči "not" (što znači "ne"), u Deset zapovesti u Drugom Mojsijevom zakonu 20:14, slučajno se pojavila reč "knot" (što znači "vezati" ili "udati"), menjajući zapovest "Ne čini preljube" u "Čini preljube". Ova neslana šala bila je posledica greške u štampi, ali je imala izuzetno značajan uticaj na percepciju ovog izdanja.
Nazvana "perverzna Biblija" zbog svoje izmenjene zapovesti koja, umesto osude preljuba, sada podstiče na isti, ova verzija Biblije postala je izuzetno tražena i često se širila u popularnoj kulturi tog doba. Njena neobična priroda privlačila je pažnju i razne tumače koji su je koristili kao predmet rasprave o moralnosti i ozbiljnosti religijskih teksta.
"Perverznu Bibliju" objavio je Robert Barker, štampar engleskog dvora. Greška nije odmah uočena, već godinu danas kasnije, a Barkera je koštala karijere.
Kažnjen sa 300 funti, što je tada bila astronomska suma, i oduzimanjem licence za rad, Barker je do guše zadužen završio u zatvoru gde je i umro 1645.
Tokom narednih vekova uništeni su gotovo svi od 1.000 odštampanih primeraka sa pomenutom greškom. Jedino je 10 kopija ove Biblije spaseno od lomače, od kojih je jedna bila na aukciji 11. novembra aukciji kuće "Bonams" u Londonu.
Dva primerka ove "sramne" knjige izložena su u biblioteci Univerziteta u Kembridžu, a jedan u Javnoj biblioteci Njujorka.
Danas, ova retka i kuriozna verzija Biblije, koja je privukla pažnju čitalaca kroz vekove, procenjuje se na aukciji na impresivnih 14.000 do 21.000 evra. Ovaj primerak postao je svedokom jedinstvenog trenutka u istoriji štampe i religijskih teksta, ostavljajući trajni pečat na priču o Bibliji i njenom značenju u kolektivnom pamćenju.