Dobra DECA VEČERAS dobijaju poklone - Evo koji običaji i VEROVANJA se vezuju za SVETOG NIKOLU, i šta POKLONITI domaćinu za SLAVU
Sutra je Sveti Nikola, najveća srpska slava, za koju se vezuju razni običaji. Ovaj svetac, čudotvorac, zaštitnik siromašnih i moreplovaca, dece i studenata, jedan je od najvoljenijih hrišćanskih svetaca, a u narodu je ostala tradicija darivanja na ovaj dan. Ako idete na slavu ili pripremate poklone za decu, verovatno se pitate šta biste mogli darivati? U nastavku možete pročitati nešto više o ovom svecu te tradicije poklanjanja.
Sveti Nikola je rođen u gradu Patara u oblasti Likije u Maloj Aziji, od roditelja Teofana i None, u vreme rimskog cara Valerijana, a još kao dijete je pokazivao neobične duševne darove. Kada je odrastao i izučio škole, želeo je da stupi u sveštenički čin, pa ga je njegov stric, arhiepiskop, proizveo za sveštenika grada Mira. Svoj duhovni život počeo je u manastiru Novi Sion, gde se i zamonašio. Poslije smrti roditelja, svu nasljeđenu imovinu razdijelio je siromašnim.
Prema predanju, vođen čudesnim glasom krenuo je u narod da širi veru, pravdu i milosrđe i već je svojom pojavom donosio utjehu, mir i dobru volju.
FLEKE OD ULJA na pločniku su prava NOĆNA MORA! Ali ne brinite, uz pomoć STVARI koji SIGURNO IMATE kod kuće NESTAJU ZAUVEK
Svi KITIMO JELKU, ali znamo li zašto? Običaj potiče još iz PAGANSTVA, a evo šta drvo predstavlja u HRIŠĆANSTVU i koje UKRASE su koristili naši preci
Tradicija i običaji na Sv. Nikolu
Slava Svetog Nikole je po broju onih koji su slave među najčešćim, a uz to je hramovna i manastirska slava Srpske pravoslavne crkve (SPC). Ovom svecu je posvećeno više od 600 crkava pod jurisdikcijom SPC.
Ova slava je nepromenjivog datuma - 6. decembra po starom, odnosno 19. decembra po novom kalendaru, na dan kada je 343. godine svetitelj preminuo. Procenjuje se da skoro polovina pravoslavaca u Srbiji slavi Svetog Nikolu, a ovaj svetitelj je krsna slava i velikom broju Srba u našoj zemlji.
S obzirom na to da Sveti Nikola pada u vreme velikog božićnog posta, vernici tada pripremaju isključivo ribu i drugu posnu hranu.
Poklanjanje
U narodu se veruje da Svetog Nikole, noć uoči praznika, obilazi dobru decu i deli poklone, pa tako i sada mnogi mališani čiste svoje cipele i stavljaju ih na prozore, očekujući poklon od sveca. I dok se u nekim krajevima ostavlja na prozoru, u drugima ipak deca ostavljaju obuću na podu i ujutru zatiču poklon u njoj.
Veliki dobrotvor štitio je i putnike, ali i siromašne, zbog čega bi na ovaj dan trebalo darivati i one koji nemaju i prisetiti se sveca koji im je uvek pomagao. S obzirom na to da je, smatra se, Sveti Nikola svoja milosrđa uglavnom činio tajno, krišom, veruje se da bi trebalo učiniti isto i potajno darivati decu ili siromašne.
Šta pokloniti za slavu Sv. Nikola?
Od domaćina se očekuje da lepo ugoste goste za slavu, i to sa bogatom trpezom, slavskim kolačem i žitom, pa nije na odmet da i vi budete dobar gost, te im darujete nešto. Darivanje za slavu potiče od davnina, a nekad se za poklon domaćinima donosilo ono što su gosti ručno izradili, poput kolača, testa, hleba, vina i rakije. Kao prigodan poklon ranije se davao i neki ručni rad, kao što je vezan stolnjak, milje ili goblen.
Prema ovim običajima, i danas bi mnogo prikladnije bilo da se domaćinu na poklon donese flaša pića ili šećera, kafa, ratluk i slične stvari. Ipak, suština je u skromnosti, i u tome da se darodavac ne baca u troškove, jer to nije potrebno. Slava je praznik koji okuplja porodicu i prijatelje, a koji oko trpeze razmenjuju priče i zanimljivosti, u dobrom raspoloženju i uz koju čašicu.
Zato, kada ovih dana budete pripremali slavu, ili išli kod nekoga u goste, ne zaboravite da ponesete, prije svega dobro raspoloženje, jer je nekada ono važnije od skupih poklona.