RODITELJSTVO
DECA U SAOBRAĆAJU: Kada su dovoljno "velika" za određene situacije i kako možete da ih podržite
Pratnja dece u saobraćaju je važan zadatak kako bi naučila da se samostalno i bezbedno kreću u saobraćaju. U ovom članku ćemo vam objasniti kako deca doživljavaju drumski saobraćaj i na šta treba da obratite posebnu pažnju.
Ovo deca mogu da rade u saobraćaju
Deca nisu u stanju da pravilno procene opasnosti u drumskom saobraćaju. Prvo moraju naučiti da se snalaze u saobraćaju. Stoga je važno da odrasli znaju i razumeju kako deca doživljavaju saobraćaj i kako se u njemu kreću.
Vid, sposobnost orijentacije i motorika su dovoljno razvijene za samostalno učešće u saobraćaju tek od 10. godine. Deca bi trebalo da koriste bicikl tek sa 14 godina, jer će tek tada moći pažljivo i koncentrisano da prate saobraćaj.
Prirodni nagon dece za kretanjem otežava im da se ponašaju oprezno i racionalno u saobraćaju.
Njihova "manja veličina" rezultira ograničenijim uglovima gledanja, što znači da deca ne mogu u potpunosti da vide saobraćaj. Deca takođe ne mogu pravilno da procene brzinu i udaljenost vozila; To im je moguće samo od oko 10 godina, kao i pouzdan osećaj za pravac.
Deca su u stanju da pravilno klasifikuju i lociraju zvukove tek od oko 6 godina. Međutim, mnoštvo akustičnih stimulansa u saobraćaju zbunjuje decu i odvlači ih od onoga što se dešava na putu.
Mala deca i ( uzrast vrtića ) su zbog nezadrživog nagona za kretanjem, koji ne mogu odmah da zaustave, veoma nesigurni učesnici u saobraćaju kojima je potrebna pratnja.
Do 8 ili 9 godina deca teško saosećaju sa drugim ljudima, zbog čega na putu koriste samo svoju perspektivu. Na primer, pretpostavljaju da ih podjednako vide svi učesnici u saobraćaju.
Manja deca nisu u stanju da izvode nekoliko radnji istovremeno jer se lako ometaju. Najranije sa 10 godina, a svakako od 14 godina, deca mogu proaktivno, pažljivo i koncentrisano da učestvuju u drumskom saobraćaju, a samim tim bezbedno i samostalno.
Kako pomoći deci u saobraćaju
Da bi deca naučila pravila saobraćaja i stekla osećaj za pravilno ponašanje u saobraćaju, važno je da budu u pratnji odraslih. Evo kako svoju decu možete učiniti „bezbednima na putu“:
Uključite svoju decu u saobraćaj od malih nogu. Ovo im daje priliku da sami isprobaju stvari na osnovu vašeg uzora.
Važno je da se sami pridržavate pravila i objasnite svojoj deci tipične situacije, kao što su prelazak ulice, na semaforima i pešačkim prelazima, kao i posebne karakteristike koje uključuju vozila hitne pomoći.
Pustite svoju decu da sama preduzmu akciju i pritisnu dugmad na semaforu, pogledaju levo-desno ili ispruže ruku na zebri. Ako sve ove stvari ugradite u svakodnevni život, deca će ova pravila vrlo brzo usvojiti.
Takođe vodite računa da nosite odeću bezbednu na putu u vidu prsluka ili jakni sa reflektorima. To znači da će vašu decu bolje videti drugi učesnici u saobraćaju, čak i u mračnoj sezoni.
Kada vozite bicikl ili vodite dete sa sobom u automobilu, sigurnosnu opremu kao što su dečija sedišta, pojasevi ili kacige treba naravno koristiti bez izuzetka.
Samo za prve kratke razdaljine – na primer prilikom polaska u školu – trebalo je da prođete odgovarajućim stazama sa svojom decom nekoliko puta unapred kako biste ih ponovo senzibilisali za posebne karakteristike.
U početku ih samo pustite da sami šetaju malim, dobro poznatim rutama i da vas dočekaju na dogovorenom mestu ili da vas neupadljivo prate tokom prvih nekoliko koraka. Na ovaj način konačno možete biti sigurni da je vaše dete spremno.
Obavezno razgovarajte sa detetom šta da radite ako niste na dogovorenom mestu na vreme. Jedna opcija je povratak u školu ili čekanje u pekari na putu ili nešto slično.