Kada ste poslednji put zamenili KUHINJSKI SUNĐER? Ukoliko mu se desi OVO, odmah ga BACITE - može izazvati EŠERIHIJU i SALMONELU
Oni su pravi raj za bakterije i viruse!
Jedan je od naših najzgodnijih pomoćnika u čišćenju - pere sudove, upija prosute materije, čak po potrebi čisti i rasutu kafu po novom tepihu. To je običan kuhinjski sunđer sa kojim se verovatno svaki dan družite. Ali pre nego što ga zgrabite da biste nakratko rešili najnoviji svakodnevni nered, zapitajte se kada ste ga poslednji put zamenili za novi. Ne možete da se setite?
U Srbiji veruju da nam je BOG DAO OVOG PSA da nas ČUVA OD ZLA: Car Dušan ih štitio zakonom, bili su pratioci srpskih VITEZOVA
ŽIVELI STE U ZABLUDI! Brojanica postoji SAMO s jednom svrhom - Znate li na KOJOJ RUCI SE NOSI i da li je smete sami sebi kupiti?
Svim dobrim stvarima mora doći kraj, posebno kada se uzme u obzir da je više studija pokazalo da je kuhinjski sunđer bolji za uzgoj bakterija od Petrijeve posude.
Većina kućnih sunđera dostupnih na policama supermarketa napravljena je ili od poliuretana (proizvod na bazi nafte) ili od celuloze (prirodnog materijala dobijenog od drvene pulpe). Oba materijala imaju veliki kvalitet upijanja koji ih čini efikasnim u uklanjanju i sakupljanju masnoće, prljavštine i drugih neželjenih supstanci sa uobičajenih površina. Ono što sunđere čini mnogo boljim od prosečnog ubrusa ili krpe je to što mogu da upiju vodu i proizvod za čišćenje i dobro drže oblik čak i nakon ribanja.
Ali ta sposobnost upijanja takođe obezbeđuje tople, vlažne uslove koji deluju kao raj za mikrobe. Takođe se čestice hrane mogu zahlaviti u vlaknima sunđera, što može dovesti do stvaranja klica i plesni. Dok će neke stvari koje se nakupljaju biti bezopasne, neke mogu dovesti do bolesti - posebno salmonele, stafilokoka, Ešerihije koli i listerije.
Ovaj podatak nije iznenađenje, jer se sunđeri često koriste nakon pripreme hrane, kuvanja i jela, pa su izloženi sirovom mesu, prljavim proizvodima i ko-zna-čemu na rukama i ustima ljudi. Nećemo čak ni nabrajati sa čime se sunđeri za kupatilo susreću, sami zamislite.
Da bi sunđeri bili sigurni, mnogi ljudi odlučuju da ih dezinfikuju nakon svakodnevne upotrebe. Jedna uobičajena metoda je da se sunđer potopi u alkoholno sirće nekoliko minuta, zatim ispere, iscedi i osuši na vazduhu. Drugi pristupi se oslanjaju na visoku toplotu: kuvanje ili pranje u mašini za sudove. Međutim, dok dezinfekcija može da odagna mnoge gadosti, ona neće u potpunosti očistiti sunđer – neke od najpatogenijih bakterija se i dalje mogu tvrdoglavo držati za njega.
Sunđeri nemaju rok trajanja i svi ih koristimo različito, što znači da ne postoji čvrsto pravilo za određivanje koliko dugo možete bezbedno da ih koristite. Kako USDA dvosmisleno kaže: "Kuhinjski sunđeri su potencijalni izvori bakterija i teško se čiste. Mikrotalasna pećnica ili kuvanje može smanjiti deo bakterijskog opterećenja; međutim, ove metode same po sebi nisu adekvatne da osiguraju da će vaš sunđer smanjiti potencijalnu unakrsnu kontaminaciju ruku, kuhinjskih pultova i hrane. Ako koristite sunđere, često kupujte nove.
Zamena se preporučuje na svake dve nedelje, ali i češće ako primetite da zaudaraju. Rok će im biti nešto duži ako jedan namenite samo za pranje sudova, a drugu za pranje kuhinjskih površina.
Bacite ga čim primetite da je promenio boju ili ima neprijatan miris.
Dobra alternativa je četka za pranje suđa, koja se osuši između dva pranja. Budući da se vrlo brzo suši, štetne bakterije će nestati znatno pre nego one u sunđeru.