Srbi, ovo je PROCEDURA za ULAZAK NA SVETU GORU - Spremite se unapred, ovo morate da uradite pre nego što kročite na ostrvo
Kada je reč o proceduri za ulazak na Svetu Goru, prvi putnici mogu smatrati da je proces komplikovan. Posete Svetoj Gori su ograničene, a veći broj posetilaca obično dolazi tokom leta.
Hilandar je srpski manastir smešten na severnom delu Svete Gore, na Atosu, trećem kraku poluostrva Halkidiki u severnoj Grčkoj.
Ovaj manastir predstavlja ključno središte srpske kulture i duhovnosti. Zahvaljujući dugogodišnjoj zaštiti od napada i pljački, Hilandar čuva najbogatiju kolekciju starih rukopisa, ikona i fresaka, čineći je najvažnijom riznicom srpske srednjovekovne kulture.
Važno je očuvati vekovni poredak monaškog života na Svetoj Gori. Ženama je zabranjen ulazak, dok muškarci moraju poštovati striktan kodeks ponašanja i oblačenja.
Ulazak na Svetu Goru je moguć brodom iz pristaništa u Jerisosu i Uranopolisu. Pre dolaska potrebno je zatražiti blagoslov za posetu i boravak, kao i dozvolu za boravak na Svetoj Gori - diamonitrion (ΔΙΑΜΟΝΗΤΉΡΙΟN).
Za rezervaciju smeštaja i blagoslov, obratite se na e-mail pilgrims@hilandar.org. Uz molbu, navedite svoje ime, prezime, broj pasoša, zanimanje (radi mogućih popusta), datum dolaska i kontakt telefon.
Poseta je ograničena zbog smeštajnih kapaciteta. Prebivanje i kampovanje van manastira nije dozvoljeno. Za pojedince se odobrava obično jedno noćenje, dok se za veće grupe odobrava jedno noćenje izuzetno dva, uz prethodnu najavu.
Za posete većih grupa, kontaktirajte u decembru radi rezervacije za narednu godinu. Za pojedinačne posete, najava najmanje dva meseca unapred je obavezna.
Preporuka je koristiti pravac iz Jerisosa tokom letnje sezone. Dozvole za ulazak na Svetu Goru podižu se i plaćaju ispred broda.
Nakon dobijanja blagoslova za posetu Hilandaru, preporučuje se odmah rezervisati kartu za brod kako biste izbegli eventualne nepredviđene situacije.
Sveta Gora
Sveta Gora (Atos) je planina i poluostrvo u severoistočnoj Grčkoj i važan je centar pravoslavnog monaškog života. Ona ima autonomno državno uređenje unutar Republike Grčke.
Na Svetoj gori nalazi se 20 manastira pod direktnom jurisdikcijom vaseljenskog patrijarha iz Carigrada (Istanbula).
Sveta gora je naseljena od antičkih vremena i poznata je po dugoj prisutnosti hrišćanstva i istorijskim monaškim tradicijama, koje u najmanju ruku datiraju iz 800. godine pre nove ere i vizantijskog doba.
Danas, preko 2.000 monaha iz Grčke i mnogih drugih zemalja, uključujući pravoslavne zemlje, kao što su Rumunija, Moldavija, Gruzija, Bugarska, Srbija i Rusija, živi asketskim životom na Svetoj gori, izolovano od ostatka sveta.
Svetogorski manastiri čuvaju bogate kolekcije dobro očuvanih artefakata, retkih knjiga, drevnih dokumenata i umetničkih predmeta ogromne istorijske vrednosti, a sama Sveta gora nalazi se na listi Svetske baštine od 1988. godine.
Iako je pravno Sveta Gora deo Evropske unije, kao i ostatak Grčke, Monaška Država Sveta Gora i njene institucije imaju posebnu jurisdikciju, koja je potvrđena prilikom prijema Grčke u Evropsku zajednicu (prethodnicu Evropske unije). To je omogućilo vlastima ove monaške države da regulišu slobodno kretanje ljudi i dobara na svojoj teritoriji, odnosno da dozvoli ulaz samo muškarcima.