Срби, ово је ПРОЦЕДУРА за УЛАЗАК НА СВЕТУ ГОРУ - Спремите се унапред, ово морате да урадите пре него што крочите на острво
Када је реч о процедури за улазак на Свету Гору, први путници могу сматрати да је процес компликован. Посете Светој Гори су ограничене, а већи број посетилаца обично долази током лета.
Хиландар је српски манастир смештен на северном делу Свете Горе, на Атосу, трећем краку полуострва Халкидики у северној Грчкој.
Овај манастир представља кључно средиште српске културе и духовности. Захваљујући дугогодишњој заштити од напада и пљачки, Хиландар чува најбогатију колекцију старих рукописа, икона и фресака, чинећи је најважнијом ризницом српске средњовековне културе.
Важно је очувати вековни поредак монашког живота на Светој Гори. Женама је забрањен улазак, док мушкарци морају поштовати стриктан кодекс понашања и облачења.
Улазак на Свету Гору је могућ бродом из пристаништа у Јерисосу и Уранополису. Пре доласка потребно је затражити благослов за посету и боравак, као и дозволу за боравак на Светој Гори - диамонитрион (ΔΙΑΜΟΝΗΤΉΡΙΟН).
За резервацију смештаја и благослов, обратите се на e-mail pilgrims@hilandar.org. Уз молбу, наведите своје име, презиме, број пасоша, занимање (ради могућих попуста), датум доласка и контакт телефон.
Посета је ограничена због смештајних капацитета. Пребивање и камповање ван манастира није дозвољено. За појединце се одобрава обично једно ноћење, док се за веће групе одобрава једно ноћење изузетно два, уз претходну најаву.
За посете већих група, контактирајте у децембру ради резервације за наредну годину. За појединачне посете, најава најмање два месеца унапред је обавезна.
Препорука је користити правац из Јерисоса током летње сезоне. Дозволе за улазак на Свету Гору подижу се и плаћају испред брода.
Након добијања благослова за посету Хиландару, препоручује се одмах резервисати карту за брод како бисте избегли евентуалне непредвиђене ситуације.
Света Гора
Света Гора (Атос) је планина и полуострво у североисточној Грчкој и важан је центар православног монашког живота. Она има аутономно државно уређење унутар Републике Грчке.
На Светој гори налази се 20 манастира под директном јурисдикцијом васељенског патријарха из Цариграда (Истанбула).
Света гора је насељена од античких времена и позната је по дугој присутности хришћанства и историјским монашким традицијама, које у најмању руку датирају из 800. године пре нове ере и византијског доба.
Данас, преко 2.000 монаха из Грчке и многих других земаља, укључујући православне земље, као што су Румунија, Молдавија, Грузија, Бугарска, Србија и Русија, живи аскетским животом на Светој гори, изоловано од остатка света.
Светогорски манастири чувају богате колекције добро очуваних артефаката, ретких књига, древних докумената и уметничких предмета огромне историјске вредности, а сама Света гора налази се на листи Светске баштине од 1988. године.
Иако је правно Света Гора део Европске уније, као и остатак Грчке, Монашка Држава Света Гора и њене институције имају посебну јурисдикцију, која је потврђена приликом пријема Грчке у Европску заједницу (prethodnicu Европске уније). То је омогућило властима ове монашке државе да регулишу слободно кретање људи и добара на својој територији, односно да дозволи улаз само мушкарцима.