Знате ли да постоји СВЕТО ПИСМО за ГРЕШНИКЕ? Пронађен редак примерак СРАМНЕ БИБЛИЈЕ због ког је избио НЕВИЂЕН СКАНДАЛ
Енглеско издање Библије из 17. века, познато као "перверзна Библија" због типографске грешке која промени значење заповести о прељуби, постало је изузетно популарно, а њеног штампача коштало је каријере и затвора
У 17. веку, тачније 1631. године, догодила се једна од најзанимљивијих епизода у историји библијских издања која је створила необично популарно дело познато као "перверзна Библија" или "Библија за грешнике".
Ово издање енглеског пријевода Библије привукло је пажњу јавности због једне грубе типографске грешке која је потпуно изменила значење једне од заповести.
Обичаји код СРБА за САХРАНУ - Потребно је урадити ово, као знак поштовања и да ПОКОЈНИК изађе чист пред Бога
КУМ није дугме - Сазнајте да ли кумство сме да се ОДБИЈЕ, навлачите ли тако ГРЕХ на себе и каква су веровања
Уместо речи "нот" (што значи "не"), у Десет заповести у Другом Мојсијевом закону 20:14, случајно се појавила реч "кнот" (што значи "везати" или "удати"), мењајући заповест "Не чини прељубе" у "Чини прељубе". Ова неслана шала била је последица грешке у штампи, али је имала изузетно значајан утицај на перцепцију овог издања.
Названа "перверзна Библија" због своје измењене заповести која, уместо осуде прељуба, сада подстиче на исти, ова верзија Библије постала је изузетно тражена и често се ширила у популарној култури тог доба. Њена необична природа привлачила је пажњу и разне тумаче који су је користили као предмет расправе о моралности и озбиљности религијских текста.
"Перверзну Библију" објавио је Роберт Баркер, штампар енглеског двора. Грешка није одмах уочена, већ годину данас касније, а Баркера је коштала каријере.
Кажњен са 300 фунти, што је тада била астрономска сума, и одузимањем лиценце за рад, Баркер је до гуше задужен завршио у затвору где је и умро 1645.
Током наредних векова уништени су готово сви од 1.000 одштампаних примерака са поменутом грешком. Једино је 10 копија ове Библије спасено од ломаче, од којих је једна била на аукцији 11. новембра аукцији куће "Бонамс" у Лондону.
Два примерка ове "срамне" књиге изложена су у библиотеци Универзитета у Кембриџу, а један у Јавној библиотеци Њујорка.
Данас, ова ретка и куриозна верзија Библије, која је привукла пажњу читалаца кроз векове, процењује се на аукцији на импресивних 14.000 до 21.000 евра. Овај примерак постао је сведоком јединственог тренутка у историји штампе и религијских текста, остављајући трајни печат на причу о Библији и њеном значењу у колективном памћењу.